1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 112 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 206 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 253 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5674 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 741 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 940 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 383 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95086 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16270 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38794 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155511 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32368 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74004 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23868 razy
sobota, 18 styczeń 2014 17:22

Zawiadom urząd skarbowy o założeniu księgi przychodów i rozchodów w 2014 r.!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Prowadziłeś w 2013 roku księgi rachunkowe, a może korzystałeś z opodatkowania w formie ryczałtu? Masz już mało czasu na sprawdzenie i decyzję, czy od 01.01.2014 r. możesz prowadzić ewidencję podatkową w formie podatkowej  księgi przychodów i rozchodów!. Zawiadomienie o założeniu  księgi na dzień 1 stycznia 2014 roku należy złożyć w urzędzie skarbowym do 21 stycznia 2014 r.

Z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475) wynika, że:

§ 10 1. Podatnicy są obowiązani założyć księgę, a w razie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 - również tę ewidencję, na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.
2. Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia.
3. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Założenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez podatnika wiąże się z obowiązkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 20 dni od dnia jej założenia. Zmianę rodzaju prowadzonych ksiąg od 1 stycznia 2014 musisz zgłosić  do 21 stycznia 2014 r.

 

Uwaga!

Jeżeli w 2013 roku prowadziłeś księgi rachunkowe to brak złożenia zawiadomienia o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów w powyższym terminie powoduje obowiązek prowadzenia nadal ksiąg rachunkowych w 2014 r.

 

Osoby fizyczne prowadzące działalność, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które w 2013 r. prowadziły księgi rachunkowe i ich przychód nie przekroczył limitu zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, maja prawo do prowadzenia  podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wspomniany limit to równowartości w walucie polskiej kwoty 1.200.000 euro. Wartość tę określa się na podstawie średniego kursu NBP ogłoszonego na dzień 30 września roku, który poprzedza dany rok podatkowy.

W związku z tym, że średni kurs euro na dzień 30 września 2013 r. wyniósł 4,2163 zł (tabela kursów średnich NBP z dnia 30 września 2013 r., nr 189/A/NBP/2013) to limit na rok 2013 wynosi 5.059.560 zł.

 

Uwaga!

Uprawnionym do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 stycznia 2014 roku jest podatnik, u którego suma przychodów za rok 2013 jest mniejsza niż 5.059.560 zł.

 

PAMIĘTAJ!

Decyzja o założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów wiąże się z koniecznością powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 20 dni od dnia jej założenia. Prowadzenie księgi  od dnia 1 stycznia 2014 roku rodzi obowiązek złożenia zawiadomienia do 21 stycznia 2014 r.

Czytany 7080 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2014 08:47

Artykuły powiązane

  • Kto w 2015 r. może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 rok Kto w 2015 r. może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 rok

    Nowe przepisy dają jednostkom mikro prawo do sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego już za rok 2014. Konieczne jest jednak spełnienie warunków określonych w znowelizowanej ustawie o rachunkowości. Także podmioty niebędące jednostkami mikro mogą w pewnych przypadkach skorzystać z możliwości sporządzenia uproszczonego sprawozdania. Sprawdź, jakie ułatwienia wprowadzono i kto może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 rok.

  • Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - sprawdź, do kiedy musisz je złożyć w US i KRS Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - sprawdź, do kiedy musisz je złożyć w US i KRS

    Jednostkom prowadzącym księgi rachunkowe pozostało już niewiele czasu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2013 r. A to nie koniec obowiązków: Po zatwierdzeniu sprawozdanie należy przekazać odpowiednim urzędom, a w niektórych przypadkach także do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Sprawdź, gdzie i do kiedy musisz przekazać roczne sprawozdanie finansowe za 2013 rok. Zostało już niewiele czasu!

  • Ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego 2013 - 30.06.2014 Ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego 2013 - 30.06.2014

    Prowadzenie ksiąg rachunkowych wiąże się z corocznym obowiązkiem sporządzania sprawozdania finansowego za rok poprzedni. Jednostki, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na dopełnienie tej formalności miały do 31 marca 2014 r. Dodatkowo przepisy nakładają obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Sprawdź czy musisz również dokonać zatwierdzenia sprawozdania, kiedy upływa termin i jakie obowiązki się z tym wiążą.

     

  • Sprawozdania finansowe za 2013 r. Sprawozdania finansowe za 2013 r.

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości, mają obowiązek po zakończeniu każdego roku podatkowego sporządzić sprawozdanie finansowe. Przepisy dokładnie regulują zakres danych zawartych w tym sprawozdaniu, termin jego przekazania do KRS i urzędu skarbowego lub do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” bądź „Monitorze Spółdzielczym” oraz wiele innych istotnych kwestii, które omówimy w tym poradniku, podajemy też nowe kwoty opłat w KRS od 30.05.2014 r.

  • Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - Czy nie musisz złożyć do 31.03.2014? Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - Czy nie musisz złożyć do 31.03.2014?

    Prowadzisz księgi rachunkowe i z zgodnie z ustawą o rachunkowości masz obowiązek sporządzić i złożyć sprawozdanie finansowe za 2013 r.? Pamiętaj, że jeśli rok podatkowy twojej jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na dopełnienie tej formalności masz tylko do 31 marca 2014 r. Sprawdź, jakie obowiązki na tobie spoczywają!

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t