poniedziałek, 17 listopad 2014 00:00

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych w latach 2015-2016 opublikowane

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Nie mamy już wątpliwości, kto straci prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2015 roku. Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień zostało opublikowane - będzie ono obowiązywać w latach 2015-2016. Urządzenia fiskalne będzie musiało zakupić wielu usługodawców - m.in. fryzjerów, prawników, lekarzy i mechaników. Jednak nie tylko oni stracą prawo do zwolnienia. Sprawdź, czy i Ty musisz zainstalować kasę fiskalną w 2015 roku.

 

Wyczekiwane przez podatników nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych zostały ostatecznie zatwierdzone. Dnia 7 listopada 2014 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. i będą obowiązywały do 31 grudnia 2016 r. Treść opublikowanego rozporządzenia nieco różni się od pierwotnego projektu z 22 lipca 2014 r. Modyfikacje mają jednak charakter głównie precyzujący i redakcyjny. Najistotniejsze nowości pozostały bez zmian. Jak zapowiadano już od kilku miesięcy, kasy fiskalne w 2015 roku obowiązkowo będą musieli wprowadzić między innymi podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi prawnicze czy usługi związane z wyżywieniem.

Nowy akt prawny zastąpi rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382), które traci moc z dniem 31 grudnia 2014 r.

 

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej 2015

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas nie zmienia wysokości limitu, którego nieprzekroczenie uprawnia podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej. Podobnie jak w latach 2013-2014, limit ten od 1 stycznia 2015 r. będzie wynosił 20.000 zł w roku. Podatnicy rozpoczynający sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w trakcie roku podatkowego dalej będą wyliczać limit w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży w danym roku podatkowym. W zasadzie można stwierdzić, że przepisy dotyczące zwolnienia podmiotowego powielają regulacje obowiązujące w latach 2013-2014.

Od 1 stycznia 2015 r. nastÄ…pi jednak bardzo ważna zmiana: Inaczej bÄ™dzie siÄ™ liczyć obrót do zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych. Nowe przepisy okażą siÄ™ pod tym wzglÄ™dem bardzo korzystne. Ustawodawca zadecydowaÅ‚, aby obrotu z pewnego rodzaju czynnoÅ›ci nie wliczać do kwoty caÅ‚oÅ›ciowego obrotu na potrzebÄ™ zastosowania zwolnienia. CzynnoÅ›ci te to dostawa nieruchomoÅ›ci oraz dostawa towarów i Å›wiadczenie usÅ‚ug, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym sÄ… zaliczane przez podatnika do Å›rodków trwaÅ‚ych oraz wartoÅ›ci niematerialnych i prawnych podlegajÄ…cych amortyzacji. Do tej pory zdarzaÅ‚y siÄ™ sytuacje, w których podatnicy zasadniczo osiÄ…gajÄ…cy niski obrót roczny ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i rolników ryczaÅ‚towych tracili prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej tylko dlatego, że np. sprzedali takiej osobie samochód bÄ…dź nieruchomość. DziÄ™ki zmianom w przepisach wielu podatników uniknie utraty prawa do zwolnienia w takiej sytuacji.

 

Sprawdź, jak od 1 stycznia 2015 liczyć obrót do zwolnienia podmiotowego

 

Zwolnienie z kas dla szczególnych czynności 2015

W nowym rozporzÄ…dzeniu - podobnie jak dotychczas - znalazÅ‚ siÄ™ katalog zwolnieÅ„ przedmiotowych, czyli zwolnieÅ„ dla szczególnych czynnoÅ›ci. ZostaÅ‚y one zamieszczone w zaÅ‚Ä…czniku do rozporzÄ…dzenia. Od 1 stycznia 2015 roku w katalogu zwolnieÅ„ przedmiotowych pojawiÅ‚y siÄ™ aż 3 nowe pozycje. Zwolnione z kas fiskalnych bÄ™dÄ… m.in. dostawa towarów i Å›wiadczenie usÅ‚ug, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym sÄ… zaliczane przez podatnika do Å›rodków trwaÅ‚ych oraz wartoÅ›ci niematerialnych i prawnych podlegajÄ…cych amortyzacji.

 

Dowiedz się, jakie jeszcze czynności będą zwolnione z kas w 2015 r.

 

Koniec zwolnienia dla niewielkiej liczy usług w 2015 r.

Resort finansów zdecydował się na całkowitą likwidację zwolnienia, które w rozporządzeniu obowiązującym w latach 2013-2014 można znaleźć w poz. 34 załącznika. Zwolnienie to do 31 grudnia 2014 r. przysługuje dla świadczenia usług po spełnieniu dwóch warunków:

1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;
2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20

Żadne takie zwolnienie nie znalazło się w rozporządzeniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. Oznacza to, że podatnicy obecnie z niego korzystający będą musieli w 2015 r. wprowadzić kasy fiskalne w działalności.

 

Korzystasz ze zwolnienia dla niewielkiej liczby usług? Dowiedz się, kiedy wprowadzić kasę

 

Nowe wyłączenia ze zwolnień z kas w 2015 r.

Zmianą najbardziej brzemienną w skutkach okaże się rozszerzenie katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych. W rozporządzeniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. dodano nowe czynności, które muszą być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie fiskalnej, bez względu na wysokość obrotu podatnika, sposób zapłaty czy inne czynniki.

 

Czynności dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas od 1 stycznia 2015 r. to:

Dostawy:

  • perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyÅ‚Ä…czeniem towarów dostarczanych na pokÅ‚adach samolotów

Świadczenie usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakÅ‚adania, bieżnikowania i regenerowania),
  • w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • w zakresie badaÅ„ i przeglÄ…dów technicznych pojazdów,
  • w zakresie opieki medycznej Å›wiadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawniczych, z wyÅ‚Ä…czeniem usÅ‚ug okreÅ›lonych w poz. 28 zaÅ‚Ä…cznika do rozporzÄ…dzenia,
  • doradztwa podatkowego,
  • zwiÄ…zanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyÅ‚Ä…cznie:
    – świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
    – usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
  • fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych ściśle określają, w jakim terminie podatnicy wykonujący w/w czynności muszą wprowadzić urządzenia fiskalne w swojej działalności. Do 31 grudnia 2014 r. wszystkie czynności z obecnie obowiązującego katalogu wyłączeń należy ewidencjonować na kasie fiskalnej już od pierwszej czynności. Natomiast od 1 stycznia 2015 r. dla niektórych z czynności wyłączonych ze zwolnień obowiązywał będzie termin 2 miesięcy na wprowadzenie kasy.

 

Tracisz prawo do zwolnienia w 2015 r.? Dowiedz się, kiedy musisz wprowadzić kasę

 

Kasy fiskalne dla usługodawców Warszawa - zobacz naszą ofertę

Czytany 10102 razy Ostatnio zmieniany piÄ…tek, 21 listopad 2014 12:29

Artykuły powiązane

  • Kasy fiskalne 2016 - jakie zmiany? Kasy fiskalne 2016 - jakie zmiany?

    Zastanawiasz się, czy w 2016 r. wciąż możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? A może rozpoczynasz stosowanie tego urządzenia w działalności i chcesz wiedzieć, jakie masz obowiązki i czy możesz skorzystać z ulgi 700 zł na każdą kasę? Sprawdź, czy rok 2016 przyniósł podatnikom zmiany w tym zakresie i czy to możliwe, aby od 2017 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych objął wszystkich podatników.

  • Zmiana czasu w urzÄ…dzeniach fiskalnych 25 października 2015 Zmiana czasu w urzÄ…dzeniach fiskalnych 25 października 2015

    Czy pamiÄ™tasz o zmianie czasu w Twojej kasie fiskalnej z soboty na niedzielÄ™ 25 października 2015 r.? Czy przygotowaÅ‚eÅ› kasjerów pracujÄ…cych na nocnÄ… zmianÄ™ na nieprzewidziane problemy, czy wiedzÄ… jakie czynnoÅ›ci bÄ™dÄ… musieli wykonać? Dowiedz siÄ™, jak przestawić zegar w kasie czy drukarce fiskalnej. Do przestawienia czasu wymagane sÄ… odpowiednie procedury, a niekiedy koÅ„czy siÄ™ nawet interwencjÄ… serwisanta. 

  • Czy w 2015 r. ewidencjonujemy na kasie fiskalnej sprzedaż Å›rodków trwaÅ‚ych? Czy w 2015 r. ewidencjonujemy na kasie fiskalnej sprzedaż Å›rodków trwaÅ‚ych?

    Wśród wielu zmian, które zmusiły podatników do zakupu kas fiskalnych w 2015 r., znalazły się też zmiany korzystne - nowe zwolnienia. Jednym z nich jest zwolnienie przedmiotowe dla sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Dowiedz się, kto może korzystać z tego zwolnienia i w jakich okolicznościach sprzedaż ta mimo wszystko musi być zarejestrowana na kasie.

  • UsÅ‚ugi noclegowe - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 r.? UsÅ‚ugi noclegowe - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 r.?

    Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują zwolnienia z kas fiskalnych dla niektórych czynności związanych ze świadczeniem usług noclegowych. Dowiedz się, czy możesz z nich skorzystać, a jeśli nie - jaką kasę fiskalną wybrać do obiektu noclegowego.

  • UsÅ‚ugi noclegowe, usÅ‚ugi turystyczne a kasa fiskalna w 2015 i 2016 r. UsÅ‚ugi noclegowe, usÅ‚ugi turystyczne a kasa fiskalna w 2015 i 2016 r.

    Jak z powodzeniem rozpocząć świadczenie usług noclegowych? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy prowadzącym obiekt turystyczny. Sprawdź, kiedy usługi noclegowe należy ewidencjonować na kasie fiskalnej i co jest potrzebne do skutecznego rozkręcenia biznesu w branży turystycznej.