Aktualności

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nawet w razie nie określenia kwoty wynagrodzenia w umowie zlecenia lub umowie o świadczenie usług, zatrudniony będzie miał zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową już od 1 stycznia 2017 r. Sprawdź, jakie nowe obowiązki wprowadza ustawa nowelizacyjna, jak długo trzeba będzie przechowywać dokumenty związane z umową i kogo nie obejmą nowe regulacje.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a minister finansów wciąż nie ogłasza wieści związanych z nowym rozporządzeniem. Czy 2016 rok będzie ostatnim rokiem zwolnień z kas fiskalnych? Sprawdź, z jakich preferencji wciąż można korzystać, kto już dziś nie ma prawa do zwolnień z kas i jaki cel w związku ze zwolnieniami postawił sobie resort finansów.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Blisko 107 mln paragonów fiskalnych – tyle dokumentów zgłosili Polacy w ramach Narodowej Loterii Paragonowej do końca sierpnia 2016 r. Resort finansów chciał zmienić postawy konsumentów oraz zwiększyć wpływy do budżetu państwa i osiągnął swój cel. Dzięki temu uczestnicy Loterii mają jeszcze szanse na wygranie cennych nagród – akcja została przedłużona aż o 6 miesięcy! Ponadto w grudniu odbędzie się dodatkowe losowanie – wezmą w nim udział nagrody, które z różnych przyczyn nie zostały wydane przez czas trwania Loterii.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej została opublikowana w dniu 29 sierpnia 2016 r. informacja dotycząca korzystania przez pracowników z urlopów związanych z rodzicielstwem. W związku z wejściem w życie w dniu 02.01.2016 r. nowego przepisu w kodeksie pracy; artykułu 1751 zmianie uległa m.in. definicja pracownika. Sprawdź jakie dokumenty przygotować w związku z ubieganiem się o urlopy rodzicielskie, kiedy je złożyć i kto ma prawo do tych urlopów.

poniedziałek, 12 wrzesień 2016 11:47

Paragony elektroniczne z kasy fiskalnej już od 2018 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wiadomo już, jakie zmiany szykuje Ministerstwo Rozwoju w związku z pojawieniem się projektu nowego rozporządzenia. Wiążą się one m.in. z obowiązkiem przesyłania danych z paragonów fiskalnych do systemu teleinformatycznego wprowadzeniem e-paragonów oraz wycofaniem z użytku kas z papierową kopią paragonu. Sprawdź, jak bardzo zmieni się rzeczywistość użytkownika kasy fiskalnej od 2018 roku.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ukrócenie praktyki zatrudniania pracowników „na czarno” i wzrost legalnego zatrudnienia – taki cel mają nowe przepisy Kodeksu pracy. Od 1 września 2016 r. pracodawcy będą musieli przekazać pracownikowi umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie warunków umowy – jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Sprawdź, co zmieniło się w przepisach i jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Ani ustawa o VAT, ani szczegółowe rozporządzenia związane z kasami fiskalnymi nie przewidują żadnych odrębnych zwolnień z obowiązku stosowania kas dla nievatowców. Podatnicy zwolnieni z VAT muszą mieć kasy fiskalne, podobnie jak podatnicy VAT czynni. Obie grupy przedsiębiorców mają te same obowiązki, ale też te same prawa – m.in. prawo do ulgi nawet 700 zł za każdą kasę zgłoszoną przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Sprawdź, jak podatnik zwolniony z VAT uzyska ulgę na kasę w 2016 r. i w jakich okolicznościach będzie musiał ją zwrócić do urzędu skarbowego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W związku ze zmianami dotyczącymi zasad rozliczania podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, zaszła konieczność zmodyfikowania wzorów deklaracji VAT. Sprawdź, od kiedy obowiązują nowe formularze, kto może jeszcze korzystać ze „starych” wzorów i pobierz aktualne druki.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Największym podmiotom pozostało już bardzo niewiele czasu na wysłanie pierwszej ewidencji VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wywiązanie się z tego obowiązku jest sprawą bardzo istotną – spóźnienie w tym zakresie może skutkować dotkliwymi sankcjami karno-skarbowymi. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie JPK w terminie i dlaczego użytkownicy programów InsERT nie muszą obawiać się ciągłych zmian w przepisach.

wtorek, 16 sierpień 2016 19:46

Kasa fiskalna do sklepu – jaką wybrać?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Odpowiednie dopasowanie kasy lub drukarki fiskalnej do potrzeb i specyfiki sklepu to bardzo ważny krok przy zakładaniu tego typu działalności. W wyborze urządzenia nieocenione okaże się wsparcie doświadczonego serwisanta. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę i poznaj konkretne modele urządzeń fiskalnych dla sklepów.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kasy fiskalne REVO i ERGO oraz drukarka fiskalna TEMO HS Bileterska – to najnowsze z innowacyjnych produktów Posnet, które błyskawicznie zyskały uznanie polskich przedsiębiorców. Klienci już po raz dziewiąty nagrodzili najwyższą jakość urządzeń Posnet Złotym Laurem Klienta. Firma otrzymała także tytuł Top Marka 2016 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Najnowsza wersja programów linii InsERT nexo jest nie tylko w pełni przystosowana do JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego) – posiada też nową funkcję, która przypadnie do gustu firmom kontaktującym się z klientami telefonicznie. Już od dziś użytkownicy 11. wersji programów nexo mogą wysyłać klientom i innym osobom sms-y bezpośrednio z systemu! Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać nową funkcję oferowaną przez InsERT.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Znaczne podwyższenie limitów do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych, zmniejszenie liczby kontroli, a także zreformowanie procedur administracyjnych, tak aby stałe się one mniej uciążliwe. Te i wiele innych zmian przygotowało Ministerstwo Rozwoju w ramach pierwszego pakietu proprzedsiębiorczego. Sprawdź, jakie korzyści przewidziano i kogo one obejmą.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Paragon z pizzerii, lodziarni czy fast-foodu – weź go, a zyskasz szansę na wygraną Opla Insigni! Ministerstwo Finansów jako czwartą branżę premiowaną wybrało „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów". Dowiedz się, jak zdobyć nagrodę specjalną i w jakim okresie zarejestrować paragon.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przedsiębiorcy jeszcze nie nacieszyli się zniesieniem obowiązku korekty kosztów w przypadku braku zapłaty, a ustawodawca już wprowadza zmiany i nowe sankcje. Od nowego roku zmniejszony zostanie limit dla transakcji gotówkowych dokonywanych między przedsiębiorcami – ponad 4-krotnie! Sprawdź, jakie sankcje grożą za niezastosowanie się do nowych przepisów.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dnia 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy nakładające na podatników obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To spora rewolucja dla większości przedsiębiorstw – nowe regulacje wymagają zaktualizowania użytkowanych systemów finansowo-księgowych, zmiany procedur w firmie oraz przeszkolenia pracowników. W przypadku podmiotów korzystających z programów różnych producentów lub wykorzystujących niestandardowe rozwiązania często konieczne okazuje się wykonanie audytu systemów, a nieraz całej działalności. Wszystkie te czynności wymagają nakładu czasu – nieraz nawet kilku miesięcy pracy – i środków. Ustawodawca wprowadził więc okres przygotowawczy na wprowadzenie JPK dla niektórych podmiotów.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zmiany w kwestii ustanawiania pełnomocnictw mają przynieść podatnikom wiele korzyści – ma być prościej i szybciej. Od 1 lipca 2016 r. można ustanawiać pełnomocnika ogólnego, a Ministerstwo Finansów przygotowało już wzory odpowiednich druków. Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić formularz PPO-1.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Do wejścia w życie nowych przepisów pozostało już tylko kilka dni – firma InsERT oficjalnie ogłosiła wydanie nowych wersji programów Subiekt, Rachmistrz i Rewizor - nexo i GT - dostosowanych do wymogu przekazywania danych w postaci plików JPK. W systemach pojawią się nowe moduły: e-Kontrole i e-Sprawozdawczość. Sprawdź, dlaczego już dziś warto wprowadzić JPK w działalności.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wiadomo już, czy podmioty niebędące przedsiębiorcami mają prawo stosować okresy przejściowe dla wprowadzenie JPK, przewidziane dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. W interpretacji ogólnej Minister Finansów rozwiał też wątpliwości, czy obowiązek przekazywania plików JPK dot. ksiąg do e-kontroli dotyczy wszystkich podatników, czy tylko podatników VAT. Sprawdź, jakie zasady obowiązują zgodnie z nowymi wytycznymi resortu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podmioty prowadzące księgi rachunkowe sporządzają i przekazują do rejestru sądowego oraz do urzędu skarbowego roczne sprawozdanie finansowe. Dowiedz się, w jakich terminach należy je składać i jakie dokumenty załączyć. Sprawdź też, jaki dodatkowy obowiązek od 2015 roku ciąży na spółkach jawnych osób fizycznych i spółkach partnerskich, które nie sporządzają sprawozdania.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Nowe przepisy zobligują podatników do przesyłania organom podatkowym danych w postaci jednolitego pliku kontrolnego – rejestry VAT każdego miesiąca, a pozostałe dowody księgowe tylko na wezwanie. Wiadomo, że od 1 lipca 2016 r. bezwzględny obowiązek tworzenia i przekazywania JPK obejmie tzw. dużych przedsiębiorców. A co z podmiotami niebędącymi przedsiębiorcami? Dowiedz się, kogo nie dotyczy okres przygotowawczy na wprowadzenie JPK i dlaczego nawet mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy powinni już teraz wdrożyć w firmie odpowiednie zmiany.

Strona 1 z 21

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2016

towary uslugi2016

vat2016zmiany