piątek, 15 kwiecień 2016 19:27

E-kontrola w firmie - Jednolity plik kontrolny: JPK

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Już wkrótce przedsiębiorcy korzystający z systemów finansowo-księgowych dane do kontroli podatkowej będą musieli przekazywać w formie ujednoliconego pliku. Ministerstwo Finansów zaprezentowało już struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Sprawdź, na czym polega e-kontrola, czym jest ujednolicony plik kontrolny i dla kogo obowiązek przekazywania danych w takim formacie będzie obligatoryjny od 1 lipca 2016 r., a dla kogo przewidziano dwuletni okres przygotowawczy.

 

Kontrolowanie przedsiębiorców jest jednym z istotnych zadań urzędów skarbowych. Organy podatkowe mają prawo sprawdzać, czy przedsiębiorca rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec fiskusa - czy prawidłowo oblicza i wpłaca podatki, prowadzi dokumentację itp. Obecnie zdecydowana większość firm korzysta z komputerowych systemów finansowo-księgowych lub decyduje się na powierzenie swoich rozliczeń biurom rachunkowym, które z takich programów korzystają. Przedsiębiorcy ci mogą spodziewać się tzw. e-kontroli.

 

E-kontrola polega na analizie danych księgowych przekazanych przez kontrolowanego w formie elektronicznej. Kontrolujący wykorzystują w tym celu specjalistyczne oprogramowanie, co - w porównaniu z tradycyjną kontrolą - pozwala znacznie przyśpieszyć cały proces. E-kontrola to zautomatyzowana ocena poprawności rachunkowej rozliczeń, sprawdzenie numeracji faktur pod kątem ich powtarzalności, zbadanie różnic kursowych, porównanie sprzedaży z wielkością zakupów itp. - wszystko za pomocą specjalistycznego programu.

 

Prawo do dokonywania e-kontroli przysługuje organom podatkowym na mocy art. 286 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej:

Art. 286. § 1. KontrolujÄ…cy, w zakresie wynikajÄ…cym z upoważnienia, sÄ… w szczególnoÅ›ci uprawnieni do:

(…)

4) żądania udostÄ™pniania akt, ksiÄ…g i wszelkiego rodzaju dokumentów zwiÄ…zanych z przedmiotem kontroli oraz do sporzÄ…dzania z nich odpisów, kopii, wyciÄ…gów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej;

 

Obecnie żadne przepisy nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku przekazywania danych do e-kontroli w formie jednolitego pliku. W praktyce bardzo utrudnia to zadanie urzędnikom - otrzymują oni dane zapisane w różnych formatach, często nienadających się do natychmiastowej analizy, a czasem w ogóle uniemożliwiających dokonanie e-kontroli (np. nieedytowalne pliki pdf). Z tego względu Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza obowiązek przekazywania danych księgowych do e-kontroli w formie ujednoliconego pliku, czyli pliku o określonym formacie i strukturze. Dane takie będzie można przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych (np. płycie DVD lub pendrive). Jednolity plik kontrolny będzie trzeba udostępnić nie tylko w trakcie kontroli podatkowej, ale też na żądanie urzędników w trakcie postępowania podatkowego, kontroli krzyżowych oraz kontroli skarbowych.

 

Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zaprezentowało już struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych - można je pobrać w formie plików pdf oraz xsd.

 

ObowiÄ…zek stosowania jednolitego pliku kontrolnego wejdzie w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidziaÅ‚ jednak okres przygotowawczy dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw w rozumieniu ustawy o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Firmy takie w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r., bÄ™dÄ… mogÅ‚y przekazywać dane do e-kontroli w formie ujednoliconego pliku, jednak nie bÄ™dzie to obligatoryjne. Po zakoÅ„czeniu tego okresu również one bÄ™dÄ… musiaÅ‚y bezwzglÄ™dnie stosować jednolity plik kontrolny.

 

Wytyczne dotyczące przekazywania danych w postaci ujednoliconego pliku kontrolnego znajdują się w art. 193a Ordynacji podatkowej, który został dodany do tego aktu prawnego i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

 

Uwaga!

ObowiÄ…zek przekazywania danych do e-kontroli w formie jednolitego pliku obejmie:

Od 1 lipca 2016 r. - dużych przedsiębiorców

Od 1 lipca 2018 r. - małych i średnich przedsiębiorców, przy czym w okresi
e od 1 lipca 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku będą oni mogli przekazywać dane w postaci jednolitego pliku kontrolnego na zasadzie dobrowolności

 

Wg ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej:

Art. 105. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Art. 106.
Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

 

Wprowadzenie obowiązku przekazywania danych w formie jednolitego pliku kontrolnego wymaga dostosowania systemów finansowo-księgowych do nowych wymogów. Resort finansów przekonuje, iż dla przedsiębiorców nie będzie się to wiązało z dodatkowymi wydatkami, ponieważ programy te i tak są przynajmniej raz do roku aktualizowane przez producentów - zazwyczaj w związku ze zmianami w prawie podatkowym i rachunkowym.

 

ObowiÄ…zek przesyÅ‚ania danych ksiÄ™gowych w formie jednolitego pliku nie jest nowoÅ›ciÄ… w krajach Unii Europejskiej - zostaÅ‚ prowadzony m.in. w Holandii, Portugalii, Austrii, Luksemburgu i SÅ‚owenii. Ministerstwo Finansów liczy na wzrost wpÅ‚ywów z ustaleÅ„ uszczupleÅ„ podatkowych o 7,5% rocznie. Resort przewiduje, że dodatkowe wpÅ‚ywy z podatków wyniosÄ… nawet 400 mln zÅ‚ rocznie.

 

Więcej o JPK czytaj Tutaj

Czytany 5823 razy Ostatnio zmieniany piÄ…tek, 17 czerwiec 2016 07:51

Artykuły powiązane

  • PrzedsiÄ™biorco jesteÅ› gotowy na JPK PrzedsiÄ™biorco jesteÅ› gotowy na JPK

    WchodzÄ… w życie rewolucyjne zmiany dotyczÄ…ce tworzenia i wysyÅ‚ania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. obowiÄ…zkiem raportowania swoich szczegółowych danych podatkowych obowiÄ…zane bÄ™dÄ… również maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa, wynika to z poniższych przepisów: Art. 193a w ustawie Ordynacja podatkowa nakÅ‚ada na przedsiÄ™biorców obowiÄ…zek udostÄ™pniania organom podatkowym ksiÄ…g podatkowych oraz dowodów ksiÄ™gowych w postaci elektronicznej zgodnej z formatem Jednolitego Pliku Kontrolnego. oraz  Art. 82 ustÄ™p 1b w ustawie Ordynacja podatkowa nakÅ‚ada na przedsiÄ™biorców obowiÄ…zek przesyÅ‚ania informacji o ewidencji VAT, zgodnej z formatem JPK do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kolejnym miesiÄ…cu.

  • Duży podatnik musi przekazywać JPK już od 1 lipca 2016 r. Duży podatnik musi przekazywać JPK już od 1 lipca 2016 r.

    Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowość wprowadzona od 1 lipca 2016 r. – przesyłanie organom podatkowym i organom kontroli skarbowej danych w postaci plików o określonym formacie i ujednoliconej strukturze ma ułatwić urzędnikom dokonywanie e-kontroli i poprawić ściągalność podatków. O zmianach mówi się już od kilku miesięcy. Ministerstwo Finansów wprowadziło jednak kolejne modyfikacje – zaledwie półtora miesiąca przed wejściem w życie nowelizacji. Ostatecznie podatnicy mieli więc dość niewiele czasu na wdrożenie JPK w działalności.

  • Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część II Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część II

    Ministerstwo Finansów dokłada starań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości podatników dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmiany w przepisach ustawy – Ordynacja podatkowa weszły w życie już 1 lipca 2016 r. – od tej daty obowiązek przesyłania danych do e-kontroli i ewidencji VAT bez wezwania w formie plików JPK dotyczy tzw. dużych przedsiębiorców oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy oraz pozostałe podmioty, które spełniają wymagania dla zachowania któregoś z tych statusów, mogą korzystać z okresu przygotowawczego na wprowadzenie JPK w działalności.

  • Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część I Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część I

    Dnia 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy, które zobligowały podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych do udostępniania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ustawie – Ordynacja podatkowa dodano art. 193a, w którym zawarto regulacje dotyczące udostępniania danych w formie plików JPK do e-kontroli. Natomiast art. 82 § 1b tego aktu prawnego wskazuje na obowiązek przesyłania urzędom skarbowym ewidencji VAT bez wezwania w terminie do 25. dnia każdego miesiąca.

  • Jednolity plik kontrolny (JPK) – dla "dużych" przedsiÄ™biorców już od 1 lipca 2016! Jednolity plik kontrolny (JPK) – dla "dużych" przedsiÄ™biorców już od 1 lipca 2016!

    Dnia 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy nakładające na podatników obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To spora rewolucja dla większości przedsiębiorstw – nowe regulacje wymagają zaktualizowania użytkowanych systemów finansowo-księgowych, zmiany procedur w firmie oraz przeszkolenia pracowników. W przypadku podmiotów korzystających z programów różnych producentów lub wykorzystujących niestandardowe rozwiązania często konieczne okazuje się wykonanie audytu systemów, a nieraz całej działalności. Wszystkie te czynności wymagają nakładu czasu – nieraz nawet kilku miesięcy pracy – i środków. Ustawodawca wprowadził więc okres przygotowawczy na wprowadzenie JPK dla niektórych podmiotów.