1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 98 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 203 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 251 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5628 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 737 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 920 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 379 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95050 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16264 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38784 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155352 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32356 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 73999 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23864 razy
piątek, 10 styczeń 2014 15:50

Ryczałt z najmu prywatnego w 2014 r. – oświadczenie do 20 stycznia

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Osiągasz przychody z tytułu najmu i w 2014 r. chcesz je opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym? Pamiętaj, że czas na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego masz tylko do 20 stycznia 2014 r. Termin ten dotyczy również wyboru kwartalnego rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu.

Podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego mają do wyboru dwie formy opodatkowania. Podatek dochodowy mogą opłacać według skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu od najmu wynosi 8,5%. Opłacanie podatku dochodowego przy zastosowaniu skali podatkowej jest podstawową formą opodatkowania - podatnicy, którzy w 2014 r. zamierzają dalej opłacać podatek dochodowy na tej zasadzie, nie muszą zawiadamiać urzędu skarbowego o swoim wyborze.

Złożenie zawiadomienia w urzędzie skarbowym jest jednak konieczne w przypadku zmiany sposobu opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany. Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w takim przypadku należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w terminie do 20 stycznia 2014 r.

Uwaga!

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcą opłacać podatek dochodowy od przychodów uzyskanych z tytułu wynajmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego, muszą złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym w terminie do 20 stycznia 2014 r.

Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy oświadczenie o wyborze formy opodatkowania oraz sposobu wpłacania zaliczek złożyli w 2013 roku lub wcześniej, a w roku 2014 nie zamierzają dokonywać zmian w tym względzie. Dotyczy to zarówno opodatkowania przy zastosowaniu skali podatkowej, jak i w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z kolei podatnicy, którzy przychody z najmu zaczną osiągać w trakcie roku 2014 i będą chcieli opodatkować je ryczałtem, zawiadomienie do urzędu skarbowego muszą złożyć nie później niż 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy taki przychód. W przypadku, gdy przychód ten zostanie osiągnięty w grudniu 2014 r., oświadczenie należy złożyć do końca roku podatkowego.

Pamiętaj!

Zeznanie roczne dot. rozliczenia ryczałtu za rok 2013 należy złożyć do 31 stycznia 2014 r. na formularzu PIT-28 dołączając załącznik PIT-28/A.

Należy również pamiętać, że wybór formy opodatkowania dotyczy przychodów ze wszystkich umów zawartych z tytułu najmu. W roku 2014 podatek opłacany w formie ryczałtu ewidencjonowanego wynosi 8,5% przychodu po odliczeniach.

Podatnicy, których przychody z tytułu najmu w roku 2013 nie przekroczyły 105.575 zł, mogą opłacać ryczałt kwartalnie. Aby korzystać z możliwości kwartalnego rozliczania ryczałtu w roku 2014, konieczne jest złożenie zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do 20 stycznia 2014 r. Nie dotyczy to podatników, którzy złożyli takie zawiadomienie przed 1 stycznia 2014 r.

Uwaga!

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcą opłacać ryczałt ewidencjonowany kwartalnie, muszą złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym w terminie do 20 stycznia 2014 r.

Ważne!

Dodatkowy obowiązek ciąży na podatnikach: małżonkach, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, a chcą aby cały przychód z najmu był opodatkowany przez jednego z nich. Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych  w 2014 r. przez jednego z małżonków jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy oświadczenie zostanie złożone w Urzędzie Skarbowym do dnia 20 stycznia 2014 r.

 

Przeczytaj: Przychody z najmu w 2014 r.

 

Czytany 12461 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 styczeń 2014 17:08

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

    W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

  • Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku

    Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową, nowe załączniki PIT/BR oraz PIT/DS, a także zmiany w drukach PIT-36, PIT-36L i PIT-37 – w kwestii składania zeznań rocznych PIT wprowadzono pewne zmiany. Sprawdź, jak rozliczyć PIT za 2016 r., kto może skorzystać z nowej ulgi i w jakich przypadkach do zeznań należy dołączyć nowe załączniki. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i innych.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t