poniedziałek, 17 czerwiec 2013 00:00

Kasy fiskalne po 1 października 2013: Korzyści z nowych przepisów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dostosowanie kas fiskalnych do nowych przepisów, traktowane przez większość podatników jako zło konieczne, niesie jednak ze sobą pewne korzyści. Zarówno wymóg jednoznacznej identyfikowalności nazw towarów oraz usług, jak i umieszczanie numeru NIP na paragonach ma swoje pozytywne strony zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Jak dotąd przepisy nowego rozporządzenia w sprawie kas, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku, wydają się tylko utrudnieniem - kolejnym obostrzeniem wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Okazuje się jednak, że zarówno podatnicy, jak i konsumenci powoli zaczynają dostrzegać korzyści płynące z konieczności stosowania jednoznacznie identyfikowalnych nazw towarów i usług oraz umieszczania numeru NIP nabywcy na paragonie.

Korzyść nie tylko dla klienta

Wyprowadzenie wymogu jednoznacznej identyfikowalności nazw towarów i usług to korzyść przede wszystkim dla konsumenta, który najpóźniej od 1 października 2013 roku będzie mógł szczegółowo sprawdzić, za co i ile zapłacił. Pamiętajmy przy tym, że wiarygodny sprzedawca to sprzedawca darzony zaufaniem przez klientów, a darzony zaufaniem przez klientów sprzedawca zawsze ma większą sprzedaż. Za wiarygodnego niewątpliwie można uznać podatnika prowadzącego sprzedaż detaliczną, który swoim klientom dostarcza rzetelnych i jednoznacznych informacji na temat zakupionych towarów bądź usług.

Kontrola sprzedaży

Druga korzyść z konieczności stosowania jednoznacznie identyfikowalnych nazw to możliwość dokładniejszej kontroli nad dokonywaną sprzedażą. Podatnicy posiadający zaawansowane technologicznie kasy bądź drukarki fiskalne będą mogli robić szczegółowe analizy sprzedaży i ewentualnie zaplanować odpowiednie strategie. Poza tym dostosowanie się do nowych przepisów umożliwi podatnikom rzetelne wykazanie prawidłowości odprowadzanych kwot podatku w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej.

Paragon jako faktura

Korzyści niesie ze sobą także wymóg umieszczania numeru NIP nabywcy na jego żądanie. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z paragonu jako dowodu księgowego dokumentującego zakup będą mogli wykazać, że to właśnie oni tego zakupu dokonali, a nie ktoś inny. Jeśli paragon spełni pozostałe wytyczne rozporządzenia fakturowego, będzie można go traktować na równi z fakturą uproszczoną.

KÅ‚opot ze starymi kasami

Powyższe wyliczenie korzyści z wprowadzenia nowych przepisów nie oznacza oczywiście, że nie są one w jakimś stopniu utrudnieniem dla podatników ewidencjonujących sprzedaż za pomocą kas fiskalnych. Dużo pracy będzie musiała wykonać osoba wprowadzająca nowe nazwy produktów i usług do pamięci fiskalnej. Szczególnie w przypadku tanich i starych kas jest to dość uciążliwe ze względu na małe wyświetlacze, nienajlepsze w obsłudze klawiatury i mało intuicyjne menu. Wielu właścicieli kas fiskalnych będzie musiało wymienić swoje urządzenia na nowe ze względu na zbyt małą bazę towarową PLU. Właściciele punktów sprzedażowych z szerokim asortymentem, na przykład kiosków, w wielu przypadkach będą decydowali się na zakup czytnika kodów kreskowych podłączonego do drukarki fiskalnej i komputera, a to kolejny wydatek. Warto jednak brać też pod uwagę te pozytywne aspekty nowych regulacji.

Czytany 16756 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 maj 2014 11:31

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie bÄ™dzie paragonu przed pÅ‚atnoÅ›ciÄ… Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie bÄ™dzie paragonu przed pÅ‚atnoÅ›ciÄ…

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjÄ™ciem zapÅ‚aty – nowy projekt rozporzÄ…dzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjÄ™ciem zapÅ‚aty – nowy projekt rozporzÄ…dzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.