wtorek, 18 marzec 2014 00:00

Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - Czy nie musisz złożyć do 31.03.2014?

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Prowadzisz księgi rachunkowe i z zgodnie z ustawą o rachunkowości masz obowiązek sporządzić i złożyć sprawozdanie finansowe za 2013 r.? Pamiętaj, że jeśli rok podatkowy twojej jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na dopełnienie tej formalności masz tylko do 31 marca 2014 r. Sprawdź, jakie obowiązki na tobie spoczywają!

Jednostki prowadzÄ…ce ksiÄ™gi rachunkowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowoÅ›ci na poczÄ…tku każdego roku majÄ… obowiÄ…zek sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe za rok poprzedni. Sprawozdanie to, zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy, skÅ‚ada siÄ™ z: bilansu, rachunku zysków i strat, jak również informacji dodatkowej, obejmujÄ…cej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaÅ›nienia. Aby ksiÄ™gi rachunkowe mogÅ‚y zostać ostatecznie zamkniÄ™te, konieczne jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzajÄ…cy.

Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. U jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dzień bilansowy przypadał 31 grudnia 2013 r. W związku z tym sprawozdanie finansowe powinno być przez nie sporządzone najpóźniej do 31 marca 2014 r.

 

Ważne!

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2013 r. mają do 31 marca 2014 r.

 

Prawidłowo sporządzone sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane przez osoby, które sprawują funkcje: kierownika jednostki oraz osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Przy czym muszą to być osoby, które sprawują te funkcje na dzień sporządzenia sprawozdania lub na późniejszy dzień jego podpisania - nawet jeśli objęły one to stanowisko lub zaczęły zasiadać z zarządzie w trakcie roku podatkowego, za który składa się sprawozdanie.

Organ zatwierdzający ma 6 miesięcy na zatwierdzenie sprawozdania - licząc od dnia bilansowego. Zasada ta zapisana jest w art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, iż w przypadku jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, sprawozdanie musi zostać zatwierdzone najpóźniej 30 czerwca.

 

Sprawdź, kto musi prowadzić księgi rachunkowe w 2014 r.

 

Od dnia zatwierdzenia sprawozdania jednostka ma 15 dni na ostateczne zamkniÄ™cie ksiÄ…g rachunkowych i  przekazanie tego sprawozdania do Krajowego Rejestru SÄ…dowego. Sprawozdanie należy przekazać również do urzÄ™du skarbowego wÅ‚aÅ›ciwego wedÅ‚ug siedziby jednostki - w terminach uzależnionych od jej formy prawnej.

 

Osoby prawne w ciÄ…gu 10 dni od dnia zatwierdzenia skÅ‚adajÄ… do urzÄ™du skarbowego nastÄ™pujÄ…ce elementy sprawozdania finansowego:

  • Wprowadzenia do sprawozdania finansowego
  • Bilans
  • Rachunek zysków i strat
  • Dodatkowe informacje i objaÅ›nienia
  • Zestawienia zmian w kapitale (funduszu) wÅ‚asnym - dotyczy jednostek podlegajÄ…cych obowiÄ…zkowi badania
  • Rachunek przepÅ‚ywów pieniężnych - dotyczy jednostek podlegajÄ…cych obowiÄ…zkowi badania
  • OpiniÄ™ biegÅ‚ego rewidenta - dotyczy jednostek podlegajÄ…cych obowiÄ…zkowi badania
  • Odpis z uchwaÅ‚y o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego

 

Osoby fizyczne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej składają sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego wraz z właściwym zeznaniem rocznym w terminie złożenia zeznania. Dotyczy to także wspólników spółek osobowych - każdy z nich dołącza sprawozdanie do swojego zeznania podatkowego. Sprawozdanie składane do urzedu skarbowego składa się z:

  • Wprowadzenia do sprawozdania finansowego
  • Bilansu
  • Rachunku zysków i strat
  • Dodatkowych informacji i objaÅ›nieÅ„
  • Zestawienia zmian w kapitale (funduszu) wÅ‚asnym - dotyczy jednostek podlegajÄ…cych obowiÄ…zkowi badania
  • Rachunku przepÅ‚ywów pieniężnych - dotyczy jednostek podlegajÄ…cych obowiÄ…zkowi badania

 

Pamiętaj!

Jeśli prowadząc działalność jesteś zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych, do swojego zeznania rocznego składanego do urzędu skarbowego musisz dołączyć sprawozdanie finansowe za zakończony rok podatkowy.

 

Złożenie sprawozdania w terminie jest bardzo ważne - niedopełnienie formalności w tym względzie może skutkować karą grzywny, a nawet karą ogranicznenia wolności. O konsekwencjach tych mowa w art. 79 ustawy o rachunkowości.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o sprawozdaniach finansowych za 2013 r.

 

Złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie skarbowym to nie wszystko. Podmioty podlegające wpisowi do KRS mają obowiązek złożenia sprawozadania finansowego również w Krajowym Rejestrze Sądowym. Elementy sprawozdania są w tym przypadku załącznikiem do wypełnionych druków KRS-Z30 i KRS-ZN.

 

Sprawdź, jakie części sprawozdania jesteÅ› zobowiÄ…zany zÅ‚ożyć w KRS

 

Kliknij i pobierz druk KRS-Z30 i KRS-ZN

 

Są też podmioty, które obowiązane są złożyć swoje sprawozdania do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, nawet jeśli nie są podmiotami zarejestrowanymi w KRS.

 

Sprawdź, czy nie musisz złożyć sprawozdania finansowego do ogłoszenia

 

Czytany 22142 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 czerwiec 2014 10:25

Artykuły powiązane

  • UrzÄ™dy skarbowe z wiÄ™kszym dostÄ™pem do kont obywateli UrzÄ™dy skarbowe z wiÄ™kszym dostÄ™pem do kont obywateli

    Naczelnik urzÄ™du skarbowego, w zwiÄ…zku z postÄ™powaniem przygotowawczym lub czynnoÅ›ciami wyjaÅ›niajÄ…cymi w sprawie o przestÄ™pstwa lub wykroczenia, może uzyskać od banków informacje o liczbie, stanie rachunków i obrotach podatnika. Dotychczas prawo do wnioskowania o takÄ… informacjÄ™ mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzÄ™du celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. weszÅ‚a w życie zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Czy nowe uprawnienia dla urzÄ™dów skarbowych i ich wglÄ…d w informacje bankowe powinny martwić podatników?

  • CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone

    Wprowadzona przez rząd tarcza antykryzysowa wydłuży terminy składania zeznań CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym organizacje pozarządowe, a także zapłaty podatku z nich wynikających. Więcej mamy też czasu na sporządzenie i złożenie sprawozdań finansowych. Sprawdź, jakie zmiany przygotował rząd w związku z panującą epidemią.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.