piątek, 22 listopad 2013 00:00

Prowadzisz działalność i otrzymałeś fakturę „odwrotne obciążenie” ?

Oceń ten artykuł
(24 głosów)

Prowadzisz działalność i otrzymałeś fakturę „odwrotne obciążenie” ? – Masz obowiązek rozliczyć podatek VAT z tej transakcji !

Coraz częściej w obrocie gospodarczym możemy spotkać faktury „odwrotne obciążenie”. A to za sprawą zmian jakie wprowadziła od 1 października 2013r. Ustawa z dnia 26 lipca 2013r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Wskutek tej nowelizacji katalog towarów, do których stosuje się mechanizm „odwrotnego obciążenia” obejmujący do tej pory głównie złom, rozszerzony został o 33 pozycje. Dodano towary z grupy tzw. złomu, niektórych innych odpadów oraz szeroką grupę wyrobów stalowych, w tym m.in. żelazostopy, płaskowniki, pręty, kształtowniki i walcówka z miedzi i jej stopów, odpady z papieru i tektury, niebezpieczne odpady zawierające metal, surowce wtórne ze szkła, tworzyw sztucznych. Pełen wykaz tych towarów znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

Wszyscy prowadzący działalność, niezależnie czy są podatnikami VAT czynnymi czy nie, mają obowiązek rozliczenia podatku VAT z otrzymanej faktury „odwrotne obciążenie” w miesiącu zakupu towarów.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w naszym poradniku:  Jak kupujący rozliczy fakturę „odwrotne obciążenie”?

Czytany 8938 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2014 11:10

Artykuły powiązane

  • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

    Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

  • Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r.

    Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

  • Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment

    Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

  • Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r. Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r.

    Już od początku 2017 r. podatnicy świadczący usługi budowlane jako podwykonawcy rozliczają wykonywane usługi przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia. W ustawie o VAT wymieniono aż 47 takich usług. W związku z wątpliwościami podatników Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe, w którym udzielono odpowiedzi na osiem najczęściej pojawiających się pytań przedsiębiorców.