piątek, 25 kwiecień 2014 00:00

Wyjeżdżasz na majówkę? Nie zapomnij złożyć PIT za 2013 r.!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Podatnikom zobowiązanym do złożenia zeznania rocznego PIT za 2013 r. zostało już tylko kilka dni na dopełnienie formalności. Nie spóźnij się - nie płać odsetek karnych za nieterminową zapłatę podatku! Sprawdź, jaki formularz powinieneś wypełnić, czy możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i czy masz jeszcze prawo do skorzystania z ulgi internetowej.

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie większości zeznań podatkowych PIT za 2013 rok. Obowiązek wypełnienia odpowiedniego formularza i złożenia go we właściwym urzędzie skarbowym spoczywa na każdym podatniku, który w ubiegłym roku uzyskiwał dochody opodatkowane podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia 2014 r. należy złożyć zeznania PIT-37, PIT-36, PIT-36L, jak również PIT-38 i PIT-39 za 2013 r. Spóźnienie ze złożeniem zeznania rocznego może skutkować m.in. mandatem karnym, brakiem możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz koniecznością zapłacenia odsetek od nieterminowo zapłaconego podatku.

 

Pamiętaj!

Składasz PIT za 2013 r.? W środę 30 kwietnia 2014 r. mija ostateczny termin na złożenie zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

 

Termin złożenia zeznania PIT jest również terminem zapłaty podatku wynikającego z rozliczenia. Składający wyżej wymienione zeznania podatnicy, u których wystąpił podatek do zapłaty, muszą dokonać wpłaty do 30 kwietnia 2014 r.

Wyjątkiem wśród zeznań podatkowych jest PIT-28: Należało je złożyć do końca stycznia 2014 r. Podatnicy, którzy przegapili ten termin, powinni jak najszybciej dopełnić formalności. Niestety w wielu przypadkach będą musieli liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę i mandatu karnego.

Zeznanie roczne PIT należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika na dzień 31 grudnia 2013 r. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie, którzy w tym dniu mieli różne miejsca zamieszkania, należy wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania jednego z nich.

 

Kliknij i sprawdź, jakie zeznanie PIT powinieneś złożyć za 2013 r.!

 

W jaki sposób złożyć zeznanie PIT?

Podatnik ma kilka możliwości złożenia zeznania podatkowego PIT. Jednym z najprostszych, ale zwykle najbardziej czasochłonnych rozwiązań jest zaniesienie wypełnionego formularza osobiście do kancelarii urzędu skarbowego. To nienajlepsze rozwiązanie dla tych, którzy składają zeznanie PIT w ostatnich dniach kwietnia - chyba, że mają sporo wolnego czasu na stanie w kolejkach.

Podatnik może także wrzucić zeznanie roczne PIT do urzędomatu. Urządzenia takie można znaleźć w urzędach skarbowych - przyjmują one formularze i wydają odpowiednie potwierdzenia.

Wysłanie zeznania PIT pocztą to kolejne tradycyjne rozwiązanie, stosowane przez wielu podatników. Należy jednak pamiętać, aby rozliczenie wysłać listem poleconym, ponieważ potwierdzenie nadania może okazać się dowodem na złożenie zeznania, w przypadku gdyby list nie dotarł do urzędu. Na kopercie warto napisać numer formularza, który wysyłamy (np. PIT-37). W przypadku złożenia zeznania tą drogą liczy się data wysłania listu, a nie dzień, w którym dotrze on do urzędu. Na wizytę na poczcie mamy więc czas do 30 kwietnia 2014.

Wysłanie PIT drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wypełniony formularz można złożyć bez wychodzenia z domu i bez stania w kolejkach. Podatnik składający zeznanie roczne tą drogą otrzymuje potwierdzenie przyjęcia formularza. Nie trzeba też posiadać podpisu elektronicznego - system weryfikuje użytkownika poprzez żądanie podania danych z zeznania z poprzedniego roku (2012).

 

Ulga internetowa - czy możesz z niej skorzystać?

Podatnicy, którzy w zeznaniu PIT za 2013 r. zamierzają skorzystać z ulgi internetowej, muszą pamiętać, iż zmieniły się przepisy dotyczące możliwości dokonania tego odliczenia. Z ulgi internetowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy nie korzystali z niej do tej pory, lub skorzystali z niej raz - w rozliczeniu za rok 2012. Nie mogą dokonać odliczenia osoby, które skorzystały z ulgi dwa lub więcej razy albo skorzystały z niej raz, ale w rozliczeniu za rok wcześniejszy niż 2012.

 

Więcej o uldze internetowej przeczytasz TUTAJ

 

Oczywiście ulga internetowa nie jest jedynym odliczeniem, z którego można skorzystać w rozliczeniu za 2013 r. Podatnicy, którzy spełniają odpowiednie warunki i ponieśli określone wydatki mogą skorzystać na przykład z ulgi rehabilitacyjnej, odsetkowej, ulgi na nabycie nowych technologii czy chociażby ulgi prorodzinnej (tzw. ulgi na dzieci). W przypadku korzystania z tej ostatniej należy jednak pamiętać, że w rozliczeniu PIT za 2013 r. obowiązują nowe zasady dokonywania odliczeń.

 

Dowiedz się więcej o uldze na dzieci

 

Warto również pomyśleć o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik ma prawo sam wybrać, komu za pośrednictwem urzędu przekaże tę kwotę. Należy jednak pamiętać, że 1% podatku można przekazać tylko organizacji pożytku publicznego wymienionej w wykazie ogłoszonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten znajduje się na stronie Ministerstwa.

 

Masz wątpliwości, czy dobrze wypełniłeś formularz PIT za 2013 rok? Nie ryzykuj: Powierz swoje zeznanie specjalistom z biura rachunkowego BUCHCOM w Warszawie. Z nami na pewno zdążysz przed 30 kwietnia!

Skontaktuj siÄ™ z nami!

Czytany 4431 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 czerwiec 2014 21:59

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • Zeznanie roczne za 2018 r. przygotuje KAS Zeznanie roczne za 2018 r. przygotuje KAS

    Składanie zeznań rocznych PIT za 2018 r. będzie jeszcze prostsze. Wszyscy podatnicy sporządzający deklaracje PIT-37 i PIT-38 będą mogli skorzystać z gotowych rozliczeń przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową i udostępnionych na Portalu Podatkowym. Sprawdź, jak będzie wyglądało składanie zeznań PIT w 2019 r. i komu będzie przysługiwał szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

  • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

    Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. zÅ‚óż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.