1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy
    KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy    System KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 roku – takÄ… informacjÄ™ podaÅ‚ w styczniu Minister Finansów Andrzej DomaÅ„ski. PrzyczynÄ… majÄ… być krytyczne bÅ‚Ä™dy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnÄ™trznego audytu. Na kiedy rzÄ…d przesunie obowiÄ…zkowÄ… fakturÄ™…
    Czytany 159 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiÄ…zkowo rozpocznÄ… korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać siÄ™ odlegÅ‚y, warto już teraz przygotować siÄ™ na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 212 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać. Nowe rozporzÄ…dzenie zostaÅ‚o już zatwierdzone i tylko czeka na ogÅ‚oszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak bÄ™dÄ… wyglÄ…daÅ‚y zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5306 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy? KSeF dla nievatowców stanie siÄ™ obowiÄ…zkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiÄ™biorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznoÅ›ciach nie bÄ™dÄ… musieli korzystać z rzÄ…dowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 677 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogÄ™ sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogÄ™ sprzedawać? Awaria, brak zasiÄ™gu czy utrudniony dostÄ™p do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje siÄ™ wyjÄ…tkowo kÅ‚opotliwa dla wÅ‚aÅ›cicieli kas fiskalnych online. Czy mogÄ… prowadzić sprzedaż? Czy zostanÄ… ukarani mandatem za brak przesyÅ‚u danych…
    Czytany 791 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyÅ‚anie e-faktur to dziÅ› powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturÄ™ elektronicznÄ… w formie znanej polskim przedsiÄ™biorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 344 razy
  • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?
    Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecajÄ… zewnÄ™trznym podmiotom, bÄ™dÄ… mogli zachować tÄ™ praktykÄ™ także po wprowadzeniu obowiÄ…zkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostÄ™p może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje siÄ™ Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać…
    Czytany 669 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urzÄ…dzenia fiskalnego wiąże siÄ™ z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostaÅ‚y zapisane w rozporzÄ…dzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujÄ…cych. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 94797 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporzÄ…dzenia nakÅ‚adajÄ… na przedsiÄ™biorców szereg obowiÄ…zków zwiÄ…zanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. ulegÅ‚y ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnieÅ„ z kas, na kogo naÅ‚ożono…
    Czytany 16219 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik UsuniÄ™cie trzech pozycji z katalogu zwolnieÅ„ przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupeÅ‚nie nowej. DÅ‚uższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz siÄ™, kto i na jakich…
    Czytany 38726 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usÅ‚ug elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na zÅ‚e dÅ‚ugi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnieÅ„ z obowiÄ…zku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 154765 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie bÄ™dÄ… nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie bÄ™dÄ… nowe przepisy? Zapowiadana od miesiÄ™cy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybraÅ‚a realny ksztaÅ‚t. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyÅ‚Ä…cznie w formie cyfrowej i okreÅ›lenie standardu komunikacji…
    Czytany 32282 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca Przepisy dotyczÄ…ce obowiÄ…zku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdÄ… w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidziaÅ‚ jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców oraz mikroprzedsiÄ™biorców. ComiesiÄ™czny obowiÄ…zek tworzenia i…
    Czytany 73942 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynnoÅ›ci obowiÄ…zkowo ewidencjonowanych na kasie – bez wzglÄ™du na obrót podatnika; wydÅ‚użenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usÅ‚ug; zmiana w zaÅ‚Ä…czniku do rozporzÄ…dzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczÄ…ce zwolnieÅ„…
    Czytany 23827 razy
czwartek, 02 styczeń 2014 14:56

Zmiany w ustawach o PIT i CIT 2014

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. w istotny sposób wpłynęły na sposób rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawych. Zmiany objęły między innymi spółki komandytowo-akcyjne, sposób opodatkowania transakcji sekurytyzacyjnych oraz kwestię ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych.

Dnia 1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

Spółki komandytowo-akcyjne

Spółki komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 r. zobowiązane są opłacać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać zeznania roczne. Wspólnicy spółki nie są jednak opodatkowani na bieżąco z tytułu prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Zgodnie z nowymi przepisami, akcjonariusz i komplementariusz są opodatkowani od przychodu faktycznie uzyskanego przez nich z tytułu udziału w zysku takiej spółki.

Spółki, które powstały po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej, a ich rok obrotowy nie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek do 31 grudnia 2013 r. zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdania finansowe. Podobnie w przypadku spółek, które po 14 dniu od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej dokonały zmiany roku obrotowego. Nowy rok obrotowy dla tych spółek zaczął się 1 stycznia 2014 r. i będzie trwać do końca przyjętego roku obrotowego.

Transakcje sekurytyzacyjne

Nowelizacja ustawy o CIT zmienia sposób ustalania momentu powstania przychodów ze zbycia wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) funduszowi sekurytyzacyjnemu albo towarzystwu funduszy inwestycyjnych tworzącemu fundusz sekuryzacyjny. Przychód ten od 1 stycznia 2014 r. powstaje w dniu wymagalności rat kapitałowych wierzytelności. Jeśli przed tym dniem zostanie dokonana zapłata - w dniu zapłaty.

Na mocy nowelizacji ustawy banki otrzymały prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot uzyskanych ze zbycia wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) objętych umową o subpartycypację, które zostały zwrócone funduszowi sekurytyzacyjnemu albo towarzystwu funduszy inwestycyjnych tworzącemu fundusz sekurytyzacyjny. Prawo to będzie przysługiwało w przypadku nierozpoznania przez bank przychodu i niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kapitału kredytu lub pożyczki.

Od 1 stycznia 2013 roku przychodem jest również kwota uzyskana z tytuÅ‚u zbycia praw do strumienia pieniÄ™dzy - w części, która odpowiada udziaÅ‚owi, jaki stanowi wymagalna lub zapÅ‚acona rata kapitaÅ‚owa w kwocie bÄ™dÄ…cej sumÄ… rat kapitaÅ‚owych wierzytelnoÅ›ci z tytuÅ‚u kapitaÅ‚owej części kredytów  lub pożyczek, które zostaÅ‚y objÄ™te umowÄ… o subpartycypacjÄ™.

Zbycie praw majÄ…tkowych

Zmiany w ustawie o PIT dotyczą między innymi ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych. Kosztami takimi od 1 stycznia 2014 r. są wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie (objęcie) z tytułu:

  • odpÅ‚atnego zbycia udziałów w spółce kapitaÅ‚owej oraz papierów wartoÅ›ciowych
  • wykupu przez emitenta papierów wartoÅ›ciowych albo odkupienia (umorzenia) tytułów uczestnictwa w funduszach kapitaÅ‚owych
  • zwrotu wkÅ‚adów albo udziałów w spółdzielni nabytych w drodze spadku

Od 1 stycznia 2014 r. wolny od podatku dochodowego jest dochód ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej, papierów wartościowych oraz tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych otrzymanych w drodze darowizny. Dochody takie są wolne od podatku dochodowego w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Przeczytaj w poradniku jaką formę opodatkowania wybrać: Formy opodatkowania PIT w 2014 r.

 

Czytany 5553 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 styczeń 2014 17:15

Artykuły powiązane

  • Zeznanie CIT-8 za 2016 rok złóż do 31.03.2017 Zeznanie CIT-8 za 2016 rok zÅ‚óż do 31.03.2017

    Terminem złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 jest ostatni dzień trzeciego miesiąca roku następującego po danym roku podatkowym. Sprawdź, gdzie i do kiedy złożyć CIT-8 za 2016 r. Dowiedz się też, kto w 2017 r. musi przekazać ten dokument wyłącznie elektronicznie, jakie wzory zeznania i załączników obowiązują i pobierz aktualne druki.

  • Sprawozdanie finansowe za 2015 r. gdzie zÅ‚ożyć? A co jak nie sporzÄ…dzasz bilansu? Sprawozdanie finansowe za 2015 r. gdzie zÅ‚ożyć? A co jak nie sporzÄ…dzasz bilansu?

    Podmioty prowadzące księgi rachunkowe sporządzają i przekazują do rejestru sądowego oraz do urzędu skarbowego roczne sprawozdanie finansowe. Dowiedz się, w jakich terminach należy je składać i jakie dokumenty załączyć. Sprawdź też, jaki dodatkowy obowiązek od 2015 roku ciąży na spółkach jawnych osób fizycznych i spółkach partnerskich, które nie sporządzają sprawozdania.

  • ZaÅ‚Ä…czniki do zeznaÅ„ PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać? ZaÅ‚Ä…czniki do zeznaÅ„ PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać?

    Składasz zeznanie roczne PIT za 2014 rok, korzystasz z ulg podatkowych, rozliczasz dochody z zagranicy, a może masz obowiązek do własnych dochodów doliczyć dochody małoletniego dziecka? Sprawdź, jakie załączniki masz obowiązek dołączyć do zeznania rocznego i pobierz aktualne wersje druków.

  • Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r. Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r.

    Podatnik składający zeznanie roczne PIT za 2014 rok ma możliwość korzystania z różnych ulg i odliczeń. Niektóre z nich podlegają odliczeniu od dochodu, a inne od podatku. Prawo do określonych ulg przysługuje podatnikom, którzy spełniają konkretne warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, iż praktycznie każdego roku ustawodawca wprowadza pewne zmiany w przepisach dotyczących ulg w PIT. Podobnie stało się również w 2015 r. - najważniejsze modyfikacje, korzystne dla niektórych podatników, zostały wprowadzone m.in. w uldze na dzieci.

    Prześledźmy zatem, z jakich ulg i odliczeń można korzystać w rozliczeniu PIT za 2014 r., jakie warunki trzeba spełnić i jakich formalności dopełnić.

  • Zeznanie PIT-36 za 2014 rok Zeznanie PIT-36 za 2014 rok

    Zaraz obok PIT-37, druk PIT-36 jest najczęściej składanym przez podatników zeznaniem rocznym. Wypełniają go m.in. przedsiębiorcy uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej. Ponadto PIT-36 składają także osoby, których dochody i dokonywane odliczenia nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. Dokonanie wyboru odpowiedniego formularza nieraz wymaga od podatników dokładnej znajomości obowiązujących zasad, a często też wsparcia specjalisty.

     

    ObowiÄ…zek zÅ‚ożenia zeznania podatkowego PIT-36 wynika z  45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

rozwiÄ…zania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t