czwartek, 28 styczeń 2016 08:58

E-Podatki: Jak założyć konto na Portalu Podatkowym

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Nowa usługa udostępniona przez resort finansów ma usprawnić komunikację podatników i płatników z organami podatkowymi. Portal Podatkowy umożliwia szybki dostęp m.in. do złożonych deklaracji oraz prowadzonych spraw. Dowiedz się, jak założyć konto w tym systemie i co dzięki niemu uzyskasz.

 

Ministerstwo Finansów w ramach programu e-Podatki przygotowało usługę, która ułatwi podatnikom kontakt z administracją podatkową. Od 31 grudnia 2015 r. każdy płatnik i każdy podatnik może założyć konto na Portalu Podatkowym - system ten stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi. Zapewnia użytkownikom szybki dostęp do własnych danych związanych z rozliczaniem podatków - złożonych deklaracji i pism, stanu prowadzonych spraw oraz rozliczeń i płatności. Komunikacja za pośrednictwem Portalu Podatkowego odbywa się w dwie strony - podatnik może wnosić podania, składać deklaracje itp., ale również organy podatkowe mogą doręczać tą drogą różnego rodzaju pisma.

 

Aktualnie za pośrednictwem Portalu Podatkowego można załatwiać sprawy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP). Ministerstwo Finansów ma jednak w planach rozszerzenie możliwości systemu o usługi związane z podatkiem VAT, PIT oraz CIT.

 

Zakładanie konta na Portalu Podatkowym

Aby zaÅ‚ożyć konto na Portalu Podatkowym, należy wejść na stronÄ™ https://pfr.mf.gov.pl/_/ i przejść przez proces rejestracji. Po zapoznaniu siÄ™ z regulaminem należy go zaakceptować i wyrazić zgodÄ™ na przetwarzanie danych osobowych. Uwierzytelnienie oÅ›wiadczenia i zgody musi być dokonane za pomocÄ… bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym e-PUAP. NastÄ™pnie należy stworzyć wÅ‚asny identyfikator użytkownika oraz podać hasÅ‚o dostÄ™pu do konta. Konieczne jest także podanie adresu e-mail oraz odpowiedzi na pytanie zabezpieczajÄ…ce dostÄ™p do konta.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności podatnik lub płatnik może już logować się do Portalu Podatkowego przy użyciu własnego identyfikatora oraz hasła.

 

Korzyści z założenia konta na Portalu Podatkowym

Zalogowany użytkownik uzyskuje dostęp do swoich danych znajdujących się w posiadaniu administracji podatkowej. Portal Podatkowy umożliwia sprawdzenie danych ewidencyjnych, adresowych, a także informacji o złożonych deklaracjach, prowadzonych sprawach oraz stanie rozliczeń i płatności. Za pośrednictwem systemu można składać deklaracje i pisma do organu podatkowego oraz otrzymywać pisma - jeśli użytkownik wystąpi o doręczanie ich taką drogą.

 

Podatnik będący użytkownikiem konta na Portalu Podatkowym ma prawo do udzielenia dostępu do konta innej osobie fizycznej, która również posiada konto w tym systemie. Udzielenie takiego dostępu odbywa się po zalogowaniu.

Możliwe jest również uzyskanie podstępu do konta podmiotu przez osobę będącą użytkownikiem Portalu Podatkowego - wymaga to jednak złożenia do organu administracji podatkowej pisemnego wniosku o udostępnienie konta tej osobie. Wniosek taki składa osoba umocowana do działania w imieniu danego podmiotu.

Czytany 9177 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 styczeń 2016 09:02

Artykuły powiązane

  • UrzÄ™dy skarbowe z wiÄ™kszym dostÄ™pem do kont obywateli UrzÄ™dy skarbowe z wiÄ™kszym dostÄ™pem do kont obywateli

    Naczelnik urzÄ™du skarbowego, w zwiÄ…zku z postÄ™powaniem przygotowawczym lub czynnoÅ›ciami wyjaÅ›niajÄ…cymi w sprawie o przestÄ™pstwa lub wykroczenia, może uzyskać od banków informacje o liczbie, stanie rachunków i obrotach podatnika. Dotychczas prawo do wnioskowania o takÄ… informacjÄ™ mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzÄ™du celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. weszÅ‚a w życie zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Czy nowe uprawnienia dla urzÄ™dów skarbowych i ich wglÄ…d w informacje bankowe powinny martwić podatników?

  • Puste i faÅ‚szywe faktury – kary nawet do 25 lat wiÄ™zienia Puste i faÅ‚szywe faktury – kary nawet do 25 lat wiÄ™zienia

    Nowelizacja przepisów Kodeksu karnego oraz Kodeksu karnego skarbowego ma przeciwdziałać poważnym oszustwom podatkowym związanym m.in. z podrabianiem i przerabianiem faktur, a także wystawianiem lub używaniem faktur poświadczających nieprawdę co do okoliczności faktycznych. Za przestępstwa te w nowym stanie prawnym grozi długoletnie więzienie, nawet do 25 lat. Sprawdź, jakie konsekwencje mogą spotkać nieuczciwych podatników od 1 marca 2017 r. i czy tak samo zagrożeni są przedsiębiorcy, którzy np. popełnią błąd przy wystawianiu faktury.

  • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa – nowe kontrole podatkowe w 2017 r. KAS – Krajowa Administracja Skarbowa –  nowe kontrole podatkowe w 2017 r.

    Rewolucje w strukturach administracji skarbowej mają w istocie przynieść podatnikom konkretne korzyści. Mogą na nie liczyć jednak wyłącznie uczciwi przedsiębiorcy – poważna przestępczość gospodarcza ma być zwalczana szybciej i skuteczniej przez kontrolę celno-skarbową. Sprawdź, co w praktyce oznacza dla podatników wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

  • Sprawozdanie finansowe za 2015 r. gdzie zÅ‚ożyć? A co jak nie sporzÄ…dzasz bilansu? Sprawozdanie finansowe za 2015 r. gdzie zÅ‚ożyć? A co jak nie sporzÄ…dzasz bilansu?

    Podmioty prowadzące księgi rachunkowe sporządzają i przekazują do rejestru sądowego oraz do urzędu skarbowego roczne sprawozdanie finansowe. Dowiedz się, w jakich terminach należy je składać i jakie dokumenty załączyć. Sprawdź też, jaki dodatkowy obowiązek od 2015 roku ciąży na spółkach jawnych osób fizycznych i spółkach partnerskich, które nie sporządzają sprawozdania.

  • Do jakiego urzÄ™du skarbowego zÅ‚ożyć w 2016 r. zgÅ‚oszenie lub aktualizacjÄ™ danych dotyczÄ…cych kasy fiskalnej Do jakiego urzÄ™du skarbowego zÅ‚ożyć w 2016 r. zgÅ‚oszenie lub aktualizacjÄ™ danych dotyczÄ…cych kasy fiskalnej

    Podatnik rozpoczynający pracę z kasą fiskalną musi złożyć we właściwym urzędzie skarbowym Zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania oraz Zgłoszenie danych dotyczących kasy. Nowelizacja przepisów podatkowych od 1 stycznia 2016 r. zmieniła zasadę ustalania właściwości urzędu skarbowego dla VAT. Sprawdź, gdzie zgodnie z aktualnymi przepisami należy składać dokumenty dotyczące kas fiskalnych.