Aktualności

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Potwierdzanie numerów VAT UE kontrahentów unijnych oraz statusu VAT krajowych podmiotów jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podatnicy mogą korzystać z wyszukiwarek internetowych: dostępnego w 23 językach systemu VIES oraz Portalu Podatkowego. W niektórych przypadkach konieczne okaże się jednak skierowanie zapytania drogą tradycyjną do administracji podatkowej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jedna struktura zamiast trzech rozproszonych struktur: Krajowa Administracja Skarbowa ma skonsolidować administrację podatkową, kontrolę skarbową i Służbę Celną. Kontroli ma być mniej, za to mają być bardziej skuteczne. Urzędy mają stać się nowoczesne i przyjazne podatnikom. Sprawdź, z jakimi zmianami wiąże się wejście w życie opublikowanej ustawy o KAS.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Likwidacja przepisów uprzykrzających życie przedsiębiorcom, prostsze podatki, pisane prostym językiem objaśnienia przepisów, zwolnienie z obowiązku rejestracyjnego dla osób osiągających niskie przychody czy powołanie Rzecznika Przedsiębiorców – to tylko niektóre z wielu uproszczeń z przedstawionej przez wicepremiera Konstytucji Biznesu. Do tego nowe, przyjazne firmom zasady, do których będą musiały stosować się wszystkie urzędy. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie wejście w życie nowej ustawy Prawo Przedsiębiorców.

wtorek, 06 grudzień 2016 20:17

PIT 2017: Zmiana kwoty wolnej od podatku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prezydent podpisał ustawę nowelizacyjną, która podnosi kwotę wolną od podatku aż do 6.600 zł. Skorzystają emeryci, renciści, studenci i najmniej zarabiający, w tym zatrudnieni na umowę o dzieło. Stracą najbogatsi – podatnicy zarabiający rocznie ponad 127.000 zł. Sprawdź, jakie zasady przysługiwania kwoty wolnej od podatku w zależności od wysokości przychodu zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zmniejszenie limitu transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami z 15 tys. euro na 15 tys. zł to spora zmiana. Nowe przepisy przewidują sankcje podatkowe za niedostosowanie się do wymogów – dokonanie płatności z pominięciem rachunku płatniczego pozbawi podatnika prawa do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o wartość danej transakcji. Sprawdź, jak w świetle nowych przepisów należy traktować regulacje na zasadzie kompensaty i barteru oraz zapłaty przez PayPal, PayU itp.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Szybsze wykrywanie przestępstw karuzelowych, nieprawidłowego przyporządkowania stawek VAT i fałszywych faktur, a dla podatników – uproszczenie i zautomatyzowanie obsługi dokumentów. To tylko niektóre korzyści z wprowadzenia Centralnego Rejestru Faktur. Ministerstwo Finansów wraz z powołaną przez siebie spółką Aplikacje Krytyczne już poinformowało o rozpoczęciu prac nad nowym systemem.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mniej uciążliwe kontrole, ochrona dla podatników stosujących się do dominującej praktyki interpretacyjnej, dłuższe terminy odwołań do sądu pracy, zmniejszone wymogi prawa pracy wobec małych firm, a przede wszystkim podniesienie limitów m.in. do prowadzenia ksiąg rachunkowych – to tylko niektóre ze zmian przewidzianych w ustawie nowelizacyjnej. Sprawdź, jakich korzystnych modyfikacji w przepisach możemy spodziewać się od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zbliża się termin przesłania pierwszej ewidencji VAT w formie pliku JPK przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Wielu podatników wciąż nie jest przygotowanych na ten nowy obowiązek. Czasu pozostało mało, a przepisy przewidują surowe kary za uchybienie terminowi przesłania JPK_VAT – nawet do 17,7 mln zł grzywny!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Warunki skorzystania z ulgi na kasę fiskalną nie są trudne do spełnienia. W niektórych przypadkach prawo do takiego odliczenia lub zwrotu można jednak stracić. Urzędy skarbowe coraz częściej kontrolują zasadność skorzystania z ulgi i sprawdzają, czy podatnik nie naruszył warunków określonych w przepisach. Sprawdź, jak nie stracić prawa do ulgi na kasę fiskalną i co grozi za niedopełnienie obowiązków.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zgłaszanie paragonów fiskalnych do Narodowej Loterii Paragonowej stało się jeszcze prostsze! Wszystko za sprawą udostępnionej 23 listopada 2016 r. aplikacji mobilnej, która automatycznie sczytuje dane takie jak nr NIP sprzedawcy, data sprzedaży czy kwota do zapłaty. Ministerstwo Finansów zachęca do pobierania aplikacji, zgłaszania paragonów i sięgania po nagrody!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już jest! Najnowszy produkt firmy Posnet – drukarka fiskalna z możliwościami, jakich nie ma żadna inna! Dostępna w czterech różnych wersjach, pozwala na dopasowanie funkcjonalności do potrzeb konkretnego sklepu czy lokalu usługowego. W opcji z dedykowanym uchwytem na tablet, pozwala stworzyć wyjątkowy system POS. Poza tym jako pierwsza na rynku zapewnia pełną obsługę zaliczek, pozwala dowolnie edytować fakturę i ma aż 80 znaków w nazwie towaru lub usługi!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Projekt ustawy nowelizacyjnej został chwalony przez Sejm – czekamy już tylko na decyzję Senatu i opublikowanie aktu prawnego. Zmieni się sporo: rozszerzony zostanie katalog towarów i usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, wprowadzony obowiązek elektronicznego przekazywania deklaracji VAT, pojawią się też nowe sankcje i obostrzenia oraz wiele innych nowości. Sprawdź, co zmieni się w przepisach o VAT od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podmioty nieposiadające statusu mikroprzedsiębiorcy mają już bardzo niewiele czasu na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego w działalności. Od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z przepisami przejściowymi obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie małych i średnich przedsiębiorców. Sprawdź, jak pojęcia te definiuje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i jak przygotować się do zmian.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest prostszym i mniej kosztownym rozwiązaniem niż pełna księgowość, dostępnym jednak wyłącznie dla podatników, których przychody nie przekroczyły limitu określonego w przepisach. Sprawdź, kto musi prowadzić księgi rachunkowe w 2017 r. i na ile realna jest szansa na podniesienie kwoty limitu aż do 2.000.000 euro.

środa, 16 listopad 2016 11:00

Zmiany w CIT 2017; dla kogo stawka 15%

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nowelizacja ustawy o CIT przewiduje możliwość korzystania z obniżonej stawki podatkowej przez małych podatników oraz podmioty rozpoczynające działalność – w pierwszym roku jej prowadzenia. Sprawdź, od kiedy można stosować stawkę 15% i które podmioty rozpoczynające działalność nie będą miały do niej prawa w nowym roku podatkowym.

wtorek, 15 listopad 2016 11:02

Uwaga na fałszywe e-maile i oszustów!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podatnicy zgłaszają kolejne próby wyłudzenia pieniędzy i rozsyłania wirusów w wiadomościach e-mail. Ministerstwo Finansów przestrzega przed otwieraniem wiadomości o rzekomym „ukrywaniu dochodów”, a przedsiębiorcy ostrzegają, by nie nabierać się na pisma nawołujące do zapłaty za wpis do „CEDGiF”.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przepisy obowiązującego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących regulują kwestię korygowania sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym w przypadku zwrotu, reklamacji czy tzw. oczywistej pomyłki. Jak jednak postąpić, jeśli podatnik w wyniku błędnie zaprogramowanej stawki VAT zapłaci zawyżony podatek? Czy ma prawo skorygować sprzedaż i uzyskać zwrot nadpłaty? Pomocne w tej kwestii okażą się indywidualne interpretacje organów podatkowych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowy protokół komunikacyjny dla połączeń z systemem e-Deklaracje nie jest obsługiwany m.in. przez systemy operacyjne Windows XP i Windows Vista. Wprawdzie nowy protokół został uruchomiony na bramce testowej tylko na 3 tygodnie, jednak resort finansów zapowiada wprowadzenie go na stałe już w połowie 2017 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Na stronie resortu finansów pojawiły się zmienione struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT oraz dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono i pobierz struktury obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

poniedziałek, 07 listopad 2016 10:31

Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2017

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podwyższenie płacy minimalnej to tylko jedna ze zmian, które rząd planuje wprowadzić w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 1 stycznia 2017 r. Sprawdź, ile od nowego roku wyniesie minimalne wynagrodzenie i jakie inne korzyści odniosą pracownicy w związku z nowymi przepisami.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wkrótce mali i średni przedsiębiorcy zostaną zobligowani do przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Największe podmioty obowiązek ten objął już 1 lipca 2016 r. W związku ze zgłaszanymi przez podatników problemami Ministerstwo Finansów udostępniło formularz UPO_JPK - Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK. Pozwala on m.in. sprawdzić status przesłanego pliku JPK.

Strona 1 z 22

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2016

towary uslugi2016

vat2016zmiany