środa, 12 sierpień 2015 12:31

Kto, gdzie i do kiedy składa informację podsumowującą VAT-27

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Obowiązujące od 1 lipca 2015 r. przepisy wprowadziły liczne zmiany m.in. w kwestii rozliczania VAT należnego od transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Pojawił się także nowy druk VAT-27 - informacja podsumowująca w obrocie krajowym. Sprawdź, kto, gdzie i do kiedy ma obowiązek składać tę informację i pobierz nowy druk. Uwaga! Niektórzy podatnicy czas na złożenie po raz pierwszy VAT-27 mają tylko do 25 sierpnia!

 

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła sporo zmian w przepisach dotyczących rozliczania tego podatku. Wszystko za sprawą ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 605), która weszła w życie 1 lipca 2015 r. Zmiany najbardziej odczują podatnicy dokonujący transakcji, dla których obowiązek rozliczenia VAT należnego został przeniesiony ze sprzedawcy na nabywcę. Mechanizm ten, zwany odwrotnym obciążeniem, od 1 lipca 2015 r. objął nowe towary, m.in. arkusze żeberkowe ze stali niestopowej, złoto w postaci surowca lub półproduktu, a także telefony komórkowe (w tym smartfony), konsole do gier wideo oraz przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych (laptopy, tablety itp.).

Równie ważną zmianą jest wprowadzenie obowiązku stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia tylko dla podatników VAT czynnych. W przypadku nabywców korzystających ze zwolnienia z VAT nie stosuje się tego mechanizm - podatek ten rozlicza sprzedawca na zasadach ogólnych.

 

Zobacz: Od 01 lipca 2015 r. „odwrotne obciążenie” tylko dla czynnych podatników VAT

 

Pozostałe zmiany dotyczą m.in. warunków skorzystania z ulgi na złe długi oraz katalogu tzw. towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT.

 

Nowe przepisy ustawy wprowadziły też bardzo ważny obowiązek, o którym mowa w art. 101a ustawy:

Art. 101a. 1. Podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach, zwane dalej "informacjami podsumowującymi w obrocie krajowym".

 

Obowiązek składania zbiorczych informacji podsumowujących w obrocie krajowym spoczywa na podatnikach zajmujących się dostawą towarów lub świadczeniem usług, dla których podatnikiem jest nabywca. Wzór informacji VAT-27 znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 849). Zgodnie z art. 101a ust. 3 ustawy o VAT, informacja podsumowująca w obrocie krajowym VAT-27 zawiera dane takie jak nazwy bądź imiona i nazwiska oraz numery NIP sprzedawcy i nabywcy oraz łączną wartość dostaw towarów i świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca - w odniesieniu do poszczególnych nabywców. Wzór informacji VAT-27 określony w rozporządzeniu stosuje się począwszy od rozliczenia za okresy następujące po drugim kwartale 2015 r.

 

Kliknij i pobierz druk VAT-27

 

Informację VAT-27 należy składać do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, w terminach przewidzianych dla złożenia deklaracji podatkowych VAT za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy. Oznacza to, iż podatnik składający deklaracje VAT  za okresy miesięczne ma obowiązek złożyć informację VAT-27 do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Natomiast podatnik rozliczający VAT kwartalnie - do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Podatnicy mają także możliwość składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

 

Uwaga!

Podatnicy rozliczający VAT za okresy miesięczne, którzy w lipcu 2015 r. dokonali dostawy towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, czas na złożenie informacji VAT-27 mają do 25 sierpnia 2015 r.

 

W przypadku podmiotów zagranicznych, które mają w Polsce przedstawiciela podatkowego, obowiązek składania zbiorczej informacji podsumowującej w obrocie krajowym ciąży na tymże przedstawicielu.

 

Druk VAT-27 służy także do składania korekty informacji podsumowującej w obrocie krajowym. Podatnik, który popełnił błąd podczas sporządzania tej informacji, ma obowiązek niezwłocznie ją skorygować. Jeśli wartość dostaw towarów bądź świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca, uległa zmianie, sprzedawca ma obowiązek skorygować łączą wartość tych dostaw i usług wykazanych w informacji VAT-27 w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, za który w deklaracji podatkowej VAT będzie dokonywał korekty podstawy opodatkowania.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o zmianach w VAT od 1 lipca 2015 r.

 

Wkrótce: Jak rozliczyć w deklaracji VAT "nowe" odwrotne obciążenie

Czytany 19812 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 sierpień 2015 12:02

Artykuły powiązane

  • Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r.

    Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

  • Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment

    Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

  • Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną

    Zatrudniasz nowego operatora kasy fiskalnej? Pamiętaj o wymogu, które nałożyły na podatników przepisy obowiązujące od 1 maja 2019 r.! Każdy z pracowników musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – jeszcze przed rozpoczęciem pracy z kasą fiskalną. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z dopełnieniem tego obowiązku.

  • Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r. Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r.

    Już od początku 2017 r. podatnicy świadczący usługi budowlane jako podwykonawcy rozliczają wykonywane usługi przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia. W ustawie o VAT wymieniono aż 47 takich usług. W związku z wątpliwościami podatników Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe, w którym udzielono odpowiedzi na osiem najczęściej pojawiających się pytań przedsiębiorców.

  • Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r. Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r.

    Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe dotyczące odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących usług budowlanych. Udzielono w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników. Dowiedz się, czym są objaśnienia podatkowe – nowy instrument ustawodawcy – oraz jak należy rozumieć przepisy dot. odwrotnego obciążenia w zakresie usług budowlanych.