czwartek, 31 październik 2013 15:48

Czy można stosować jedną kasę w dwóch punktach sprzedaży?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jedna kasa fiskalna może być stosowana jako kasa przenośna w kilku miejscach sprzedaży tylko w przypadku, gdy niemożliwe jest prowadzenie sprzedaży w dwóch z tych miejsc jednocześnie. W innym wypadku bezwzględnie musimy zakupić tyle kas fiskalnych, ile punktów sprzedaży planujemy otworzyć.

Każda działająca w trybie fiskalnym kasa rejestrująca ma swoje miejsce instalacji - podatnik wskazuje je w zawiadomieniu do urzędu skarbowego. Miejsce instalacji to adres sklepu bądź punktu usługowego, w którym kasa jest użytkowana. W niektórych przypadkach można stosować jedną kasę w dwóch lub więcej punktach sprzedaży. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Gdy sprzedaż w dwóch miejscach jest niemożliwa

Ustawodawca dopuszcza stosowanie jednej kasy fiskalnej w dwóch punktach sprzedaży, jeśli podatnik będzie ewidencjonował za pomocą tego urządzenia każdą sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. W takiej sytuacji na paragonie fiskalnym powinny znaleźć się adresy wszystkich miejsc sprzedaży lub adres siedziby albo miejsca zamieszkania podatnika. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w których niemożliwie byłoby - nawet teoretycznie - prowadzenie sprzedaży w dwóch miejscach jednocześnie.

Kasa tam, gdzie sprzedaż

Jedną kasę fiskalną może mieć na przykład lekarz wykonujący indywidualną praktykę w dwóch lub więcej gabinetach lekarskich, prawnik przemieszczający się między sądem a kancelarią, osoba prowadząca handel obwoźny itd. - pod warunkiem jednak, że w tym samym czasie nikt inny w ramach tej samej działalności nie będzie mógł prowadzić sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Przykładowo jeśli w ramach jednej działalności trzy samochody jeżdżą, by świadczyć usługi pomocy drogowej, to we wszystkich trzech powinny być kasy fiskalne. Jeśli firma stosowałaby tylko jedną kasę przenośną - wymiennie między samochodami - to dwa auta nie mogłyby jeździć w celu wykonania usług, w czasie gdy urządzenie fiskalne jest  w trzecim samochodzie. Takie rozwiązanie byłoby zupełnie niepraktyczne i rodziłoby niepotrzebne problemy logistyczne.

Ulga na wszystkie kasy

Pamiętajmy, że przy rozpoczęciu pracy z kasą lub drukarką fiskalną podatnikowi przysługuje ulga w wysokości 700 zł za każde zakupione i zafiskalizowane urządzenie. Jeśli więc planujemy prowadzić sprzedaż w kilku miejscach i spodziewamy się, iż być może będziemy to robić jednocześnie przynajmniej w dwóch z nich, koniecznie zaopatrzymy się w osobne kasy fiskalne do każdego z tych punktów. Wykonanie choćby jednej sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej może skutkować dotkliwymi sankcjami finansowymi. Lepiej zabezpieczyć się przed takimi przykrymi konsekwencjami i zakupić odpowiednią liczbę kas.

Czytany 12533 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 listopad 2013 11:11

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna przy najmie prywatnym – czy jest obowiązkowa? Kasa fiskalna przy najmie prywatnym – czy jest obowiązkowa?

    Najem prywatny w świetle przepisów ustawy o VAT uznawany jest za prowadzenie działalności gospodarczej. Wynajmujący natomiast staje się podatnikiem VAT, choć jednocześnie może korzystać ze zwolnienia z tego podatku. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzających działalności gospodarczej zasadniczo powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej. Wynajmujący może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku.

  • Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r. Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r.

    Już od kilku tygodni obowiązuje większość zapisów ustawy zwanej Polskim Ładem. Z dokumentu tego wynikają dla użytkowników kas fiskalnych ważne zmiany. Jedna z nich dotyczy przyjmowania zapłaty bezgotówkowo. Przedsiębiorca musi zapewnić swoim klientom taką formę płatności, jeśli prowadzi ewidencję z wykorzystaniem kasy.

  • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

    Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

    Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach?