1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 90 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 199 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 248 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5615 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 734 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 910 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 375 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95031 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16261 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38780 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155293 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32349 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 73995 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23861 razy
niedziela, 09 luty 2014 16:14

Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

Oceń ten artykuł
(24 głosów)

„Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować

„odwrotne obciążenie” albo nie ujął właściwej wartości w tym sposobie opodatkowania np. innych elementów świadczenia kompleksowego. Czy wiesz jakie obowiązki w związku z tym ciążą na nabywcy towarów?

Podatnik VAT czynny, który sprzedaje towary z załącznika 11 do ustawy o VAT podatnikowi, wystawia fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie” bez naliczania podatku VAT. Przenosi tym samym obowiązek rozliczenia VAT od tej transakcji na nabywcę.

Jeżeli natomiast sprzedaż dokonywana jest na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej sprzedawca opodatkowuje ją VATem wg odpowiedniej stawki, ewidencjonuje na kasie fiskalnej (jeśli ma taki obowiązek) i rozlicza VAT na ogólnych zasadach w deklaracji VAT-7, VAT-7D lub VAT-7K. Nabywca nie ma dodatkowych obowiązków związanych z tym zakupem.

 

Uwaga!

Należy zwrócić uwagę, że podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 oraz art. 15 ustawy o VAT jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą, nabywająca towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT,

jeżeli spełnione są łącznie 3 warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2

Podatnik, który otrzymał fakturę ze zwrotem „odwrotne obciążenie” ma obowiązek rozliczyć VAT dotyczący tej transakcji wg właściwej stawki VAT dla danego towaru. Podstawą opodatkowania jest kwota jaką za zakupiony towar podlegający „odwrotnemu obciążeniu” jest obowiązany zapłacić dostawcy.  Rozliczenie to musi być dokonane w deklaracji VAT za okres zgodny z datą dokonania dostawy. Tylko w takim przypadku podatnik ma możliwość odliczenia podatku naliczonego z danej transakcji. Jeśli ujmie to w deklaracji niezgodnej z okresem, w którym powstał obowiązek podatkowy traci prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Sytuacja komplikuje się gdy podatnik zakupi towary z załącznika 11 do ustawy o VAT  i otrzyma fakturę ze stawką i kwotą podatku lub też bez oznaczenia „odwrotne obciążenie”. W takiej sytuacji zapłacił dostawcy nienależną mu kwotę VATu, której nie ma prawa odliczyć. Ma natomiast obowiązek obliczenia podatku należnego od kwoty jaką jest obowiązany zapłacić dostawcy za zakupiony towar  podlegający „odwrotnemu obciążeniu”. Tym samym, jeśli jest czynnym podatnikiem VAT a zakup służy działalności opodatkowanej ma prawo do odliczenia podatku naliczonego o ile wykazał podatek należny w deklaracji za właściwy okres.

Takich podatników, którzy potrafią zidentyfikować poprawnie zakupiony towar i zakwalifikować go do pozycji wymienionych w załączniku 11 do ustawy o VAT, nie ma zapewne wielu, a już czyhają na nich urzędnicy skarbowi. Przecież to nabywca odpowiada za rozliczenie podatku VAT nawet jak o tym nie wie!

Często bywa tak, że sprzedawca uzupełni swoją wiedzę podatkową o sprzedawanych towarach i wystawi fakturę korygującą zmieniającą zastosowaną stawkę na „odwrotne obciążenie” . W takim przypadku nabywca zobowiązany jest do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego i naliczonego obliczonego przez siebie od kwoty zakupu łącznie z podatkiem. Korektę taką ujmuje w deklaracji VAT za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą od nabywcy.

Sprzedawca, w takim przypadku, ze zmniejszeniem podatku należnego w deklaracji VAT musi poczekać do czasu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, przez nabywcę.

 

Przeczytaj o rozliczaniu zaliczki otrzymanej przed 1 października 2013r. na poczet „odwrotnego obciążenia”

 

Problemem z opodatkowaniem dotyczy też w takich przypadkach usług "dodatkowych" np. cięcie stali, czy transport. Stanowią one element kompleksowego świadczenia. Nabywca zamawia np. stal pociętą wg potrzebnych mu długości czy też z dostawą do wskazanego miejsca. Podstawa opodatkowania „odwrotnym obciążeniem” powinna zawierać w takich przypadkach całą wartość transakcji, czyli wartość towaru łącznie z wartością usług dodatkowych. Wynika to z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. W roku 2013 opieraliśmy się na przepisach unijnych).

 

Od 1 października 2013r. - stal rozliczana jako „odwrotne obciążenie”!

Jak kupujący rozliczy fakturę  - „odwrotne obciążenie”?

Sprzedajesz stal? - Sprawdź czy możesz nadal rozliczać VAT kwartalnie

 

Czytany 25676 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 marzec 2014 22:40

Artykuły powiązane

  • Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.! Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.!

    Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.

  • Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością! Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością!

    Dostosowany do potrzeb działalności, praktyczny program do wystawiania faktur znacząco ułatwia pracę firmy. Pomimo coraz większego wyboru aplikacji mobilnych, wciąż największą popularnością cieszy się fakturowanie w Windows. Jaki program wybrać, by pozwalał jednocześnie na sprawne zarządzanie e-księgowością?

  • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

    Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

  • Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r.

    Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

  • Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment

    Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t