środa, 14 styczeń 2015 00:00

Zmiana sposobu płacenia ryczałtu w 2015 r. – oświadczenie do 20 stycznia

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Opłacasz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i składasz zeznanie roczne PIT-28? Sprawdź, czy w 2015 roku możesz zmienić sposób jego płacenia z miesięcznego na kwartalny. Na dopełnienie formalności związanych z wyborem opłacania ryczałtu za okresy kwartalne lub rezygnację z takiego sposobu pozostało już niewiele czasu - pisemne zawiadomienie należy złożyć do urzędu skarbowego najpóźniej we wtorek 20 stycznia 2015 roku.

 

Podatnicy korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają do wyboru dwa sposoby opłacania podatku: za okresy miesięczne lub za okresy kwartalne. O ile jednak miesięczne opłacanie ryczałtu nie wymaga od podatnika spełnienia żadnych dodatkowych warunków, o tyle wybór metody kwartalnej jest obwarowany pewnymi wymogami.

Ryczałt za okresy miesięczne opłaca się do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast ryczałt za okresy kwartalne - do 20 dnia miesiąca następującego po każdym kwartale. Za ostatni miesiąc lub kwartał każdego roku ryczałt opłaca się w terminie złożenia zeznania PIT 28, czyli do 31 stycznia.

 

Prawo do opłacania ryczałtu ewidencjonowanego za okresy kwartalne przysługuje podatnikom, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychody nie wyższe niż równowartość 25.000 euro. Limit ten dotyczy przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie lub przychodów spółki. Przeliczenia euro na złote dokonuje się na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 1 października poprzedniego roku podatkowego.

Dnia 1 października 2014 roku Å›redni kurs euro wedÅ‚ug NBP wynosiÅ‚ 4,1792 zÅ‚. Oznacza to, iż prawo do opÅ‚acania ryczaÅ‚tu za okresy kwartalne majÄ… wyÅ‚Ä…cznie podatnicy, których przychód w 2014 r. nie przekroczyÅ‚ kwoty 104.480 zÅ‚.

 

Ważne!

Ryczałt za okresy kwartalne w 2015 roku mogą opłacać wyłącznie podatnicy, których przychód z działalności gospodarczej w roku 2014 nie przekroczył 104.480 zł.

 

Kliknij i dowiedz się więcej: Limity na 2015 rok: Rachunkowość, PIT, CIT i VAT

 

Podatnik, który speÅ‚nia powyższy warunek i chce w 2015 roku opÅ‚acać ryczaÅ‚t za okresy kwartalne, musi zÅ‚ożyć do urzÄ™du skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze kwartalnego sposobu opÅ‚acania w 2015 r. ryczaÅ‚tu ewidencjonowanego. Ma na to czas tylko do 20 stycznia 2015 roku. Ustawodawca nie wyznaczyÅ‚ powszechnie obowiÄ…zujÄ…cego wzoru takiego zawiadomienia - podatnik sporzÄ…dza je we wÅ‚asnym zakresie.

 

Termin 20 stycznia 2015 roku obowiązuje także podatników, którzy chcą zrezygnować z opłacania ryczałtu za okresy kwartalne. Raz złożone zawiadomienie obowiązuje na dany rok podatkowy i na lata następne. Jeśli więc podatnik nie zamierza wprowadzać żadnych zmian w tej kwestii, nie musi ponawiać zawiadomienia.

 

Uwaga!

Podatnicy, którzy chcą w 2015 roku opłacać ryczałt za okresy kwartalne, muszą złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego - mają na to czas tylko do wtorku 20 stycznia 2015 roku.

 

Zawiadomienie składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

 

Zobacz także: PIT z najmu – (ostatnie) oświadczenie małżonków do 20 stycznia 2015 r.

Czytany 7357 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 styczeń 2015 18:47

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

    JednÄ… z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczaÅ‚t ewidencjonowany. DecydujÄ… siÄ™ na niÄ… czÄ™sto mali przedsiÄ™biorcy – ze wzglÄ™du na Å‚atwÄ… ksiÄ™gowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytuÅ‚u Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiÄ™biorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

     

  • Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa? Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa?

    Powszechna (i obowiązkowa!) cyfryzacja życia przedsiębiorców nie omija tych, którzy korzystają z różnych podatkowych preferencji. Kolejną grupą, którą nowe przepisy zobligują do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, są podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, od kiedy elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców będzie obowiązkowa!

  • Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r.

    Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.