sobota, 08 marzec 2014 20:21

Zeznanie PIT-36L za 2013 r.

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Pierwsze 4 miesiące każdego roku to czas dla podatników na złożenie zeznań podatkowych, w których wykazują wysokość swojego dochodu podlegającego opodatkowaniu. Formularz zeznania rocznego PIT-36L dotyczy dość wąskiej grupy podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Nasz poradnik ma na celu ułatwienie Państwu przejścia przez proces sporządzania i składania zeznania PIT-36L za 2013 r.

 

Kto składa zeznanie PIT-36L za 2013 r.?

 

Podatnicy prowadzących w 2013 r. pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem liniowym, mają obowiązek złożyć za ten rok zeznanie podatkowe PIT-36L. Zasady tego opodatkowania zostały określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zeznaniu PIT-36L nie łączy się dochodów opodatkowanych 19% stawką podatku liniowego z dochodami opodatkowanym w innej formie. Jeśli podatnik w roku 2013 oprócz dochodów rozliczanych w PIT-36L osiągnął np. dochody opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej, musi złożyć dwa zeznania (w tym przypadku PIT-36L oraz PIT-37 lub PIT-36).

 

Do kiedy składa się PIT-36L za 2013 r.?

Termin na złożenie zeznania podatkowego PIT-36L upływa 30 kwietnia każdego roku podatkowego za rok poprzedni. Jeśli dzień ten wypada w sobotę lub jest ustawowo wolny od pracy, ostateczny termin złożenia zeznania PIT-36L przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po dniu (dniach) wolnym.

 

Ważne!

Zeznanie PIT-36L za rok 2013 należy złożyć do 30 kwietnia 2014 r. (środa)

 

Czy PIT-36L można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Podatnikowi opłacającemu podatek obliczony według 19% stawki liniowej nie przysługuje prawo do dokonania rozliczenia podatkowego wspólnie z małżonkiem. Zeznanie PIT-36L składa się wyłącznie indywidualnie. Podatnik składający PIT-36L nie może się też rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nawet jak osiąga też inne dochody poza opodatkowanymi podatkiem liniowym.

 

Uwaga!

Jeśli podlegasz opodatkowaniu podatkiem liniowym, nie masz prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem ani też w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Nie ma przy tym znaczenia czy osiągasz przychody z takiej działalności czy nie; możesz mieć np. zawieszoną działalność a i tak stosujesz powyższe ograniczenia.

 

 

Czy składając zeznanie PIT-36L można korzystać z ulg i odliczeń?

Zakres odliczeń od dochodu i podatku w zeznaniu PIT-36L jest mocno ograniczony. Większość odliczeń dokonuje się od dochodu opodatkowanego lub podatku obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej. Natomiast w zeznaniu PIT-36L rozlicza się dochody opodatkowane podatkiem liniowym, w związku z czym podatnik może pomniejszyć podstawę opodatkowania jedynie o:

Straty z działalności gospodarczej poniesione w latach ubiegłych

Składki na ubezpieczenia społeczne

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

 

Natomiast od podatku można odliczyć:

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

UlgÄ™ abolicyjnÄ…

1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

 

Załączniki do zeznania PIT-36L za 2013 r.

Podatnik, w zależności od źródła uzyskania dochodów może być zobowiązany do dołączenia do zeznania PIT-36L następujących druków:

PIT/B - w załączniku tym wykazuje się wysokość osiągniętego dochodu lub straty poniesionej z pozarolniczej działalności gospodarczej

PIT/ZG - załącznik ten składają podatnicy, którzy osiągali przychody z zagranicy

PIT/Z - załącznik ten składają podatnicy korzystający ze zwolnienia na mocy art. 44 ust. 7a updof, uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej

 

Jak rozliczyć PIT-36L - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Każdy podatnik może dokonać wyboru, czy sporządzi zeznanie podatkowe PIT-36L za 2013 r. samodzielnie, czy powierzy tę kwestię specjaliście - księgowemu. Zaletą tego pierwszego rozwiązania jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Natomiast zaletą skorzystania z usług biura rachunkowego - gwarancja prawidłowości rozliczenia i znaczna oszczędność czasu. Powierzając sporządzenie swojego rozliczenia księgowemu mamy pewność, że podatek należny zostanie właściwie obliczony, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się wezwań do urzędu, odsetek karnych ani konieczności składania korekt. Przedsiębiorcy cenią też sobie czas, który zaoszczędzą, gdy nie będą musieli sporządzać rozliczenia samemu. Warto więc dobrze przemyśleć za i przeciw, uczciwie ocenić swoją wiedzę i umiejętności - i podjąć rozsądną decyzję.

 

Nie czekaj do 30 kwietnia - rozlicz swój PIT-36L za 2013 r. już dziś w biurze rachunkowym w Warszawie BUCHCOM tuż przy stacji metra Stokłosy. Gwarantujemy szybkie i prawidłowe sporządzenie zeznania. Skontaktuj się z nami

 

Kliknij po aktualny formularz PIT-36L

Czytany 6675 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:00

Artykuły powiązane

  • ZaÅ‚Ä…czniki do zeznaÅ„ PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać? ZaÅ‚Ä…czniki do zeznaÅ„ PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać?

    Składasz zeznanie roczne PIT za 2014 rok, korzystasz z ulg podatkowych, rozliczasz dochody z zagranicy, a może masz obowiązek do własnych dochodów doliczyć dochody małoletniego dziecka? Sprawdź, jakie załączniki masz obowiązek dołączyć do zeznania rocznego i pobierz aktualne wersje druków.

  • Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r. Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r.

    Podatnik składający zeznanie roczne PIT za 2014 rok ma możliwość korzystania z różnych ulg i odliczeń. Niektóre z nich podlegają odliczeniu od dochodu, a inne od podatku. Prawo do określonych ulg przysługuje podatnikom, którzy spełniają konkretne warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, iż praktycznie każdego roku ustawodawca wprowadza pewne zmiany w przepisach dotyczących ulg w PIT. Podobnie stało się również w 2015 r. - najważniejsze modyfikacje, korzystne dla niektórych podatników, zostały wprowadzone m.in. w uldze na dzieci.

    Prześledźmy zatem, z jakich ulg i odliczeń można korzystać w rozliczeniu PIT za 2014 r., jakie warunki trzeba spełnić i jakich formalności dopełnić.

  • Zeznanie PIT-36 za 2014 rok Zeznanie PIT-36 za 2014 rok

    Zaraz obok PIT-37, druk PIT-36 jest najczęściej składanym przez podatników zeznaniem rocznym. Wypełniają go m.in. przedsiębiorcy uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej. Ponadto PIT-36 składają także osoby, których dochody i dokonywane odliczenia nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. Dokonanie wyboru odpowiedniego formularza nieraz wymaga od podatników dokładnej znajomości obowiązujących zasad, a często też wsparcia specjalisty.

     

    ObowiÄ…zek zÅ‚ożenia zeznania podatkowego PIT-36 wynika z  45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

  • Zeznanie PIT-36L za 2014 rok Zeznanie PIT-36L za 2014 rok

    Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, którzy w poprzednim roku osiągali przychody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), czyli podatkiem liniowym, mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT-36L.

     

    Obowiązek złożenia zeznania PIT-36L wynika zart. 45 ust. 1a pkt 2 tejże ustawy.

  • Zeznanie PIT-39 za 2014 r. Zeznanie PIT-39 za 2014 r.

    Na początku każdego roku podatnicy mają obowiązek rozliczyć dochody osiągnięte w roku poprzednim. Zeznanie roczne PIT-39 dotyczy stosunkowo wąskiej grupy podatników, którzy w 2014 r. osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).