poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:10

Jednoznaczna nazwa towaru na paragonie 2013: MF zmienia stanowisko

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów rozwiewa wątpliwości - podatnik może stosować jedną nazwę dla dwóch podobnych towarów lub usług o różnych cenach i jednocześnie spełnić wymóg jednoznacznej identyfikowalności. Niewłaściwe jest natomiast stosowanie nazw grup towarowych - właściciele zaprogramowanych w ten sposób kas fiskalnych będą musieli swoje urządzenia przeprogramować.

Wyjaśnienie  Ministerstwa Finansów z 9 sierpnia 2013 roku istotnie zmienia zasady tworzenia nazw towarów i usług drukowanych na paragonie fiskalnym. Nowe stanowisko resortu jest łagodniejsze i pozwala na stosowanie jednej nazwy dla produktów o różnych cenach.

Trzecie wyjaśnienie MF

Jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, czyli przed 1 kwietnia 2013 roku, resort opublikował pismo wyjaśniające, w jaki sposób należy zastosować przepis z § 8 ust. 1 pkt 6 tego aktu prawnego. Przepis ten wskazuje, iż nazwa towaru lub usługi drukowana na paragonie fiskalnym musi być jednoznaczna. W wyjaśnieniu podkreślono, iż w przypadku prowadzenia sprzedaży dwóch towarów lub usług w różnych cenach należy zastosować dwie różne nazwy, np. „jabłka jonagold” i „jabłka ligol”, zamiast wspólnej nazwy „jabłka”. Wprowadzenie takich zasad konstruowania nazw towarów i usług wzbudziło sporo kontrowersji - konsekwencją dostosowania działalności do nowych przepisów dla wielu podatników okazała się konieczność wymiany dotychczas stosowanych kas fiskalnych. W odpowiedzi na wątpliwości użytkowników kas Ministerstwo opublikowało pismo, w którym podkreślono, iż podatnicy stosujący kasy o niskich parametrach technicznych mogą stosować nazwy mniej szczegółowe, dostosowane do możliwości urządzenia. Zapewnienia te nie położyły jednak kresu wątpliwościom - w praktyce okazało się, że w wielu przypadkach po prostu nie da się dostosować nazewnictwa do możliwości kasy i jednocześnie spełnić wymogu jednoznacznej identyfikowalności. Pismo z dnia 9 sierpnia 2013 roku, skierowane do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Naczelników Kontroli Skarbowej, jest już trzecim wyjaśnieniem resortu finansów.

Zmiany są, ale mniej radykalne

Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów zdaje się być jasne i nie budzi zastrzeżeń. Resort umożliwił podatnikom posiadającym proste urządzenia fiskalne o niskich parametrach technicznych stosowanie jednej nazwy dla towarów lub usług o różnych cenach. Podtrzymano natomiast stanowisko, iż niewłaściwe jest stosowanie nazw grup towarowych. Podatnik, który do tej pory miał zaprogramowane w pamięci swojej kasy fiskalnej nazwy takie jak np. „warzywa/owoce”, „nabiał”, „pieczywo” czy „usługi fryzjerskie”, będzie musiał wprowadzić nazwy wskazujące na konkretny desygnat - towar lub usługę - np. „papryka”, „jabłka”, „twaróg”, „chleb”, „strzyżenie” itp. Zmiany więc są, jednak nie tak radykalne. Większość podatników nie stosuje nazw grup towarowych. Jednak osoby, które posługują się takim nazewnictwem, będą musiały swoje kasy przeprogramować najpóźniej do 30 września 2013 roku.

Odpowiedzialność za podatek

W świetle nowego wyjaśnienia zapewnienia resortu o braku konieczności wymiany kas na nowe okazują się sensowne, choć wielu pracowników kontroli skarbowej już zdążyło ukarać podatników za stosowanie niejednoznacznych nazw towarów i usług, mimo iż do 1 października 2013 r. pozostało jeszcze sporo czasu. Należy też pamiętać, że nowe stanowisko Ministerstwa nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za sposób konstruowania nazw towarów i usług. Przede wszystkim nazwy powinny być tworzone w sposób, który umożliwi weryfikację poprawności stosowanych stawek podatku. Pamiętajmy, że nie można zastosować jednej nazwy na przykład dla takich produktów jak chleb o terminie przydatności do spożycia krótszym niż 14 dni (stawka 5%) i chleb z przedłużonym terminem przydatności do spożycia (stawka 8%), czy chociażby pomidory (stawka 5%) i pomidory suszone (stawka 8%).

Jedna zasada dla wszystkich

Stosowanie rozbudowanego nazewnictwa, które w świetle wcześniejszych interpretacji miało objąć wszystkich użytkowników kas fiskalnych, ma charakter fakultatywny. Podatnik może stosować wskazania takie jak nazwa producenta czy objętość produktu, jednak nie jest to obowiązkowe. Regulacja ta obowiązuje także podatników, których urządzenia fiskalne dają możliwość zaprogramowania dokładnych, szczegółowych nazw towarów i usług, ponieważ mają dużą bazę towarową PLU i dużą liczbę znaków do zaprogramowania. Zrezygnowano więc z budzącego wątpliwości rozróżnienia na podatników, których kasy mają możliwość zaprogramowania jednoznacznych nazw i takich, których kasy takiej możliwości nie mają. Nowa interpretacja obowiązuje wszystkich użytkowników urządzeń fiskalnych bez wyjątku.

Czytany 1414 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2013 06:19

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne w 2015 – obowiązki i prawa podatnika, ulga 700 zł - Poradnik

  Rok 2015 przyniósł podatnikom spore zmiany w kwestii stosowania zwolnień z kas fiskalnych. Wśród szerokiego grona przedsiębiorców, którzy obowiązkowo muszą rozpocząć pracę z tym urządzeniem, znalazły się osoby świadczące m.in. usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi fryzjerskie, usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego, usługi księgowe, usługi związane z wyżywieniem oraz usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Choć perspektywa nowego obowiązku nie cieszy żadnego przedsiębiorcy, kasa fiskalna w firmie może okazać się urządzeniem bardzo przydatnym. Aby jednak użytkować ją zgodnie z przepisami, nie wystarczy wprowadzić urządzenia fiskalnego w działalności w wymaganym terminie. Po instalacji kasy konieczne jest spełnienie różnych obowiązków - nie są one trudne, jednak należy je znać i skrupulatnie wypełniać.

 • Wystawienie faktury a obowiązek wydruku paragonu z kasy fiskalnej w 2015 r.

  Na żądanie nabywcy podatnik ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej ma obowiązek wystawić fakturę do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki - sprawdź, jakie!  Dowiedz się też, co zrobić, gdy wystawisz fakturę, ale zapomnisz wydrukować paragon.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 • Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.

  Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej zazwyczaj odbywa się jednoetapowo - klient przychodzi, kupuje towar lub korzysta z usługi, dostaje paragon i odchodzi. Czasem jednak podatnik stosujący w swej działalności kasę lub drukarkę fiskalną otrzymuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zaliczkę bądź inną formę wcześniejszej wpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego świadczenia usługi. Taka sytuacja często ma miejsce w punktach usługowych, np. lokalach gastronomicznych, gdzie klient z dużym wyprzedzeniem rezerwuje termin przyjęcia weselnego czy innej imprezy. Zaliczki często przyjmują również podatnicy dokonujący dostaw towarów produkowanych na zamówienie. Niezależnie od tego, co sprzedaje podatnik, ma on pełne prawo do przyjęcia takiej przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.

 • Kasy fiskalne pod kontrolą - „Weź paragon!” latem 2014 r.

  Urzędnicy wystawili już pierwsze wakacyjne mandaty na brak kasy fiskalnej lub nieprawidłowe prowadzenie ewidencji na pomocą tego urządzenia. Jak co roku prowadzone są też działania promocyjne mające na celu uświadomienie konsumentom, jak ważne jest branie paragonów fiskalnych. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów chce pójść jeszcze dalej i rozlosować wartościowe nagrody wśród tych, którzy paragony fiskalne biorą i upominają się o ich wydanie.

Bądź na bieżąco

Kasy fiskalne w 2015
Nazwy towarów i usług
Ewidencje na kasie fskalnej
Największe zmiany w VAT od 20 lat