1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 119 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 207 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 254 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5693 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 742 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 948 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 384 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95105 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16272 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38796 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155531 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32370 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74005 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23869 razy
środa, 30 wrzesień 2015 15:21

Uwaga na kary za niewydanie paragonu fiskalnego w 2015 r.

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Każdego roku kontrolerzy skarbowi wystawiają tysiące mandatów za brak paragonu fiskalnego. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego niewydanie paragonu może zostać uznane za przestępstwo skarbowe, za które grozi kara nawet do 35 tys. zł! Sprawdź, jakie kary grożą w 2015 r. za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej i jak uniknąć tych przykrych konsekwencji.

 

Obowiązek rejestrowania obrotu i kwot podatku ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych za pomocą kasy fiskalnej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast wytyczne szczegółowe dotyczące użytkowania tego urządzenia zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363). Podatnik, który nie korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 tegoż rozporządzenia ma obowiązek wydać paragon fiskalny każdemu nabywcy bez jego żądania.

 

Obowiązek, jak to zwykle bywa, ustawodawca podparł konkretnymi sankcjami. Fiskus od lat ściga przedsiębiorców, którzy się z niego nie wywiązują lub robią to nierzetelnie. Aby zmusić podatników do wywiązywania się ze swoich powinności wobec budżetu państwa Ministerstwo Finansów organizuje m.in. coroczne akcje „Weź paragon”. W sezonie letnim 2015 r. po raz pierwszy ruszyła nowa odsłona kampanii paragonowej: „Nie daj się oszukać, Sprawdź paragon”. W październiku rozpocznie się Narodowa Loteria Paragonowa, mająca zachęcić konsumentów do brania paragonów od sprzedawców. Niezależnie od tych wszystkich akcji, urzędnicy skarbowi każdego miesiąca przeprowadzają niezapowiedziane kontrole - kto nie wyda paragonu klientowi, może spodziewać się nieprzyjemności, w tym wysokich grzywien za przestępstwo skarbowe.

Zanim przedsiębiorca podejmie próbę „oszczędzenia” na podatku w postaci niezarejestrowania sprzedaży na kasie, powinien dowiedzieć się, jakie konsekwencje grożą mu za takie działanie.

 

Podatnik, który nie posiada kasy fiskalnej pomimo takiego obowiązku, naraża się na sankcję, o której mowa w art. 111 ust. 2 ustawy:

2. W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w ust. 1, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

 

Dodatkowe zobowiązanie, o którym mowa w powyższym przepisie, powinno dotyczyć wyłącznie kwoty podatku naliczonego związanej z obrotem ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Nie wlicza się w to obrotu ze sprzedaży na rzecz innych podmiotów gospodarczych.

Należy przy tym podkreślić, iż ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego jest możliwe tylko w odniesieniu do nieprawidłowości powstałych od 1 grudnia 2008 r., kiedy to wszedł w życie zacytowany wyżej przepis.

 

Ostatnie zdanie art. 111 ust. 2 ustawy wskazuje, iż wspomnianej sankcji nie ustala się dla osób fizycznych, które za czyn ten ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe bądź przestępstwo skarbowe. Oznacza to, iż dodatkowe zobowiązanie podatkowe może być określone wyłącznie dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. W praktyce większość kar nakładana jest właśnie na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. O tym, jakie kary zostały przewidziane za brak kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu fiskalnego dla tych przedsiębiorców, dowiadujemy się z Kodeksu karnego skarbowego.

 

Zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 Kodeksu karnego skarbowego podatnik, który dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub nie wyda paragonu dokumentującego tę sprzedaż - mimo iż ma taki obowiązek - naraża się na odpowiedzialność karno-skarbową. Czyn taki może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe bądź przestępstwo skarbowe.

W art. 62 § 1, 4 i 5 Kodeksu czytamy:

Art. 62. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

(…)

§ 4. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży.

§ 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-4 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Grzywna za wykroczenie skarbowe może wynieść od 1/10 do aż 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. Przy obowiązującej obecnie wysokości minimalnego wynagrodzenia - 1750 zł - kwota grzywny może wynieść od 175 zł do 35.000 zł. W praktyce większość wykroczeń skarbowych karanych jest grzywną w postępowaniach mandatowych - w takim przypadku kwota grzywny kształtuje się w granicach 175 zł - 3.500 zł.

Jeśli jednak niewydanie paragonu fiskalnego lub dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy zostanie uznane za przestępstwo skarbowe, podatnikowi grozi kara nawet do 180 stawek dziennych.

 

Opisane powyżej konsekwencje powinny skłonić podatnika do respektowania wymogów określonych przez ustawodawcę. W przypadku wykrycia nieprawidłowości nie ma co liczyć na przychylność kontrolerów - dowodzi tego ogromna liczba mandatów wystawianych rokrocznie chociażby w ramach akcji paragonowych. Rzetelne wywiązywanie się ze swoich obowiązków pozwoli nie tylko uniknąć kary, ale też cieszyć się zaufaniem konsumentów - coraz bardziej świadomych wagi posiadania prawidłowo wystawionego paragonu fiskalnego.

 

Więcej o obowiązkach właściciela kasy fiskalnej dowiesz się z naszego Poradnika

 

Sprawdź też najnowsze promocje na kasy fiskalne

Czytany 13577 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 listopad 2016 15:33

Artykuły powiązane

  • Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić? Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

    Wydawanie paragonów z kasy fiskalnej to obowiązek kasjera. Kwestia ta w ostatnich latach stała się szczególnie drażliwa dla organów podatkowych. Mandaty dostawano nawet za położenie dokumentu na ladzie, a nie podanie do ręki. Jak obecnie ustawodawca traktuje tę sprawę? Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie wziął paragonu!

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

    Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t