czwartek, 19 listopad 2015 21:10

Tydzień Przedsiębiorcy „ZUS dla biznesu”

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Seminaria, konsultacje, porady ekspertów - wszystko to bezpłatnie w ramach cyklu spotkań organizowanych przez jednostki ZUS w całej Polsce. Zakład zaprasza zarówno obecnych, jak i przyszłych przedsiębiorców. Na spotkaniach będzie można m.in. poznać bliżej Program Interaktywny Płatnik ZUS oraz elektroniczne zwolnienia lekarskie.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na dni otwarte pod hasłem „ZUS dla biznesu”. W dniach 23-27 listopada 2015 r. odbędzie się cykl seminariów tematycznych oraz konsultacji dotyczących usług oferowanych przez Zakład, będzie też można skorzystać z porad ekspertów. Wszystko to bezpłatnie w ramach tegorocznego Tygodnia Przedsiębiorcy.

 

Spotkania odbędą się we wszystkich placówkach ZUS. Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które prowadzą lub dopiero planują otworzyć działalność gospodarczą. Hasło „ZUS dla biznesu” ma nawiązywać do programów i udogodnień oferowanych przedsiębiorcom. Odwiedzający będą mogli uzyskać wszelkie informacje dotyczące prowadzenia działalności.

 

Obecni i przyszli przedsiębiorcy będą mogli poznać bliżej usługi oferowane przez ZUS, takie jak Program Interaktywny Płatnik Plus (IPP), elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA), dofinansowanie projektów w zakresie prewencji wypadkowej czy doradców ds. ulg i umorzeń. Bezpłatnie będzie można skorzystać z porad ekspertów: pracowników ZUS oraz instytucji współpracujących, takich jak m.in. Urzędy Skarbowe, Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatowe Urzędy Pracy czy Urzędy Miasta.

Podczas seminariów tematycznych uczestnicy dowiedzą się, jakie prawa i obowiązki mają osoby rozpoczynające działalność gospodarczą - omówione zostaną m.in. zasady zgłaszania działalności i zgłaszania do ubezpieczeń, zasady opłacania składek czy też sposób wykorzystania narzędzi, które ZUS oferuje do sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych. Na seminarium „Jakość danych a rozliczenie konta” omówiony zostanie m.in. wpływ wypełniania i korygowania dokumentów na rozliczenie konta płatnika składek w ZUS. Z kolei w ramach seminarium „Rozliczanie i wypłata świadczeń” będzie można przyjrzeć się bliżej zagadnieniom z zakresu ustalania uprawnień do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a także ich wysokości i terminów wypłat.

 

O szczegóły można pytać w placówkach ZUS lub sprawdzić na oficjalnej stronie Zakładu zus.pl - urzędnicy udzielą także informacji o terminach seminariów i dyżurach ekspertów.

 

Czytaj też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016

Czytany 3820 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 listopad 2015 21:16

Artykuły powiązane

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

  • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

    Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.