środa, 09 listopad 2016 20:34

Nowe struktury plików JPK – zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Na stronie resortu finansów pojawiły się zmienione struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT oraz dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono i pobierz struktury obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

Przepisy dotyczące przekazywania organom podatkowym danych z ksiąg w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego weszły w życie 1 lipca 2016 r. Zgodnie z tymi regulacjami, już wkrótce skończy się okres przejściowy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2017 r. podatników tych obejmie obowiązek przesyłania urzędom skarbowym ewidencji VAT bez wezwania – do 25. dnia każdego miesiąca.

 

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawiły się nowe struktury plików JPK – dla ewidencji VAT oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Te zmienione wersje struktur JPK_VAT i JPK_PKPiR zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

 

Wprowadzenie nowych struktur podyktowane jest m.in. zmianami w przepisach ustawy o VAT. Zgodnie z art. 109 ust. 3 znowelizowanego aktu prawnego (w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r.), czynni podatnicy VAT mają obowiązek prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Są to m.in. dane, które posłużą do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, podatku należnego i naliczonego z uwzględnieniem korekt oraz zidentyfikowania transakcji i kontrahenta m.in. jego numer NIP.

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe struktury JPK:

JPK_VAT(2) dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT

JPK_PKPiR(2) dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów

 

W broszurze informacyjnej opublikowanej na stronie ministerstwa dotyczącej struktury JPK_VAT(2) wymieniono konkretne zmiany, jakie zostały wprowadzone:

1. Usunięto mechanizmy Constraint klucz_LpSprzedaz i Constraint klucz_LpZakup – wymuszające numerację rozpoczynającą się od liczby 1, bez luk i powtórzeń.

2. Wprowadzono typ lokalny TAdresJPK – w efekcie w węźle Podmiot1 zastąpiono elementarny typ danych „Adres polski” adresem uniwersalnym.

3. Zastąpiono typ lokalny CelZlozeniaJPK na elementarny typ danych CelZlozenia – w efekcie dodano do celu złożenia wariant 2 – złożenie korekty.

4. W węźle SprzedazWiersz dodano elementy NrKontrahenta i K_39.

5. W węźle SprzedazWiersz zmieniono nazwę elementu NazwaNabywcy na NazwaKontrahenta, ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane.

6. W węźle SprzedazWiersz zmieniono nazwę elementu AdresNabywcy na AdresKontrahenta, ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane.

7. W węźle SprzedazWiersz zmieniono nazwę elementu NrDokumentu na DowodSprzedazy.

8. W węźle SprzedazWiersz zmieniono kolejność elementów na następujący: NrKontrahenta, NazwaNabywcy, AdresNabywcy, DowodSprzedazy, DataWystawienia, DataSprzedazy.

9. W węźle ZakupWiersz dodano element wymagany DataZakupu.

10. W węźle ZakupWiersz zmieniono nazwę elementu NrIdWystawcy na NrDostawcy.

11. W węźle ZakupWiersz zmieniono nazwę elementu NazwaWystawcy na NazwaDostawy.

12. W węźle ZakupWiersz zmieniono nazwę elementu AdresWystawcy na AdresDostawcy.

13. W węźle ZakupWiersz zmieniono nazwę elementu NrFaktury na DowodZakupu.

14. W węźle ZakupWiersz zmieniono nazwę elementu DataWplywuFaktury na DataWplywu.

15. W węźle ZakupWiersz zmieniono kolejność elementów na następujący: NrDostawcy, NazwaDostawcy, AdresDostawcy, DowodZakupu, DataZakupu, DataWplywu.

 

W przyszłości można spodziewać się kolejnych zmian w strukturach plików JPK. Przepisy prawa podatkowego nieustannie ulegają modyfikacjom – niektóre z nich będą automatycznie wymuszać zmodyfikowanie obowiązujących struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego. Nowe wersje będą się pojawiały także przy okazji zmian w obowiązujących deklaracjach VAT. Ponadto należy pamiętać, iż resort finansów zapowiada także wprowadzenie zupełnie nowych struktur plików JPK, m.in. dla paragonów fiskalnych. Warto być na bieżąco ze zmianach i zadbać o przygotowanie firmy do tworzenia plików JPK z prawidłowymi danymi. Pomocne jest także posiadanie oprogramowania dostosowanego do aktualnych wymogów ustawodawcy.

 

Więcej o strukturach JPK czytaj w Poradniku

Czytany 5279 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopad 2016 13:47

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.