1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 119 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 207 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 255 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5693 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 743 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 949 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 385 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95114 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16274 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38801 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155670 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32374 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74009 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23873 razy
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:12

Kasy fiskalne 2013: Jeszcze kontrole, czy już terroryzm?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Spotkania kół gospodyń wiejskich, wystawy ludowe, imprezy miejskie dla dzieci - w takich okolicznościach pracownicy kontroli skarbowych masowo wypisują mandaty, często bezpodstawne. Uczciwy podatnik musi wiedzieć, jak się chronić, by nie zostać ukaranym za przestępstwo, którego w gruncie rzeczy nie popełnił.

To, co się dzieje na targowiskach, bazarach, miejskich imprezach a nawet… dożynkach, jeden z internautów nazwał „cichym terroryzmem zwanym naprawianiem budżetu”. Pracownicy kontroli skarbowych przerywają nawet takie spotkania, jak koła gospodyń wiejskich, festyny czy wystawy ludowe. Uczciwy podatnik powinien wiedzieć, jak chronić się przed mandatem i nie dać sprowokować do popełnienia przestępstwa.

Broń się znajomością przepisów

Mimo iż obowiązki nałożone na podatnika przez rozporządzenie z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących mają spoczywać na właścicielach kas fiskalnych dopiero od 1 października 2013 roku, już w sierpniu urzędnicy wypisywali mandaty za brak jednoznacznej nazwy towaru lub usługi na paragonie. Zgodnie jednak z oficjalnym pismem Ministerstwa Finansów z dnia 9 sierpnia 2013 roku zapis § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, w którym mowa o konieczności stosowania nazw jednoznacznie wskazujących na konkretny towar lub daną usługę, nie pozbawia podatnika możliwości stosowania mniej szczegółowego nazewnictwa, jeśli jego kasa nie ma niskie parametry techniczne. Przyzwolono nawet na stosowanie jednej nazwy dla towarów o różnych cenach.

Zobacz: Kasy fiskalne po 1 października 2014 - Nazwy towarów i usług

Niezależnie od tego, kto akurat nabywa od nas towar lub korzysta z usługi, musimy pamiętać o podstawowych zasadach ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Wśród obowiązków operatora kasy znajduje się między innymi wydawanie paragonu każdemu klientowi bez wezwania, nawet jeśli podkreśla, iż nie potrzebuje takiego dokumentu. Listę obowiązków związanych z ewidencjonowaniem obrotów można znaleźć w § 6 rozporządzenia w sprawie kas.

Zobacz: Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 - Użytkowanie kasy

Zdaniem sprzedawców „ofiarami” kontroli skarbowych najczęściej padają starsze osoby handlujące na chodniku domowymi wyrobami i uprawami z własnego ogródka, pojedynczy sprzedawcy mający stoiska na różnych festynach i imprezach oraz wiele innych osób prowadzących drobny handel. Nasilone kontrole kas fiskalnych nie są zjawiskiem odosobnionym - zdaniem internautów coraz więcej mandatów wypisuje sanepid, Państwowa Inspekcja Handlowa, Inspekcja Transportu Drogowego i inne służby. Najwięcej skarg jest na postępowanie Straży Miejskiej - łącznie z używaniem wulgaryzmów, obrażaniem handlujących, a nawet stosowaniem wobec nich przemocy. Działania mające na celu załatanie dziury budżetowej zdaniem przedsiębiorców przekraczają już granice prawa, i stają się „cichym terroryzmem” skierowanym przeciwko obywatelom. Świadomość własnych praw i pewność swojej uczciwości mogą uchronić nas przed niezasłużenie wypisanym mandatem.

Czytany 19564 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 06:49

Artykuły powiązane

  • Kontrole wydawania paragonów fiskalnych w gastronomii Kontrole wydawania paragonów fiskalnych w gastronomii

    Kary grzywny na łączną kwotę ponad 11 tys. zł – takie sankcje zostały nałożone na kilkadziesiąt warszawskich lokali gastronomicznych. Kontrolerzy odnotowali wiele przypadków prowadzenia sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej oraz gromadzenia paragonów nieodebranych przez klientów – w ten sposób sprzedawcy zaniżają należy podatek i biorą udział w innych nielegalnych procederach. Sprawdź, jaki wynik przyniosły kontrole w gastronomii i jak uniknąć kar za nierzetelne prowadzenie sprzedaży.

  • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa – nowe kontrole podatkowe w 2017 r. KAS – Krajowa Administracja Skarbowa –  nowe kontrole podatkowe w 2017 r.

    Rewolucje w strukturach administracji skarbowej mają w istocie przynieść podatnikom konkretne korzyści. Mogą na nie liczyć jednak wyłącznie uczciwi przedsiębiorcy – poważna przestępczość gospodarcza ma być zwalczana szybciej i skuteczniej przez kontrolę celno-skarbową. Sprawdź, co w praktyce oznacza dla podatników wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

  • Inspekcja Pracy ostrzega: Uwaga na fałszywe powiadomienia o planowanej kontroli Inspekcja Pracy ostrzega: Uwaga na fałszywe powiadomienia o planowanej kontroli

    Kolejni oszuści próbują wyłudzić od podatników pieniądze podszywając się pod pracowników administracji publicznej. Wysyłają maile o rzekomej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, po czym oferują odpłatne szkolenia i fałszywe certyfikaty. PIP nawołuje: takie sytuacje należy zgłaszać organom ścigania. Sprawdź, czego należy się spodziewać podczas prawdziwej kontroli inspektora pracy.

  • Kasy fiskalne pod kontrolą - „Weź paragon!” latem 2014 r. Kasy fiskalne pod kontrolą - „Weź paragon!” latem 2014 r.

    Urzędnicy wystawili już pierwsze wakacyjne mandaty na brak kasy fiskalnej lub nieprawidłowe prowadzenie ewidencji na pomocą tego urządzenia. Jak co roku prowadzone są też działania promocyjne mające na celu uświadomienie konsumentom, jak ważne jest branie paragonów fiskalnych. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów chce pójść jeszcze dalej i rozlosować wartościowe nagrody wśród tych, którzy paragony fiskalne biorą i upominają się o ich wydanie.

  • Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży! Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży!

    Poszukujesz rozwiązań, które zwiększą zyski Twojej firmy? Chcesz, aby klienci zaczęli postrzegać Twój punkt handlowy czy usługowy jako nowoczesny? Wybierz pierwszą na rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - Elzab K10.

    Nasz salon sprzedaży i serwis kas fiskalnych BUCHCOM w Warszawie rozszerzył swoją ofertę o urządzenia marki Elzab. W sprzedaży jest już między innymi rewolucyjna kasa fiskalna Elzab K10.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t