Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 styczeń 2014 21:56

Od 01.01.2014 odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu z kratką

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Nabywcy samochodów o masie do 3,5 tony z homologacją ciężarową, czyli m.in. tak zwanych aut z kratką, od 1 stycznia 2014 r. znów mogą odliczać 100% podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tego typu pojazdów. Z dokonaniem takiego odliczenia należy się śpieszyć, ponieważ wkrótce wejdą w życie przepisy całkowicie zmieniające zasady odliczania VAT od samochodów.

Od 1 stycznia 2014 r. kwestię odliczania VAT od samochodów firmowych regulują nowe przepisy art. 86a i 88a ustawy o VAT. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 16.12.2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.

Nowe przepisy ustawy obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. przywracają podatnikom większe możliwości odliczania VAT naliczonego od zakupu samochodów.  Podatnicy mają możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów o masie do 3,5 tony z homologacją ciężarową N1, wśród których można wymienić m.in. vany oraz auta o ładowności większej niż 500kg, które na podstawie świadectwa homologacji zostały uznane za  samochody inne niż osobowe.

Oznacza to, iż od 1 stycznia 2014 r. podatnicy znowu mogą odliczać 100% VAT od zakupu tak zwanych samochodów z kratką. Montaż takiej kratki umożliwiał przyznanie samochodowi homologacji ciężarowej.  Należy jednak wziąć pod uwagę także zmiany w przepisach dotyczących przyznawania  homologacji ciężarowej.

Wyłączenia z ograniczeń w możliwości odliczania VAT zostały wymienione w art. 86a ust. 2 ustawy. W pozostałych przypadkach obowiązuje ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego - mowa o nim w art. 86a ust. 1 ustawy. Podatnik nabywający samochód osobowy lub samochód inny niż osobowy, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, ma prawo do odliczenia 60% kwoty VAT określonej na fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Natomiast kwestię odliczania podatku naliczonego od rat, czynszu itp. za samochód użytkowany w ramach najmu, leasingu itp. reguluje art. 86a ust. 8 - zgodnie z określoną w tym przepisie zasadą, podatnik może w takim przypadku odliczyć 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu, raty itp. wynikającego z faktury. W tym przypadku łączna suma odliczeń ze wszystkich rat nie może przekroczyć 6.000 zł.

Podatnikom użytkującym samochody osobowe, oraz te, które nie spełniają warunków (nie uzyskały zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów lub homologacja nie potwierdza, że są uznane za ciężarowe) nie przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do nich. Przepis regulujący tę kwestię od 1 stycznia 2014 r. znajduje się w art. 88a ustawy.

W stosunku do stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2013 r. poszerzony został katalog samochodów wyłączonych z powyżej opisanego ograniczenia. Przepis z art. 86a ust. 2 pkt 6 ustawy wskazuje, iż wyłączeniu z ograniczenia podlegają auta o dopuszczalnej ładowności określonej w zależności od liczby siedzeń; tj.:

w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg;

Powyższe regulacje w najbliższym czasie ulegną jednak zmianie w związku z otrzymaniem zgody Unii Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń w możliwości odliczania podatku VAT od nabycia samochodów, paliwa do nich i innych wydatków z nimi związanych. Dnia 17 grudnia 2013 r. podpisano decyzję wykonawczą upoważniającą Polskę do zastosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, pewne jest jednak, że obecnie obowiązujące przepisy zostaną zmodyfikowane w sposób odczuwalny dla podatników.

Czytany 10633 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 styczeń 2014 20:01

Artykuły powiązane