czwartek, 22 grudzień 2016 14:20

Zmiany PIT – nie będzie likwidacji podatku liniowego!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej poinformowało podatników o ostatecznym zamknięciu prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nad koncepcją tzw. jednolitego podatku. Przedsiębiorcy nie muszą już obawiać się utraty prawa do opłacania 19-procentowego podatku liniowego. Co więcej, rząd planuje wprowadzenie kilku dużych zmian z korzyścią dla podatników.

Prowadzone od kwietnia 2016 r. prace nad reformą podatkową w Polsce zostały ostatecznie zakończone. Celem rządu było m.in. wprowadzenie jednolitego podatku, który miał funkcjonować zamiast trzech różnych składek – na NFZ, ZUS oraz PIT. Rozpiętość skali podatkowej w jednolitym podatku miała wynosić od 10 do 39,5%.

 

Wokół planowanych zmian narosło wiele obaw i spekulacji. Przedsiębiorcy obawiali się między innymi likwidacji 19-procentowego podatku liniowego, a co za tym idzie konieczności płacenia wyższych danin. W mediach pojawiły się nawet doniesienia, iż reforma ma spowodować nałożenie 40-procentowej stawki podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Spekulacjom tym zaprzeczył główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Wojciechowski. Wskazał on, iż stawka podatku liniowego ma być rzeczywiście nieco wyższa niż obecnie, jednak niższa – i to dwukrotnie – ma być wysokość składek ZUS. W konsekwencji podatnicy osiągający miesięcznie dochody poniżej 10 tys. zł mieli płacić daninę niższą niż obecnie. Wprawdzie nie podano konkretnej stawki podatku, jednak z ujawnionych danych można było wyliczyć, iż będzie ona wynosiła 22-25%.

 

Wprowadzenie jednolitego podatku miało nastąpić w 2018 r. Na początku października Sejm uchwalił nawet nowelizację ustawy, która miała umożliwić wymianę danych między ZUS-em a urzędami skarbowymi – miał to być krok niezbędny dla dokonywania obliczeń związanych z jednolitym podatkiem. Rząd jednak zobowiązał się podjąć w tym względzie ostateczną decyzję do końca 2016 roku.

 

Co z jednolitym podatkiem w 2018 r.?

Ostatecznie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych nad jednolitym podatkiem. Rozwiązanie to nie zostanie wprowadzone w polskim systemie podatkowym. Przedsiębiorcy nie muszą więc obawiać się zmian i wyższych kosztów prowadzenia działalności.

 

Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców. Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji.

 – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Podatek liniowy zostaje w 2018 r.

Zarówno w 2017, jak i w 2018 roku podatnicy dalej będą mogli korzystać z opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym. Co więcej, w 2017 r. planowane jest wprowadzenie zmian, na których skorzysta wielu przedsiębiorców. Jedną z nich jest możliwość korzystania z 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez podmioty osiągające przychody do 1,2 mln euro rocznie. Wzrośnie też kwota wolna od podatku i to ponad dwukrotnie – od 1 stycznia 2017 r. będzie ona wynosiła 6.600 zł.

Rząd utworzy również nową strukturę, która połączy administrację podatkową, kontrolę skarbową i administrację celną – Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zacznie funkcjonować od 1 marca 2017 r. Ujednolicony organ ma być bardziej przyjazny podatnikom niż dotychczasowa administracja. KAS ma też pomóc w walce z oszustwami podatkowymi.

 

Więcej: Kontrole przeprowadzi Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)

Czytany 147 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 grudzień 2016 14:31

Artykuły powiązane

 • PIT 2017: Jak i kiedy zmienić formę opodatkowania PIT 2017: Jak i kiedy zmienić formę opodatkowania

  Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa – podatnicy PIT mają do wyboru aż cztery formy opodatkowania. Na początku każdego roku można podjąć decyzję o zmianie tej formy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy każdej z nich i w jakim terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie zawiadomienie lub wniosek.

 • PIT 2017: Zmiana kwoty wolnej od podatku PIT 2017: Zmiana kwoty wolnej od podatku

  Prezydent podpisał ustawę nowelizacyjną, która podnosi kwotę wolną od podatku aż do 6.600 zł. Skorzystają emeryci, renciści, studenci i najmniej zarabiający, w tym zatrudnieni na umowę o dzieło. Stracą najbogatsi – podatnicy zarabiający rocznie ponad 127.000 zł. Sprawdź, jakie zasady przysługiwania kwoty wolnej od podatku w zależności od wysokości przychodu zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

 • Zmiany w PIT i CIT 2017: Koszty podatkowe w transakcjach ponad 15.000 zł Zmiany w PIT i CIT 2017: Koszty podatkowe w transakcjach ponad 15.000 zł

  Zmniejszenie limitu transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami z 15 tys. euro na 15 tys. zł to spora zmiana. Nowe przepisy przewidują sankcje podatkowe za niedostosowanie się do wymogów – dokonanie płatności z pominięciem rachunku płatniczego pozbawi podatnika prawa do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o wartość danej transakcji. Sprawdź, jak w świetle nowych przepisów należy traktować regulacje na zasadzie kompensaty i barteru oraz zapłaty przez PayPal, PayU itp.

 • PIT 2016: Gdzie, jak i do kiedy zmienić formę opodatkowania PIT 2016: Gdzie, jak i do kiedy zmienić formę opodatkowania

  Na początku każdego roku podatnicy mogą zmienić formę opodatkowania swoich przychodów. Wybór bardziej korzystnej formy wymaga złożenia w urzędzie skarbowym odpowiedniego wniosku, oświadczenia lub zawiadomienia. Zostało już na to niewiele czasu! Sprawdź, do kiedy możesz zmienić formę opodatkowania w 2016 r. Dowiedz się też, kto i kiedy będzie mógł dokonać takiej zmiany za pośrednictwem CEIGD.

 • Gdzie i do kiedy zmienić formę opodatkowania w 2015 r. Gdzie i do kiedy zmienić formę opodatkowania w 2015 r.

  Jeśli spełniasz odpowiednie warunki, możesz zmienić formę opodatkowania na bardziej korzystną - prawo takie przysługuje podatnikom na początku każdego roku. Na złożenie wniosku, oświadczenia lub zawiadomienia do urzędu skarbowego pozostało już niewiele czasu - jeśli chcesz zmienić formę opodatkowania dochodów w 2015 roku, musisz dopełnić tej formalności do wtorku 20 stycznia 2015 roku.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2016

vat2017zmiany