poniedziałek, 12 grudzień 2016 20:13

Czy mały podatnik jest małym przedsiębiorcą lub mikroprzedsiębiorcą?

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Mały przedsiębiorca, mikroprzedsiębiorca, mały podatnik VAT, PIT czy CIT – definicje brzmią bardzo podobnie, jednak mają zupełnie inne zastosowanie w przepisach. Rozróżnienie w tej kwestii jest bardzo istotne m.in. pod kątem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Sprawdź, jak definicje z ustaw o VAT, PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zastosować w praktyce i kogo obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie już od 1 stycznia 2017 r.

W przepisach regulujących kwestie podatkowe oraz kwestie prowadzenia działalności gospodarczej funkcjonują terminy określające status podatników korzystających z różnych preferencji. Prawo do każdego z tych statusów przysługuje po spełnieniu określonych warunków. W ustawie o VAT, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych funkcjonują pojęcia małych podatników. Natomiast w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej znajdujemy definicje m.in. małego przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy.

PojÄ™cia te brzmiÄ… podobnie, przez co bywajÄ… mylone przez podatników.  Rozróżnienie ich jest jednak bardzo ważne – podmiotom posiadajÄ…cym status maÅ‚ego podatnika przysÅ‚ugujÄ… zupeÅ‚nie inne preferencje niż maÅ‚ym przedsiÄ™biorcom bÄ…dź mikroprzedsiÄ™biorcom. Inne sÄ… też warunki do zachowania tych różnych statusów i inne regulacje prawne.

 

Rozróżnienie małych podatników i małych przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców jest istotne m.in. ze względu na obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT do 25. dnia każdego miesiąca zostaną objęci mali przedsiębiorcy. Natomiast dla mikroprzedsiębiorców okres przejściowy jest dłuższy – pierwsze pliki JPK z ewidencjami VAT podmioty te będą musiały przesłać dopiero w rozliczeniu za styczeń 2018 r.

 

Mały podatnik VAT

Definicja maÅ‚ego podatnika dla celów VAT znajduje siÄ™ w art. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usÅ‚ug (Tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 710):

Art. 2.  Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

(…)

25) maÅ‚ym podatniku - rozumie siÄ™ przez to podatnika podatku od towarów i usÅ‚ug:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotÄ… podatku) nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w zÅ‚otych kwoty odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 1.200.000 euro,

b) prowadzÄ…cego przedsiÄ™biorstwo maklerskie, zarzÄ…dzajÄ…cego funduszami inwestycyjnymi, zarzÄ…dzajÄ…cego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, bÄ™dÄ…cego agentem, zleceniobiorcÄ… lub innÄ… osobÄ… Å›wiadczÄ…cÄ… usÅ‚ugi o podobnym charakterze, z wyjÄ…tkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usÅ‚ugi (wraz z kwotÄ… podatku) nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w zÅ‚otych kwoty odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 45.000 euro

- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje siÄ™ wedÅ‚ug Å›redniego kursu euro ogÅ‚aszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzieÅ„ roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrÄ…gleniu do 1.000 zÅ‚;

 

Dnia 3 października 2016 r. kurs euro ogÅ‚oszony przez NBP wynosiÅ‚ 4,2976 zÅ‚. Oznacza to, iż maÅ‚ym podatnikiem VAT w 2017 r. bÄ™dzie podmiot, którego wartość sprzedaży w roku 2016 nie przekroczy 5.157.000 zÅ‚. Natomiast podatnicy Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugi poÅ›rednictwa zachowajÄ… w 2017 r. status maÅ‚ego podatnika, jeÅ›li wartość ich prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usÅ‚ugi w 2016 r. nie przekroczy 193.000 zÅ‚.

 

Mali podatnicy VAT mogą korzystać z różnych preferencji. Jedną z nich jest rozliczanie VAT metodą kasową. Podatnicy korzystający z tej metody w odmienny sposób określają moment powstania obowiązku podatkowego – zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT:

Art. 21. 1. MaÅ‚y podatnik może wybrać metodÄ™ rozliczeÅ„ polegajÄ…cÄ… na tym, że obowiÄ…zek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i Å›wiadczenia usÅ‚ug powstaje:

1) z dniem otrzymania caÅ‚oÅ›ci lub części zapÅ‚aty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2) z dniem otrzymania caÅ‚oÅ›ci lub części zapÅ‚aty, nie później niż 180. dnia, liczÄ…c od dnia wydania towaru lub wykonania usÅ‚ugi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

- po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzÄ™du skarbowego w terminie do koÅ„ca miesiÄ…ca poprzedzajÄ…cego okres, za który bÄ™dzie stosowaÅ‚ tÄ™ metodÄ™, zwanÄ… dalej "metodÄ… kasowÄ…"; otrzymanie zapÅ‚aty w części powoduje powstanie obowiÄ…zku podatkowego w tej części.

 

Podmiot spełniający warunki do zachowania statusu małego podatnika ma również prawo wyboru kwartalnego rozliczania podatku VAT. Mówi o tym art. 99 ustawy o VAT:

Art. 99. 1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, sÄ… obowiÄ…zani skÅ‚adać w urzÄ™dzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesiÄ™czne w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kolejnym miesiÄ…cu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.

2. Mali podatnicy, którzy wybrali metodÄ™ kasowÄ…, skÅ‚adajÄ… w urzÄ™dzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kolejnym kwartale.

3. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

 

Mały podatnik PIT

DefinicjÄ™ maÅ‚ego podatnika PIT znajdujemy w art. 5a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 361):

Art. 5a.  Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(…)

20) maÅ‚ym podatniku - oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotÄ… należnego podatku od towarów i usÅ‚ug) nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w zÅ‚otych kwoty odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje siÄ™ wedÅ‚ug Å›redniego kursu euro ogÅ‚aszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzieÅ„ roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrÄ…gleniu do 1.000 zÅ‚;

 

Limit wartoÅ›ci przychodu ze sprzedaży dla maÅ‚ego podatnika PIT jest identyczny, jak dla maÅ‚ego podatnika VAT – wynosi 1.200.000 euro. Status taki w 2017 r. bÄ™dzie wiÄ™c miaÅ‚ podmiot, którego wartość sprzedaży w 2016 r. nie przekroczy kwoty 5.157.000 zÅ‚. Preferencje podatkowe dla maÅ‚ych podatników PIT z przyczyn oczywistych sÄ… jednak różne od preferencji dla maÅ‚ych podatników VAT – dotyczÄ… bowiem zupeÅ‚nie innego podatku.

 

MaÅ‚y podatnik PIT ma prawo do kwartalnego wpÅ‚acania zaliczek na podatek dochodowy, obliczanych przy zastosowaniu skali podatkowej lub liniowej stawki podatku od dochodu uzyskanego w bieżącym roku podatkowym. Ponadto przedsiÄ™biorca taki ma prawo do dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartoÅ›ci poczÄ…tkowej Å›rodków trwaÅ‚ych, przy czym Å‚Ä…czna kwota takich odpisów nie może przekroczyć równowartoÅ›ci 50.000 euro (215.000 zÅ‚ w 2017 r.).

 

Mały podatnik CIT

Definicja maÅ‚ego podatnika CIT zostaÅ‚a zapisana w art. 4a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888):

Art. 4a.  Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(…)

10) maÅ‚ym podatniku - oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotÄ… należnego podatku od towarów i usÅ‚ug) nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w zÅ‚otych kwoty odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje siÄ™ wedÅ‚ug Å›redniego kursu euro ogÅ‚aszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzieÅ„ roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrÄ…gleniu do 1.000 zÅ‚;

 

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, limit do zachowania statusu maÅ‚ego podatnika CIT w 2017 r. wynosi 5.157.000 zÅ‚. Podmiot taki ma prawo do dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartoÅ›ci poczÄ…tkowej Å›rodków trwaÅ‚ych - do wysokoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej w roku podatkowym równowartoÅ›ci kwoty 50.000 euro, czyli 215.000 zÅ‚ w 2017 r. MaÅ‚ym podatnikom CIT przysÅ‚uguje również prawo do wpÅ‚acania zaliczek za okresy kwartalne w wysokoÅ›ci różnicy pomiÄ™dzy podatkiem należnym od dochodu osiÄ…gniÄ™tego od poczÄ…tku roku podatkowego a sumÄ… zaliczek należnych za poprzednie kwartaÅ‚y.

 

Mały przedsiębiorca i mikroprzedsiębiorca

Definicje maÅ‚ego przedsiÄ™biorcy i mikroprzedsiÄ™biorcy znajdujÄ… siÄ™ w art. 104 i 105 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej  (Tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 1829): 

Art. 104. Za  mikroprzedsiÄ™biorcÄ™  uważa siÄ™ przedsiÄ™biorcÄ™, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiÄ…gnÄ…Å‚ roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usÅ‚ug oraz operacji finansowych nieprzekraczajÄ…cy równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporzÄ…dzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyÅ‚y równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 2 milionów euro. 

Art. 105. Za maÅ‚ego przedsiÄ™biorcÄ™ uważa siÄ™ przedsiÄ™biorcÄ™, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiÄ…gnÄ…Å‚ roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usÅ‚ug oraz operacji finansowych nieprzekraczajÄ…cy równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporzÄ…dzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyÅ‚y równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 10 milionów euro. 

 

Jak widać, warunki dla zachowania statusu małego i mikroprzedsiębiorcy są zupełnie odmienne od warunków stawianych małym podatnikom. Inne są kryteria i inne limity. Definicje te w żaden sposób się nie zazębiają – dotyczą zupełnie innych dziedzin prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście mały podatnik VAT, PIT czy CIT może być jednocześnie małym bądź mikroprzedsiębiorcą. Jednak samo posiadanie np. statusu małego podatnika nie uprawnia danego podmiotu do korzystania z przywilejów dostępnych dla małego przedsiębiorcy; mikroprzedsiębiorca nie staje się z automatu małym podatnikiem itd.

 

Jednym z najważniejszych przywilejów, jakie obecnie przysługują małym i mikroprzedsiębiorcom, jest korzystanie z okresu przejściowego na wdrożenie w działalności Jednolitego Pliku Kontrolnego. W przypadku przesyłania wspomnianych na wstępie ewidencji VAT w pliku JPK istotne okaże się rozróżnienie małego i mikroprzedsiębiorcy. Pierwszy bowiem musi przesyłać pliki JPK_VAT już od rozliczenia za styczeń 2017 r. (do 27. 02.2017). Drugi natomiast – dopiero od rozliczenia za styczeń 2018 r. (do 26.02.2018). Należy jednak pamiętać, iż przepisy dotyczące JPK posługują się wyłącznie definicjami zawartymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Spełnienie warunków dla zachowania statusu małego podatnika PIT, CIT czy VAT nie ma w tym względzie żadnego znaczenia.

 

Więcej: Jednolity Plik Kontrolny – JPK; duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

Czytany 16572 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 grudzień 2016 21:13

Artykuły powiązane

  • Limity na 2020 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2020 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Kto w 2020 r. zachowa status małego podatnika VAT, PIT i CIT? Kto będzie mógł korzystać z uproszczonej księgowości, a kto opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Ile wyniesie limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych? Znamy już limity na 2020 r. Sprawdź, które uległy podwyższeniu!

  • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.

  • Termin wysÅ‚ania JPK_VAT za styczeÅ„ 2018 przez mikroprzedsiÄ™biorców Termin wysÅ‚ania JPK_VAT za styczeÅ„ 2018 przez mikroprzedsiÄ™biorców

    Wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym taksówkarze, rolnicy oraz podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od prywatnego najmu od 1 stycznia 2018 r. muszą co miesiąc przesyłać pliki JPK_VAT. Sprawdź, kiedy mija termin pierwszego obowiązkowego przesłania tych plików przez mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się też, jakie dane powinien zawierać JPK_VAT i czy jego przesłanie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

  • PrzesÅ‚anie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiÄ…zku zÅ‚ożenia deklaracji VAT PrzesÅ‚anie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiÄ…zku zÅ‚ożenia deklaracji VAT

    Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

  • W 2018 r. JPK_VAT skÅ‚adajÄ… wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik W 2018 r. JPK_VAT skÅ‚adajÄ… wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik

    Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną plików JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników VAT – także rolników i taksówkarzy rozliczających się ryczałtem. Sprawdź, kogo dokładnie od 1 stycznia 2018 r. objął nowy obowiązek, kto jest z niego zwolniony i jak w praktyce należy składać pliki JPK_VAT.