1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy
    KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy    System KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 roku – takÄ… informacjÄ™ podaÅ‚ w styczniu Minister Finansów Andrzej DomaÅ„ski. PrzyczynÄ… majÄ… być krytyczne bÅ‚Ä™dy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnÄ™trznego audytu. Na kiedy rzÄ…d przesunie obowiÄ…zkowÄ… fakturÄ™…
    Czytany 161 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiÄ…zkowo rozpocznÄ… korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać siÄ™ odlegÅ‚y, warto już teraz przygotować siÄ™ na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 216 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać. Nowe rozporzÄ…dzenie zostaÅ‚o już zatwierdzone i tylko czeka na ogÅ‚oszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak bÄ™dÄ… wyglÄ…daÅ‚y zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5315 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy? KSeF dla nievatowców stanie siÄ™ obowiÄ…zkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiÄ™biorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznoÅ›ciach nie bÄ™dÄ… musieli korzystać z rzÄ…dowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 685 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogÄ™ sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogÄ™ sprzedawać? Awaria, brak zasiÄ™gu czy utrudniony dostÄ™p do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje siÄ™ wyjÄ…tkowo kÅ‚opotliwa dla wÅ‚aÅ›cicieli kas fiskalnych online. Czy mogÄ… prowadzić sprzedaż? Czy zostanÄ… ukarani mandatem za brak przesyÅ‚u danych…
    Czytany 797 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyÅ‚anie e-faktur to dziÅ› powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturÄ™ elektronicznÄ… w formie znanej polskim przedsiÄ™biorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 349 razy
  • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?
    Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecajÄ… zewnÄ™trznym podmiotom, bÄ™dÄ… mogli zachować tÄ™ praktykÄ™ także po wprowadzeniu obowiÄ…zkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostÄ™p może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje siÄ™ Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać…
    Czytany 673 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urzÄ…dzenia fiskalnego wiąże siÄ™ z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostaÅ‚y zapisane w rozporzÄ…dzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujÄ…cych. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 94806 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporzÄ…dzenia nakÅ‚adajÄ… na przedsiÄ™biorców szereg obowiÄ…zków zwiÄ…zanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. ulegÅ‚y ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnieÅ„ z kas, na kogo naÅ‚ożono…
    Czytany 16223 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik UsuniÄ™cie trzech pozycji z katalogu zwolnieÅ„ przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupeÅ‚nie nowej. DÅ‚uższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz siÄ™, kto i na jakich…
    Czytany 38731 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usÅ‚ug elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na zÅ‚e dÅ‚ugi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnieÅ„ z obowiÄ…zku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 154824 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie bÄ™dÄ… nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie bÄ™dÄ… nowe przepisy? Zapowiadana od miesiÄ™cy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybraÅ‚a realny ksztaÅ‚t. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyÅ‚Ä…cznie w formie cyfrowej i okreÅ›lenie standardu komunikacji…
    Czytany 32286 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca Przepisy dotyczÄ…ce obowiÄ…zku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdÄ… w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidziaÅ‚ jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców oraz mikroprzedsiÄ™biorców. ComiesiÄ™czny obowiÄ…zek tworzenia i…
    Czytany 73949 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynnoÅ›ci obowiÄ…zkowo ewidencjonowanych na kasie – bez wzglÄ™du na obrót podatnika; wydÅ‚użenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usÅ‚ug; zmiana w zaÅ‚Ä…czniku do rozporzÄ…dzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczÄ…ce zwolnieÅ„…
    Czytany 23830 razy
poniedziałek, 25 kwiecień 2016 09:45

Kodeks pracy: Jak wyliczyć wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy w 2016 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Przepisy, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. zmieniły zasady obliczania wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy w przypadku, gdy pracownik w okresie wypowiedzenia został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy lub pracownica w ciąży bądź karmiąca dziecko piersią została zwolniona z tego obowiązku. Sprawdź, jak zgodnie z nowymi zasadami wyliczyć wynagrodzenie pracownika w takich sytuacjach.

 

Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami, aby ustalić wysokość wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy lub za czas niewykonywania pracy, należy wziąć pod uwagÄ™ zasady obowiÄ…zujÄ…ce przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop - dotyczy to sytuacji, gdy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Należy zwrócić uwagÄ™, że skÅ‚adniki wynagrodzenia ustalane w wysokoÅ›ci przeciÄ™tnej oblicza siÄ™ z miesiÄ…ca, w którym przypadÅ‚o zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

 

Dnia 22 lutego 2016 r. weszÅ‚o w życie rozporzÄ…dzenie Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 10.11.2015 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiÄ…cego podstawÄ™ obliczania odszkodowaÅ„, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należnoÅ›ci przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 2000). W § 1 tego rozporzÄ…dzenia czytamy:

§ 1. W rozporzÄ…dzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiÄ…cego podstawÄ™ obliczania odszkodowaÅ„, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należnoÅ›ci przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 62, poz. 289, z późn. zm.) wprowadza siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce zmiany:

1) w Â§ 5 dotychczasowÄ… treść oznacza siÄ™ jako ust. 1 i dodaje siÄ™ ust. 2 w brzmieniu:

"2. Przy ustalaniu wynagrodzenia za okres:

1) zwolnienia pracownika z obowiÄ…zku Å›wiadczenia pracy w okresie wypowiedzenia (art. 362Kodeksu pracy),

2) zwolnienia pracownicy w ciąży lub karmiÄ…cej dziecko piersiÄ… z obowiÄ…zku Å›wiadczenia pracy (art. 179 § 5 Kodeksu pracy)

stosuje siÄ™ zasady obowiÄ…zujÄ…ce przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.";

2) § 5a otrzymuje brzmienie:

"§ 5a. Przepis § 5 ust. 1 stosuje siÄ™ odpowiednio przy ustalaniu wynagrodzenia za peÅ‚ny miesiÄ™czny wymiar czasu pracy w przypadku okreÅ›lonym w art. 1512§ 2 Kodeksu pracy.".

 

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), jako ekwiwalent za urlop należy przyjąć wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej kwocie w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył do tego urlopu prawo, jak również zmienne składniki wynagrodzenia jako średnią z okresu poprzedzającego całomiesięczne okresy niezdolności do pracy.

 

Miesięczne wynagrodzenie pracownika ustala się biorąc pod uwagę trzy grupy składników wynagrodzenia:

  • okreÅ›lone w stawce miesiÄ™cznej w staÅ‚ej wysokoÅ›ci,
  • przysÅ‚ugujÄ…ce za okresy nie dÅ‚uższe niż 1 miesiÄ…c, z wyÅ‚Ä…czeniem staÅ‚ych,
  • przysÅ‚ugujÄ…ce za okresy dÅ‚uższe niż 1 miesiÄ…c.

Przy czym jako stawkę miesięczną wymienionych składników wynagrodzenia należy przyjąć kwotę należną pracownikowi w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu.

 

Jeżeli pracownikowi przysługiwały zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc, wypłacone w czasie 3 miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, przy obliczaniu ekwiwalentu należy wziąć pod uwagę przeciętną wysokość zmiennych składników z tego okresu. Jeśli jednak w tym okresie lub w okresie krótszym, lecz obejmującym pełny miesiąc lub miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne, należy wziąć pod uwagę najbliższe miesiące przysługiwania tego wynagrodzenia.

 

W przypadku nieprzepracowania przez pracownika wszystkich dni w okresie, z którego pracodawca oblicza podstawÄ™ wymiaru ekwiwalentu, wynagrodzenie należy dopeÅ‚nić za te dni. Tak zwane dopeÅ‚nienie podstawy  oblicza siÄ™ w nastÄ™pujÄ…cy sposób:

[Wynagrodzenie faktycznie otrzymane] / [liczba dni pracy, za które przysługiwało] x [liczba dni, które pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy]

 

Natomiast w przypadku otrzymywania składników wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc wypłaconych w ciągu 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, należy wziąć pod uwagę średnią z całego tego okresu.

 

Ustalając wartość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop bierze się pod uwagę współczynnik wyrażający średnioroczną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania. W roku 2016 współczynnik urlopowy dla pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi 21. W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu współczynnik ten należy ustalić w proporcji do wymiaru czasu pracy. Otrzymany ekwiwalent należy podzielić przez liczbę godzin według dobowej normy czasu pracy danego pracownika. W ten sposób otrzymujemy ekwiwalent za 1 godzinę urlopu, który następnie należy pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego czy też innego zwolnienia z pracy, dla którego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi przysługującego mu ekwiwalentu ostatniego dnia zatrudnienia. Spóźnienie z taką wypłatą skutkuje koniecznością zapłaty należnych odsetek.

 

Czytaj też: Kodeks pracy: Jak sporządzić umowę o pracę w 2016 r.?

Czytany 5963 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 kwiecień 2016 09:52

Artykuły powiązane

  • Wniosek o wypÅ‚atÄ™ wynagrodzenia gotówkÄ… do rÄ…k pracownika w 2019 r. Wniosek o wypÅ‚atÄ™ wynagrodzenia gotówkÄ… do rÄ…k pracownika w 2019 r.

    Nowe przepisy określają zasadę, zgodnie z którą wynagrodzenie przekazywane jest na konto bankowe pracownika. Jeśli chce on otrzymywać wypłatę gotówką, musi złożyć odpowiedni wniosek. Sprawdź, do kiedy pracodawca musi poinformować swoich pracowników o nowym wymogu i ile czasu ma pracownik na przekazania wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Zobacz też wzór takiego dokumentu.

  • Nowy wzór Å›wiadectwa pracy od 1.01.2017 Nowy wzór Å›wiadectwa pracy od 1.01.2017

    Przepisy nowego rozporządzenia wymagają od pracodawców zawierania w wystawianych świadectwach pracy m.in. informacji o korzystaniu przez pracownika z uprawnień rodzicielskich – urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Określono też nowy wzór świadectwa pracy. Sprawdź, jak wystawiać te dokumenty od 1 stycznia 2017 r.

  • Kodeks pracy: Jak prowadzić akta osobowe w 2016 r. Kodeks pracy: Jak prowadzić akta osobowe w 2016 r.

    Od 2 stycznia 2016 r. zmienił się zakres danych przechowywanych w części B akt osobowych. Rozporządzenie nowelizacyjne zmieniło też wzór umowy o pracę. Sprawdź, jak w 2016 r. prowadzić akta osobowe zgodnie z przepisami, czy trzeba usuwać dane pozyskiwane w przeszłości oraz kto może żądać udostępnienia akt osobowych pracownika.

rozwiÄ…zania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t