1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 91 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 200 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 248 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5617 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 734 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 911 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 376 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95031 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16261 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38782 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155297 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32349 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 73996 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23861 razy
wtorek, 21 czerwiec 2016 09:09

Sprawozdanie finansowe za 2015 r. gdzie złożyć? A co jak nie sporządzasz bilansu?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Podmioty prowadzące księgi rachunkowe sporządzają i przekazują do rejestru sądowego oraz do urzędu skarbowego roczne sprawozdanie finansowe. Dowiedz się, w jakich terminach należy je składać i jakie dokumenty załączyć. Sprawdź też, jaki dodatkowy obowiązek od 2015 roku ciąży na spółkach jawnych osób fizycznych i spółkach partnerskich, które nie sporządzają sprawozdania.

 

Jednostki gospodarcze wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają obowiązek sporządzać i składać we właściwym rejestrze sądowym sprawozdanie finansowe wraz z odpowiednimi dokumentami za rok poprzedni. Dotyczy to m.in. spółek z o.o., spółek jawnych, spółek akcyjnych, spółek komandytowych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółek partnerskich i spółdzielni. Obowiązek ten wynika z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

 

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1142 ze zm.) wzmianka o złożeniu sprawozdania do KRS jest przekazywana bezpośrednio do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG).

 

Złożeniu do KRS podlegają:

1) roczne sprawozdanie finansowe

2) opinia biegłego rewidenta, jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu

3) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty

4) sprawozdanie z działalności - dotyczy jednostek określonych w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości (o ile jednostki te nie korzystają z uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro lub małych).

 

Sprawozdanie finansowe wraz z wymaganymi dokumentami składa się w ciągu 15 dni od terminu jego zatwierdzenia. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zatwierdzenie to powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku podmiotów, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin zatwierdzenia sprawozdania upływa 30 czerwca, natomiast termin przekazania go do KRS – 15 lipca.

 

Ważne!

Podmioty zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na przekazanie bilansu do KRS mają do piątku 15 lipca 2016 r.

 

W przypadku zatwierdzenia sprawozdania wcześniej niż 30 czerwca, termin jego przekazania do rejestru sądowego odpowiednio się przesuwa. Przykładowo bilans zatwierdzony 1 czerwca 2016 r. należało przekazać do KRS najpóźniej 16 czerwca 2016 r.

 

Przekazaniu do rejestru sądowego podlegają również sprawozdania, które nie zostały zatwierdzone przez organ zatwierdzający – kwestię tę reguluje art. 69 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W takim wypadku sprawozdanie należy przekazać do KRS dwa razy: w ciągu 15 dni od upływu terminu jego zatwierdzenia oraz w ciągu 15 dni od jego faktycznego zatwierdzenia – wraz z wymaganymi dokumentami.

 

W terminie 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego osoby prawne przekazują je do urzędu skarbowego wraz z opinią i raportem wykonanym przez podmiot uprawniony do badania tegoż sprawozdania – obowiązek ten nie dotyczy podatników, których sprawozdania są zwolnione z obowiązku badania. W przypadku spółek konieczne jest złożenie dodatkowo odpisu uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie. Oznacza to, iż do urzędu skarbowego nie składa się niezatwierdzanych sprawozdań. Osoby prawne nie składają sprawozdania finansowego wraz z rocznym zeznaniem podatkowym CIT-8.

Natomiast osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe sprawozdanie do urzędu skarbowego przekazują w terminie złożenia zeznania rocznego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Do sprawozdania nie dołącza się opinii i raportu biegłego rewidenta – niezależnie od tego, czy podlegało ono obowiązkowemu badaniu, czy też było ono dobrowolne.

 

Ważne!

Sprawozdanie finansowe należy złożyć do urzędu skarbowego:

W terminie 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania – podatnicy CIT

W terminie złożenia zeznania rocznego (do 30 kwietnia) – podatnicy PIT

 

Zgodnie art. 80b Kodeksu karnego skarbowego, niezłożenie sprawozdania finansowego traktowane jest jako wykroczenie skarbowe i podlega karze grzywny nawet do 37 tys. zł.

 

Należy również przypomnieć, iż od 15 stycznia 2015 r. w ustawie o rachunkowości znajduje się art. 70a w brzmieniu:

Art. 70a. Kierownik jednostki będącej spółką jawną osób fizycznych lub spółką partnerską, której przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro i która nie stosuje zasad rachunkowości określonych ustawą na podstawie art. 2 ust. 2, składa w sądzie rejestrowym prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy, w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.

 

Spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, które nie sporządzają sprawozdania finansowego, mają obowiązek złożyć do KRS wskazane w powyższym przepisie oświadczenie – służy do tego druk KRS-Z30. W przypadku składania oświadczenia wraz z rejestracją zmiany swoich danych, należy złożyć w sądzie rejonowym druk KRS-ZN.

Jeśli wniosek dotyczy wyłącznie wzmianki o braku obowiązku sporządzenia i przekazania sprawozdania finansowego, nie pobiera się ani opłaty sądowej, ani opłaty za ogłoszenie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Wnioskodawcy nie doręcza się postanowienia uwzględniającego tenże wniosek.

Spółki, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, oświadczenie takie muszą złożyć do końca czerwca danego roku.

 

Ważne!

Spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, które nie sporządzają sprawozdania finansowego, muszą złożyć w KRS oświadczenie o braku takiego obowiązku – mają na to 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy.

W przypadku podmiotów, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia oświadczenia za rok 2015 r. mija w czwartek 30 czerwca 2016 r.

 

Zmiany w ustawie o rachunkowości zostały wprowadzone ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw(Dz. U. z 2015 r. poz. 4).

Czytany 4902 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 czerwiec 2016 10:54

Artykuły powiązane

  • Urzędy skarbowe z większym dostępem do kont obywateli Urzędy skarbowe z większym dostępem do kont obywateli

    Naczelnik urzędu skarbowego, w związku z postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia, może uzyskać od banków informacje o liczbie, stanie rachunków i obrotach podatnika. Dotychczas prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. weszła w życie zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Czy nowe uprawnienia dla urzędów skarbowych i ich wgląd w informacje bankowe powinny martwić podatników?

  • CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone

    Wprowadzona przez rząd tarcza antykryzysowa wydłuży terminy składania zeznań CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym organizacje pozarządowe, a także zapłaty podatku z nich wynikających. Więcej mamy też czasu na sporządzenie i złożenie sprawozdań finansowych. Sprawdź, jakie zmiany przygotował rząd w związku z panującą epidemią.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • Nowe oświadczenie pracownika PIT-2 na 2019 r. Nowe oświadczenie pracownika PIT-2 na 2019 r.

    Pomniejszone zaliczki na podatek dochodowy mogą wpłacać pracodawcy, którzy dysponują oświadczeniem PIT-2 danego pracownika. Aby zachowało ono moc prawną, musi być złożone w terminie i na właściwej wersji formularza. Sprawdź, na czym polega obniżanie zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek i kto może z niego korzystać. Pobierz też aktualny druk PIT-2 na 2019 r.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t