piątek, 10 styczeń 2014 08:42

Odliczenie 50% lub 100% VAT od samochodów w 2014 r.?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pewne już jest, że zmiany w odliczaniu VAT od samochodów nadejdą, nie wiadomo tylko - kiedy. Nowe przepisy będą dotyczyć aut od masie do 3,5 tony, które nie mają homologacji ciężarowej, oraz wydatków związanych z ich eksploatacją i zakupem paliwa. Zmian na lepsze mogą spodziewać się jedynie podatnicy, którzy wykorzystują auta firmowe wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą.

Złożony w czerwcu 2013 r. wniosek o derogację został zaakceptowany - 17 grudnia 2013 r. podpisano decyzję wykonawczą Rady UE upoważniającą Polskę do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Oznacza to, iż Polska ma prawo na podstawie tej decyzji do wprowadzenia zmian w zakresie odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów o masie do 3,5 tony, paliwa do nich oraz wydatków eksploatacyjnych związanych z ich użytkowaniem.

Sposób odliczania VAT od samochodów, który w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. stał się bardziej korzystny dla podatników, ulegnie gruntownym zmianom. Nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim odliczania VAT od zakupu samochodów o masie do 3,5 tony (obecnie mowa o nich w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT), paliwa do ich napędu oraz, co jest całkowitą nowością, wydatków eksploatacyjnych.

Zmianie ulegnie podstawowe kryterium odliczania 100% VAT z faktur dokumentujących czynności związane z tego typu samochodami. Pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało podatnikom, którzy wykorzystują dany samochód wyłącznie do celów działalności gospodarczej. W przypadku samochodów użytkowanych zarówno do celów firmowych, jak i prywatnie, możliwe będzie odliczenie 50% VAT wynikającego z faktur.

Powyższe zasady będą dotyczyć zarówno zakupu auta, jak również wydatków poniesionych na paliwo do jego napędu i innych wydatków eksploatacyjnych. Zmiana może wydawać się korzystna, ponieważ do tej pory zgodnie z art. 88a ustawy podatnikom użytkującym samochody osobowe i samochody inne niż osobowe o masie do 3,5 tony, które nie mają homologacji ciężarowej, prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa w ogóle nie przysługiwało. Z drugiej strony jednak mieli oni prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków eksploatacyjnych. Zmiany można uznać za korzystne tylko dla podatników, którzy użytkują tego typu samochody wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Uwaga!

Po wejściu w życie zmian w przepisach możliwe będzie odliczenie 100% VAT od samochodów osobowych i innych aut o masie do 3,5 tony w przypadku, gdy będą one wykorzystywane wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą.

W praktyce warunek użytkowania auta wyłącznie na cele działalności może być trudny do spełnienia - najprawdopodobniej nawet hipotetyczna możliwość wykorzystania pojazdu w celu np. dotarcia do miejsca zamieszkania może skutkować utratą prawa do odliczenia 100% VAT.

Nowe regulacje wejdą w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Ustawodawca przewiduje, iż planowane zmiany wejdą w życie 1 marca 2014 r. Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się jednak oficjalna informacja, że zmiany mogą wejść w życie szybciej - w zależności od postępu procesu legislacyjnego. Oznacza to, iż zmian możemy spodziewać się nawet pod koniec stycznia. W tej chwili projekt jest na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Czytany 1410 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 styczeń 2014 20:00

Artykuły powiązane

 • Jak ustalić przychód pracownika z prywatnego używania samochodu służbowego w 2015 roku

  Wiadome jest, że w przypadku korzystania z samochodów służbowych przez pracowników do celów prywatnych należy ustalić przychód z nieodpłatnych świadczeń i pobrać podatek dochodowy. Od 01.01.2015 r. nie ma już wątpliwości w jaki sposób wyliczyć przychód. Zmieniona ustawa o PIT zawiera nowy przepis, wg którego podatnicy naliczą ryczałt określony przez ustawodawcę w zależności od pojemności silnika wykorzystywanego przez pracownika samochodu.

 • Zostało już tylko 5 dni na dodatkowe badanie techniczne - inaczej nie odliczysz pełnego VATu od samochodu!

  Twoje auto spełnia warunki techniczne uprawniające do odliczenia 100% VAT? Sprawdź, czy jesteś w licznej grupie podatników, którzy mają obowiązek oddać auto do stacji diagnostycznej na dodatkowe badanie techniczne. Jeśli w niej jesteś - śpiesz się! Termin na dodatkowe badanie mija 30 czerwca 2014 r. Jeśli się spóźnisz, stracisz prawo do pełnego odliczenia VAT od 01.04.2014 r.!

 • Dodatkowe badanie techniczne do odliczenia 100% VAT od samochodów tylko do 30.06.2014

  Użytkujesz auto, którego konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą? Chcesz odliczać 100% VAT od nabycia, eksploatacji i paliwa do tego pojazdu? Sprawdź, czy masz obowiązek przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeśli tak, śpiesz się, bo masz na to czas tylko do końca czerwca. A co jeśli sprzedajesz samochód przed tym terminem?

 • Nowy wzór deklaracji VAT-11 obowiązujący od 01 marca 2014

  Podatnicy składający deklarację VAT-11 o dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu muszą pamiętać, że od 1 marca 2014 r. obowiązuje nowy wzór tego druku. Modyfikacje mają związek z noworoczną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone i zobacz aktualny wzór deklaracji.

 • Wzór informacji VAT-26 już na platformie ePUAP; możesz wysłać elektronicznie już 7 kwietnia 2014

  Planujesz odliczanie 100% VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele firmowe? Pamiętaj o złożeniu informacji VAT-26 w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z danych autem. Ustawodawca zdecydował się ułatwić podatnikom dopełnienie tego obowiązku: VAT-26 od 7 kwietnia 2014 r. będzie można składać przez platformę ePUAP.

Bądź na bieżąco

Kasy po 1 pażdziernika
Nazwy towarów i usług
Ewidencje na kasie fskalnej
Największe zmiany w VAT od 20 lat