poniedziałek, 16 grudzień 2013 19:32

Odliczanie VAT od samochodów w 2014 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Nowe przepisy ustawy o VAT mają poszerzyć katalog samochodów, których nie będą dotyczyć ograniczenia w odliczaniu podatku naliczanego.  Minister Finansów podjął jednak działania, aby zmniejszyć możliwość odliczenia VAT w takich przypadkach z 60% do 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury – dla firmowych samochodów osobowych wykorzystywanych także w celach prywatnych.

Od 1 stycznia 2014 roku kwestię odliczania VAT od samochodów regulował będzie przepis art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tymi wytycznymi podatnik, który nabył samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, będzie mógł odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury - nie więcej niż 6.000 zł.

Natomiast usługobiorcy użytkujący samochody , o których mowa powyżej, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp. będą mogli odliczyć  60% podatku naliczonego od raty, czynszu lub innych płatności, które wynikają z umowy i są udokumentowane fakturą. Suma odliczeń ze wszystkich kwot dotyczących jednego samochodu nie będzie mogła przekroczyć 6.000 zł.

 

Uwaga!

Zgodnie z art. 88a ustawy o VAT prawo od odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do takich samochodów w ogóle nie przysługuje. 

Powyżej opisane regulacje zasadniczo nie różnią się od tych, które obowiązują do 31 grudnia 2013 r. Istotna zmiana polegać będzie na poszerzeniu katalogu samochodów wyłączonych z omówionych wyżej ograniczeń w odliczaniu VAT. Wyłączenia te dotyczą samochodów posiadających określone cechy. Potwierdzeniem spełnienia tych wymagań jest obecnie zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz odpowiednia adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.

Nie oznacza to jednak, że podatnicy mogą się spodziewać tylko zmian na lepsze. Minister Finansów zmierza bowiem do wprowadzenia innych ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów - złożony już został wniosek o derogację dotyczącą ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego do 50% kwoty podatku wynikającego z faktury. Ograniczenie to ma dotyczyć samochodów omasie całkowitej  do 3,5 tony wprowadzonych do firmy, które będą wykorzystywane zarówno do celów prowadzenia działalności, jak i prywatnie. Zmniejszenie możliwości odliczenia podatku naliczonego do 50% ma dotyczyć, oprócz zakupu pojazdu, także wydatków na paliwo i, co jest całkowitą nowością, innych wydatków eksploatacyjnych(np.  naprawy, części zamienne). Jeśli natomiast będziemy wykorzystywać samochód o masie całkowitej powyżej 3500 kg, lub osobowy ale wyłącznie w celach związanych z działalnością, to odliczenie prawdopodobnie będzie nam przysługiwać w wysokości 100% VATu. Na dzień dzisiejszy nie jest znana data wejścia w życie planowanych zmian.

Uwaga!

Od 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać przepisy art. 86a i 88a ustawy o VAT. Jednak w związku ze złożonym przez Ministra Finansów wnioskiem o derogację, w trakcie roku 2014 możemy się spodziewać kolejnych zmian w przepisach.

 

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów wprowadzone od 1 kwietnia 2014 r. - SPRAWDŹ!

Czytany 1329 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 maj 2014 06:57

Artykuły powiązane

 • Jak ustalić przychód pracownika z prywatnego używania samochodu służbowego w 2015 roku

  Wiadome jest, że w przypadku korzystania z samochodów służbowych przez pracowników do celów prywatnych należy ustalić przychód z nieodpłatnych świadczeń i pobrać podatek dochodowy. Od 01.01.2015 r. nie ma już wątpliwości w jaki sposób wyliczyć przychód. Zmieniona ustawa o PIT zawiera nowy przepis, wg którego podatnicy naliczą ryczałt określony przez ustawodawcę w zależności od pojemności silnika wykorzystywanego przez pracownika samochodu.

 • Zostało już tylko 5 dni na dodatkowe badanie techniczne - inaczej nie odliczysz pełnego VATu od samochodu!

  Twoje auto spełnia warunki techniczne uprawniające do odliczenia 100% VAT? Sprawdź, czy jesteś w licznej grupie podatników, którzy mają obowiązek oddać auto do stacji diagnostycznej na dodatkowe badanie techniczne. Jeśli w niej jesteś - śpiesz się! Termin na dodatkowe badanie mija 30 czerwca 2014 r. Jeśli się spóźnisz, stracisz prawo do pełnego odliczenia VAT od 01.04.2014 r.!

 • Dodatkowe badanie techniczne do odliczenia 100% VAT od samochodów tylko do 30.06.2014

  Użytkujesz auto, którego konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą? Chcesz odliczać 100% VAT od nabycia, eksploatacji i paliwa do tego pojazdu? Sprawdź, czy masz obowiązek przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeśli tak, śpiesz się, bo masz na to czas tylko do końca czerwca. A co jeśli sprzedajesz samochód przed tym terminem?

 • Nowy wzór deklaracji VAT-11 obowiązujący od 01 marca 2014

  Podatnicy składający deklarację VAT-11 o dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu muszą pamiętać, że od 1 marca 2014 r. obowiązuje nowy wzór tego druku. Modyfikacje mają związek z noworoczną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone i zobacz aktualny wzór deklaracji.

 • Wzór informacji VAT-26 już na platformie ePUAP; możesz wysłać elektronicznie już 7 kwietnia 2014

  Planujesz odliczanie 100% VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele firmowe? Pamiętaj o złożeniu informacji VAT-26 w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z danych autem. Ustawodawca zdecydował się ułatwić podatnikom dopełnienie tego obowiązku: VAT-26 od 7 kwietnia 2014 r. będzie można składać przez platformę ePUAP.

Bądź na bieżąco

Kasy po 1 pażdziernika
Nazwy towarów i usług
Ewidencje na kasie fskalnej
Największe zmiany w VAT od 20 lat