poniedziałek, 11 kwiecień 2016 07:37

Kodeks pracy: Jak sporządzić umowę o pracę w 2016 r.

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. dotyczą przede wszystkim zasad zawierania umów o pracę na czas określony. Pracodawcy powinni pamiętać, że zmienił się wzór umowy o pracę zawieranej z pracownikiem - pojawiła się w niej dodatkowa pozycja, uzupełniana w szczególnych okolicznościach. Dowiedz się, jak prawidłowo sporządzić umowę o pracę w 2016 r. i zobacz aktualny wzór takiego dokumentu.

 

Od 22 lutego 2016 roku zmieniły się zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Wszystko za sprawą ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220) – ten nowy akt prawny istotnie ograniczył możliwość zawierania umów o pracę na czas określony. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami, pracodawca ma prawo zatrudniać pracownika na podstawie umowy na czas określony maksymalnie przez okres 33 miesięcy, przy czym łączna liczba takich umów zawartych z tymże pracownikiem nie może przekroczyć trzech (tzw. reguła 33/3). Po przekroczeniu którejkolwiek z tych wartości uznaje się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Zmiany zostały wprowadzone w art. 251 § 1 Kodeksu pracy.

 

Od powyższej zasady wprowadzono jednak pewne wyjątki. Czytamy o nich w art. 251 § 4 i 5 Kodeksu pracy:

§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.§ 5. Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.

 

Zawarcie umowy o pracę na czas określony z obiektywnych przyczyn pracodawcy, o których mowa w art. 251 § 4 pkt 4 Kodeksu, wymaga zawiadomienia okręgowego inspektora pracy w terminie 5 dni roboczych od uzupełnienia jej treści o taką informację. Konieczne jest również wskazanie przyczyny podpisania takiej umowy.

 

Z dniem 22 lutego 2016 r. wszedł w życie także § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.11.2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 2015 r. poz. 2005) - na podstawie tego przepisu określono nowy wzór umowy o pracę, uwzględniający powyższe zmiany. Znajduje się on w załączniku do tego aktu prawnego.

 

Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym, nowy wzór umowy o pracę zawiera takie dane jak m.in. datę zawarcia umowy, dane zakładu pracy, imię i nazwisko oraz adres pracownika, informację o okresie zawarcia umowy (okres próbny, czas określony, czas nieokreślony), warunki zatrudnienia oraz termin rozpoczęcia pracy. Pojawiła się jednak nowa pozycja: punkt 3 - „Przyczyny zawarcia umowy”. Pracodawca wykazuje w niej przesłankę niestosowania limitów 33/3. Uzupełnia się ją tylko w przypadku zawarcia umowy na czas określony w okolicznościach, o których mowa w zacytowanym powyżej przepisie.

 

Obowiązek umieszczenia takiego uzasadnienia w samej umowie wynika z art. 29 § 11 Kodeksu pracy:

Art. 29

(...)

§ 1
1. W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 1-3, lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 4, w umowie określa się ten cel lub okoliczności tego przypadku, przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy.

 

Dowiedz się więcej: Jak zawierać umowy o pracę na czas określony w 2016 r.

 

Wzór umowy o pracę obowiązujący od 22 lutego 2016 r.:

 

umowa o pracę

 2015 2005 3 min

 

Zobacz też: Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2016 r.

Czytany 24156 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 kwiecień 2016 13:49

Artykuły powiązane

  • Wystawienie świadectwa pracy do umów na czas określony tylko do 30 czerwca 2017 r. Wystawienie świadectwa pracy do umów na czas określony tylko do 30 czerwca 2017 r.

    Nowe zasady wystawiania świadectwa pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony lub okres próbny zakładają 7-dniowy termin wydania tego dokumentu pracownikowi. Ustawodawca przewidział jednak przepisy przejściowe, zgodnie z którymi dla okresów zakończonych przed 1 stycznia 2017 r., świadectwo należy wystawić w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów. Sprawdź, jak w praktyce liczyć termin na wystawienie świadectwa pracy.

  • Nowy wzór świadectwa pracy od 1.01.2017 Nowy wzór świadectwa pracy od 1.01.2017

    Przepisy nowego rozporządzenia wymagają od pracodawców zawierania w wystawianych świadectwach pracy m.in. informacji o korzystaniu przez pracownika z uprawnień rodzicielskich – urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Określono też nowy wzór świadectwa pracy. Sprawdź, jak wystawiać te dokumenty od 1 stycznia 2017 r.

  • Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2017 Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2017

    Podwyższenie płacy minimalnej to tylko jedna ze zmian, które rząd planuje wprowadzić w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 1 stycznia 2017 r. Sprawdź, ile od nowego roku wyniesie minimalne wynagrodzenie i jakie inne korzyści odniosą pracownicy w związku z nowymi przepisami.

  • Od 1 września 2016 r. pracownik musi otrzymać umowę o pracę przed rozpoczęciem pracy Od 1 września 2016 r. pracownik musi otrzymać umowę o pracę przed rozpoczęciem pracy

    Ukrócenie praktyki zatrudniania pracowników „na czarno” i wzrost legalnego zatrudnienia – taki cel mają nowe przepisy Kodeksu pracy. Od 1 września 2016 r. pracodawcy będą musieli przekazać pracownikowi umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie warunków umowy – jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Sprawdź, co zmieniło się w przepisach i jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku.

  • Uwaga zmiany! Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2016 r. Uwaga zmiany! Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2016 r.

    Zmiany w przepisach Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. znacząco ograniczają możliwość zatrudniania pracowników na umowy o pracę na czas określony. Zmieniły się również zasady ustalania okresu wypowiedzenia takiej umowy - zależy on od stażu pracy pracownika w danej firmie. Sprawdź, jak określić długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej z pracownikiem przed wejściem w życie nowych przepisów i w nowym stanie prawnym.