Aktualności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozpoczęcie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wymaga od podatnika złożenia w urzędzie skarbowym pisemnego zawiadomienia. Sprawdź, komu od 1 stycznia 2017 r. przysługiwało prawo założenia księgi podatkowej oraz gdzie i w jakich terminach należy złożyć stosowne zawiadomienie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czternastym Oplem Astrą odjechał pan Andrzej z Rzeszowa – szczęśliwy paragon opiewał na kwotę 22,27 zł! Wciąż można jeszcze wygrać trzy takie auta, a także ostatnią nagrodę specjalną – samochód osobowy Opel Insignia. Tym razem Ministerstwo Finansów najbardziej kosztowną nagrodę rozlosuje spośród paragonów dokumentujących sprzedaż detaliczną paliw płynnych do pojazdów silnikowych.

poniedziałek, 16 styczeń 2017 11:40

Nowe oświadczenie PIT-2 na rok 2017

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zmiana przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku wymagała zmodyfikowania zasad pomniejszania zaliczek na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek. Wprowadzono też nowy wzór oświadczenia PIT-2. Pracodawcy muszą pamiętać, iż oświadczenie to zachowuje moc prawną wyłącznie wtedy, gdy zostanie złożone przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia w danym roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nie ma rewolucji w zwolnieniach z kas: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne wciąż nie mogą korzystać z żadnych preferencji w tym zakresie. Co więcej, ustawodawca zdecydował się zlikwidować wydłużony okres na wprowadzenie kasy m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek. Sprawdź, jakie zmiany przyniosło branży nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa – podatnicy PIT mają do wyboru aż cztery formy opodatkowania. Na początku każdego roku można podjąć decyzję o zmianie tej formy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy każdej z nich i w jakim terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie zawiadomienie lub wniosek.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dążenie do uszczelnienia systemu podatkowego skłoniło ustawodawcę do rozszerzenia katalogu czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia m.in. o 47 usług budowlanych. Znalazły się one w zupełnie nowym załączniku do ustawy o VAT. Sprawdź, w jakich przypadkach dla usług budowalnych VAT należny rozlicza nabywca i zobacz katalog wszystkich nowych czynności z załączników nr 11 i 14.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zbliża się termin, w którym małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przesłać pierwsze pliki JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie dopiero w 2018 roku. Sprawdź, jak ustalić status przedsiębiorcy dla celów JPK. Dowiedz się też, do kiedy dokładnie trzeba przesłać pierwsze rejestry VAT w formie plików JPK, jakie struktury obowiązują i gdzie je znaleźć.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas nie przyniosło rewolucji. Zmiany okażą się jednak odczuwalne m.in. dla lekarzy i lekarzy dentystów świadczących usługi opieki medycznej w prywatnych gabinetach. Sprawdź, jaki od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje termin na wprowadzenie kasy fiskalnej w działalności i poznaj urządzenia polecane dla lekarzy.

wtorek, 03 styczeń 2017 15:08

Nowy wzór świadectwa pracy od 1.01.2017

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przepisy nowego rozporządzenia wymagają od pracodawców zawierania w wystawianych świadectwach pracy m.in. informacji o korzystaniu przez pracownika z uprawnień rodzicielskich – urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Określono też nowy wzór świadectwa pracy. Sprawdź, jak wystawiać te dokumenty od 1 stycznia 2017 r.

czwartek, 29 grudzień 2016 12:05

Kasy fiskalne 2017 – zwolnienia

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Już jest! Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych zostało opublikowane 28 grudnia 2016 r. Zmian w porównaniu do projektu z 31.10.2016 r. jest niewiele i nie wprowadzają one rewolucji. Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą – zwolnienia z kas zostają, a nawet będzie ich więcej w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej poinformowało podatników o ostatecznym zamknięciu prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nad koncepcją tzw. jednolitego podatku. Przedsiębiorcy nie muszą już obawiać się utraty prawa do opłacania 19-procentowego podatku liniowego. Co więcej, rząd planuje wprowadzenie kilku dużych zmian z korzyścią dla podatników.

środa, 21 grudzień 2016 22:06

Podatek VAT – zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Uszczelnienie systemu podatkowego – taki jest główny cel podpisanej przez prezydenta i opublikowanej 15 grudnia 2016 r. ustawy nowelizacyjnej. Zmian w VAT od 1 stycznia 2017 r. będzie sporo – dotyczą one m.in. katalogu towarów i usług objętych odwrotnym obciążeniem, wysokości limitu do zwolnienia z VAT, składania deklaracji drogą elektroniczną, warunków kwartalnego rozliczania VAT oraz sankcji za nierzetelne rozliczanie podatku. Sprawdź, co zmieni się w VAT w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Dwa nowe tytuły zwolnieniowe, nowe wyjątki od wyłączeń ze zwolnień dla niektórych usług, brak obowiązku upoważnienia banku lub SKOK do przekazywania fiskusowi informacji o operacjach – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas jest dla przedsiębiorców miłym zaskoczeniem. Wciąż jednak nie ma podpisu ministra, a do końca obowiązywania „starego” rozporządzenia pozostało już bardzo niewiele czasu. Sprawdź, jakie zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych czekają nas w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Przedsiębiorcy zgłaszają kolejne próby wyłudzenia pieniędzy za rzekomy wpis do CEDGiF czy innych prywatnych rejestrów, których nazwa łudząco przypomina prowadzoną przez ministra rozwoju i finansów CEIDG. Celem oszustów padają też osoby starsze. Sprawdź, przed czym tym razem ostrzega resort finansów i nie daj się nabrać na wyrafinowane sztuczki naciągaczy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów nie pozostawiło złudzeń – podatnicy opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej muszą mieć kasy fiskalne na takich samych zasadach, jak wszyscy inni. Sprawdź, czy coś w tym względzie ulegnie zmianie w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Mały przedsiębiorca, mikroprzedsiębiorca, mały podatnik VAT, PIT czy CIT – definicje brzmią bardzo podobnie, jednak mają zupełnie inne zastosowanie w przepisach. Rozróżnienie w tej kwestii jest bardzo istotne m.in. pod kątem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Sprawdź, jak definicje z ustaw o VAT, PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zastosować w praktyce i kogo obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie już od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Potwierdzanie numerów VAT UE kontrahentów unijnych oraz statusu VAT krajowych podmiotów jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podatnicy mogą korzystać z wyszukiwarek internetowych: dostępnego w 23 językach systemu VIES oraz Portalu Podatkowego. W niektórych przypadkach konieczne okaże się jednak skierowanie zapytania drogą tradycyjną do administracji podatkowej.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jedna struktura zamiast trzech rozproszonych struktur: Krajowa Administracja Skarbowa ma skonsolidować administrację podatkową, kontrolę skarbową i Służbę Celną. Kontroli ma być mniej, za to mają być bardziej skuteczne. Urzędy mają stać się nowoczesne i przyjazne podatnikom. Sprawdź, z jakimi zmianami wiąże się wejście w życie opublikowanej ustawy o KAS.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Likwidacja przepisów uprzykrzających życie przedsiębiorcom, prostsze podatki, pisane prostym językiem objaśnienia przepisów, zwolnienie z obowiązku rejestracyjnego dla osób osiągających niskie przychody czy powołanie Rzecznika Przedsiębiorców – to tylko niektóre z wielu uproszczeń z przedstawionej przez wicepremiera Konstytucji Biznesu. Do tego nowe, przyjazne firmom zasady, do których będą musiały stosować się wszystkie urzędy. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie wejście w życie nowej ustawy Prawo Przedsiębiorców.

wtorek, 06 grudzień 2016 20:17

PIT 2017: Zmiana kwoty wolnej od podatku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Prezydent podpisał ustawę nowelizacyjną, która podnosi kwotę wolną od podatku aż do 6.600 zł. Skorzystają emeryci, renciści, studenci i najmniej zarabiający, w tym zatrudnieni na umowę o dzieło. Stracą najbogatsi – podatnicy zarabiający rocznie ponad 127.000 zł. Sprawdź, jakie zasady przysługiwania kwoty wolnej od podatku w zależności od wysokości przychodu zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zmniejszenie limitu transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami z 15 tys. euro na 15 tys. zł to spora zmiana. Nowe przepisy przewidują sankcje podatkowe za niedostosowanie się do wymogów – dokonanie płatności z pominięciem rachunku płatniczego pozbawi podatnika prawa do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o wartość danej transakcji. Sprawdź, jak w świetle nowych przepisów należy traktować regulacje na zasadzie kompensaty i barteru oraz zapłaty przez PayPal, PayU itp.

Strona 1 z 23

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2016

vat2017zmiany