czwartek, 15 październik 2015 21:03

Akcja Ministerstwa Finansów „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon”

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Nowa kampania resortu finansów jest kontynuacją akcji „Weź paragon” prowadzonych od 2002 roku. Od lipca 2015 r. Ministerstwo zachęca nie tylko do brania paragonów i upominania się o nie, ale także do sprawdzania otrzymanych wydruków. Nieuczciwe praktyki są bardzo rozpowszechnione m.in. w branży gastronomicznej. Sprawdź, jak nie dać się oszukać i szybko rozpoznać prawidłowy paragon fiskalny.

 

Trwająca od początku października 2015 r. Narodowa Loteria Paragonowa została poprzedzona nową odsłoną letniej akcji paragonowej, tym razem pod hasłem „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon”. Kampania edukacyjna ruszyła 1 lipca 2015 r. - skierowana jest przede wszystkim do konsumentów i ma na celu nie tylko zachęcanie do brania paragonów, ale też do sprawdzania tych dokumentów pod kątem ich poprawności.

 

Poprzez akcję „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon” Ministerstwo Finansów chce zwrócić uwagę na rozpowszechnione w niektórych branżach, niepokojące zjawisko wydawania dokumentów niefiskalnych zamiast prawidłowo wystawionych paragonów. Niektórzy sprzedawcy praktykują wydawanie paragonów niefiskalnych, paragonów kelnerskich czy tzw. rachunków zamiast paragonów, a także wręczanie klientom samych potwierdzeń płatności kartą. Żaden z tych dokumentów nie jest paragonem fiskalnym i nie daje konsumentowi prawa np. do złożenia reklamacji czy dokonania zwrotu. Aby nie dać się oszukać, warto znać różnicę między tymi wydrukami.

 

Paragon niefiskalny to wydruk z kasy rejestrującej, emitowany jeszcze przed fiskalizacją tego urządzenia. Może wyglądać jak poprawny paragon fiskalny - zawierać nazwę i adres sklepu bądź punktu usługowego, nazwy towarów lub usług, stawki VAT i wartość sprzedaży - jednak dane z takich wydruków nie zapisują się w pamięci fiskalnej kasy, a co za tym idzie nie zobowiązują sprzedawcy do zapłaty podatku należnego od danej transakcji. Klientowi otrzymanie takiego wydruku nie daje prawa do ewentualnych roszczeń. Na szczęście bardzo łatwo odróżnić taki dokument od paragonu fiskalnego: zawiera on wyraźny napis „NIEFISKALNY” w górnej części wydruku. Sprzedawcę, który wydaje takie wydruki zamiast paragonów fiskalnych, śmiało można nazwać nieuczciwym - nie tylko wobec klienta, ale też wobec skarbu państwa i interesu publicznego.

 nieprawidłowy paragon


Paragony kelnerskie
i tzw. rachunki to wydruki spotykane przede wszystkim w branży gastronomicznej. Często nie zawierają one danych firmy i jej numeru NIP. Zdarza się, iż sprzedawcy wydają takie wydruki nabywcom, natomiast paragon fiskalny wystawiają dopiero wtedy, gdy klient upomni się o niego. Ministerstwo Finansów chce wyczulić konsumentów na takie praktyki - nie są one uczciwe wobec nabywcy. Należy pamiętać, że od 1 marca 2015 r. podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem (z nielicznymi wyjątkami) mają bezwzględny obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Dla takich usługodawców nie ma zwolnień z kas fiskalnych.

 

 

prawidłowy paragon

 

Oczywiście nie trzeba poznawać wszystkich metod na oszukanie klienta, aby odróżnić prawidłowy paragon fiskalny od wydruku niefiskalnego. Najłatwiej poznać podstawowe cechy paragonu fiskalnego. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy otrzymany dokument zawiera:

Dane sprzedawcy, w tym jego adres i NIP

Określenie „PARAGON FISKALNY”

Nazwę towaru lub usługi

Cenę

Logo fiskalne i numer unikatowy kasy rejestrującej

 

 

 

Więcej o tym, jak powinien wyglądać paragon fiskalny, czytaj w Poradniku

 

Urzędnicy skarbowi przypominają, iż w przypadku niewydania paragonu fiskalnego lub wydania zamiast niego innego wydruku, przedsiębiorca najprawdopodobniej nie odprowadza podatku do państwowej kasy - jednak pobiera kwotę podatku od konsumenta, ponieważ zwykle jest ona wliczona w cenę towaru lub usługi. W rezultacie pieniądze nabywcy pozostają w kieszeni przedsiębiorcy, podczas gdy powinny być uczciwie przekazane do kasy skarbu państwa. Tracą na tym wszyscy obywatele, ponieważ to właśnie z podatków finansowane są szkoły, przedszkola, mosty czy drogi. Poza tym takie praktyki szkodzą uczciwej konkurencji - poszkodowani są przedsiębiorcy, którzy uczciwie płacą podatki.

 

Należy jednak pamiętać, iż nie każdy sprzedawca ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Niektórzy mogą korzystać ze zwolnień, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544). Dotyczy to m.in. podatników, których roczny obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekracza 20.000 zł netto. Jednak możliwość korzystania ze zwolnień z kas dotyczy tak naprawdę bardzo wąskiej grupy podatników - zdecydowana większość ma obowiązek stosować te urządzenia w działalności niezależnie od wysokości obrotu i wydawać każdemu nabywcy paragon fiskalny.

 

Więcej o zwolnieniach z kas w latach 2015-2016 dowiesz się z Poradnika

Czytany 8816 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 październik 2015 21:21

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.