niedziela, 15 grudzień 2013 17:50

Nowe terminy odliczeń VAT w 2014 roku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Od 1 stycznia 2014 roku zmianie ulegnie sposób wyznaczania terminu odliczenia VAT. Termin odliczenia nie będzie zależał już od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, lecz od momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy bądź usługodawcy.

 

Pamiętaj!

Nabywca będzie zobowiązany do ustalenia, kiedy u sprzedawcy powstał obowiązek wykazania VAT należnego.

 

Powyższa zasada będzie dotyczyła także wszelkich przedpłat - zadatków, zaliczek czy rat.

 

Jednocześnie od 1 stycznia 2014 r. zmianie ulegnie sposób wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego. Będzie on powstawał z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

Ponadto odliczenia VAT nie będzie można dokonać wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnikowi dostarczono fakturę dokumentującą transakcję. Podobnie jak dotychczas, będzie to można zrobić w rozliczeniu za ten okres lub w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów.

 

Reasumując, od 1 stycznia 2014 roku podatnik będzie mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego, jeśli spełnione zostaną następujące warunki:

 • Powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów lub usług
 • Podatnik otrzyma fakturę dotyczącą tych transakcji

 

Zmianie ulegnie także sposób określania terminu odliczenia VAT od mediów w związku ze zmianą momentu powstania obowiązku podatkowego. Nie będzie to już, jak dotychczas, termin płatności!

Problem pojawi się przy odliczeniu VAT z faktury otrzymanej z opóźnieniem. Przepisy nie zawierają w takim przypadku innych uregulowań niż zasada ogólna. Ta natomiast umożliwia odliczenie VATu w zależności od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Mali podatnicy, którzy wybrali „metodę kasową” według nowych przepisów nie będą mieli możliwości odliczenia VAT z faktury opłaconej w części.

To tylko nieliczne z wielu zmian, które zostaną wprowadzone 1 stycznia 2014 roku.

Pozostałe kwestie omawiamy w naszym poradniku.

Czytany 975 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 grudzień 2013 10:13

Artykuły powiązane

 • Zostało już tylko 5 dni na dodatkowe badanie techniczne - inaczej nie odliczysz pełnego VATu od samochodu!

  Twoje auto spełnia warunki techniczne uprawniające do odliczenia 100% VAT? Sprawdź, czy jesteś w licznej grupie podatników, którzy mają obowiązek oddać auto do stacji diagnostycznej na dodatkowe badanie techniczne. Jeśli w niej jesteś - śpiesz się! Termin na dodatkowe badanie mija 30 czerwca 2014 r. Jeśli się spóźnisz, stracisz prawo do pełnego odliczenia VAT od 01.04.2014 r.!

 • Dodatkowe badanie techniczne do odliczenia 100% VAT od samochodów tylko do 30.06.2014

  Użytkujesz auto, którego konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą? Chcesz odliczać 100% VAT od nabycia, eksploatacji i paliwa do tego pojazdu? Sprawdź, czy masz obowiązek przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeśli tak, śpiesz się, bo masz na to czas tylko do końca czerwca. A co jeśli sprzedajesz samochód przed tym terminem?

 • Nowy wzór deklaracji VAT-11 obowiązujący od 01 marca 2014

  Podatnicy składający deklarację VAT-11 o dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu muszą pamiętać, że od 1 marca 2014 r. obowiązuje nowy wzór tego druku. Modyfikacje mają związek z noworoczną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone i zobacz aktualny wzór deklaracji.

 • Wzór informacji VAT-26 już na platformie ePUAP; możesz wysłać elektronicznie już 7 kwietnia 2014

  Planujesz odliczanie 100% VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele firmowe? Pamiętaj o złożeniu informacji VAT-26 w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z danych autem. Ustawodawca zdecydował się ułatwić podatnikom dopełnienie tego obowiązku: VAT-26 od 7 kwietnia 2014 r. będzie można składać przez platformę ePUAP.

 • Pełne odliczenie VAT od samochodów od 1.04.2014 - nawet 16 mln kary za błędy!

  Planujesz odliczać 100% VAT od samochodów służbowych od 1 kwietnia 2014 r.? Uważaj! Jeśli nie dopełnisz wymaganych formalności, zrobisz to po terminie lub z błędami, ale także wykorzystasz samochód na cele inne niż związane z działalnością grozi ci najwyższa grzywna przewidziana w Kodeksie Karnym Skarbowym – w 2014 roku to nawet 16.128.000 zł. Sprawdź, jak nie splajtować z powodu jednego błędu.

Bądź na bieżąco

Kasy po 1 pażdziernika
Nazwy towarów i usług
Ewidencje na kasie fskalnej
Największe zmiany w VAT od 20 lat