1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 161 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 216 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5315 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 685 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 797 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 349 razy
  • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?
    Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać…
    Czytany 673 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 94806 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16223 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38731 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 154824 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32286 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 73949 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23830 razy
piątek, 14 luty 2014 18:32

Stawki VAT w 2014 r. zamrożone do 31 grudnia 2016 r.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. nie wprowadziły zmian w stawkach VAT. Utrzymały dotychczas stosowane stawki i przedłużyły ich obowiązywanie do 31 grudnia 2016 r. bez uzależnienia od innych czynników. Brak zmiany stawek nie oznacza jednak, że regulacje w podatku VAT pozostały takie same jak w 2013 r.

Nowymi przepisami powinni zainteresować się w szczególności podatnicy wykonujący czynności korzystające z obniżonych stawek VAT a także zwolnione z tego podatku.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług przyniosła wiele rewolucyjnych zmian, z którymi podatnicy musieli się zmierzyć od 1 stycznia 2014 r. Większość z nich nie dotyczy jednak stawek podatkowych. W obowiązującej ustawie i rozporządzeniach wykonawczych usunięto lub zmodyfikowano niektóre przepisy dotyczące stawek obniżonych oraz zwolnień z VAT.

 

O innych rewelacjach w VAT przeczytasz w poradniku :  VAT od 1 stycznia 2014 roku

 

Stawki VAT wciąż wysokie

 

Obowiązujące do końca 2013 roku stawki VAT nie uległy zmianie. Stawka podstawowa zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy nadal wynosi 23%. W dalszym ciągu też dla niektórych towarów i usług obowiązuje stawka obniżona: 8%, 5% i 0%. Zachowano również zwolnienia z VAT dla niektórych towarów i usług. Zryczałtowany zwrot podatku przysługujący rolnikom ryczałtowym dalej wynosi 7% (art. 115 ust. 2 w związku z art. 146a ustawy), a usługi taksówek osobowych  dalej korzystają z opodatkowania ryczałtem w wysokości 4% (art. 114 ust. 1 ustawy).

Przez najbliższe 3 lata nie mamy co liczyć na rezygnację z podwyższonych stawek VAT. Na mocy art. 146a ustawy przedłużono obowiązywanie stawek 23%, 8%, 7% i 4% do 31 grudnia 2016 roku.

Jednocześnie uchylony został ust. 3 w art. 146f ustawy o VAT, który przewidywał wzrost stawek VAT w przypadku, gdyby wartość relacji kwoty państwowego długu publicznego do PKB przekroczyła 55%.

 

Stawki obniżone i zwolnienia z VAT - co się zmieniło?

 

Dnia 1 stycznia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1719). Innym aktem prawnym, który zaczął obowiązywać 1 stycznia 2014 r., jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r., poz. 1722). Choć zasadniczo rozporządzenia te powielają regulacje obowiązujące do 31 grudnia 2013 r., to wprowadzają też kilka bardzo istotnych modyfikacji. Najważniejsze z nich dotyczą stawek obniżonych i zwolnień z VAT dla następujących czynności:

 

Sprzedaż samochodów, przy których nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia części podatku VAT (60% lub 50%, nie więcej niż - odpowiednio - 6.000 zł lub 5.000 zł) w dalszym ciągu korzysta ze zwolnienia z VAT. Od 1 stycznia 2014 r. podstawą zwolnienia jest § 3 ust. 1 pkt 20 ww. nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień. Zmiana dotyczy zlikwidowania wymogu użytkowania samochodu przez minimum 6 miesięcy po nabyciu czy wykupie. Zwolnienie z VAT od 1 stycznia 2014 r. przysługuje niezależnie od tego, ile czasu pojazd był użytkowany przez podatnika.

 

Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu; w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, jeżeli budynki te opodatkowane są stawką 8% lub są zwolnione z VAT, do 31 grudnia 2013 r. korzystały z obniżonej stawki VAT 8% lub zwolnienia z VAT. Przepisy rozporządzenia obowiązującego od 1 stycznia 2014 nie mówią o takich przypadkach. Czynność ta jednak w dalszym ciągu jest opodatkowana według obniżonej stawki VAT lub zwolniona z tego podatku, ale na mocy art. 29a ust. 8 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków związanych trwale z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż sprzedaż  gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu nadal opodatkowana jest według stawki VAT właściwej dla istniejącego na nim budynku lub też zwolniona z VAT.

 

Czynności nieodpłatne, sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a także prowizje z tytułu umowy dystrybucji i sprzedaży znaków opłaty sądowej do 31 grudnia 2013 r. korzystały ze zwolnienia z VAT na mocy § 13 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz pkt 14 ww. rozporządzenia w sprawie VAT. Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. nie przewidują już takiej możliwości. Ustawodawca zdecydował się jednak na wprowadzenie przepisu przejściowego. § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień umożliwia korzystanie ze zwolnienia z VAT dla tych czynności do 31 grudnia 2014r.

 

Czynności wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego były zwolnione z VAT na mocy przepisów rozporządzenia z 4 kwietnia 2011, które przestało obowiązywać z dniem 1 stycznia 2014 r. Nowe rozporządzenie nie przewiduje takiego zwolnienia. Nie oznacza to jednak, że jednostki te nie korzystają już z tego prawa - od 1 stycznia 2014 r. wykonywane przez nie czynności są zwolnione z VAT na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, iż organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, nie uznaje się za podatników. Do grupy tej zaliczają się również jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, iż dalej korzystają one ze zwolnienia z VAT, ale na mocy innych przepisów.

 

Temat na czasie : Od 1 października 2013r. stal rozliczana jako „odwrotne obciążenie”! 

 

Czytany 10558 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 07:14

Artykuły powiązane

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

    Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

  • Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

    Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

  • Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r.

    Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

  • Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

    Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t