Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 kwiecień 2017 12:42

Kasy fiskalne online w 2018 r. – nowe przepisy

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Wprowadzenie kas fiskalnych online przyniesie przedsiębiorcom sporą rewolucję, jednak nie muszą się oni obawiać zwiększonych kontroli skarbowych i rzekomej likwidacji papierowych paragonów. Nowe kasy fiskalne od 2018 r. będą współpracowały z terminalami płatniczymi, emitowały e-paragony obok wydruków tradycyjnych, archiwizowały kopie dokumentów wyłącznie w formie cyfrowej i wysyłały dane online do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas od 2018 r.

Zapowiadana od wielu miesięcy reforma systemu kasowego w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Zmiany zostaną wprowadzone nowym rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Zastąpi ono obecnie obowiązujące rozporządzenie z 27 sierpnia 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1076). Znamy już praktycznie ostateczny kształt projektu nowego aktu prawnego – wiadomo już więc, jakie zmiany czekają podatników w 2018 roku.

Wokół wprowadzenia e-paragonów i kas fiskalnych online narosło jednak wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Warto więc poznać nowe przepisy, aby dowiedzieć się, jak od 2018 r. będzie wyglądał system kas fiskalnych w Polsce.

 

E-paragony – czym są i czy zastąpią tradycyjne wydruki

Wbrew krążącym pogłoskom i doniesieniom niektórych mediów, wprowadzenie wymogu emitowania przez kasy fiskalne e-paragonów nie położy kresu drukowaniu tradycyjnych paragonów papierowych. Kasy fiskalne online będą emitowały zarówno paragony elektroniczne, jak i papierowe. Nabywca zdecyduje, jaki dokument bardziej mu odpowiada.

Każdy konsument, który będzie chciał otrzymywać e-paragony, uzyska tzw. kod nabywcy. Ten indywidulany numer będzie przyporządkowany do adresu e-mail danej osoby. To właśnie na ten adres kasa fiskalna wyśle paragon elektroniczny.  

 

Paragony fiskalne w formie wydruku dalej będą funkcjonowały i nic nie zapowiada ich wycofania. Dokumenty papierowe są potrzebne chociażby nabywcom przebywającym w Polsce tymczasowo (np. turystom), którzy nie podlegają tu identyfikacji.

 

Kasa fiskalna we współpracy z terminalem płatniczym od 2018 r.

Zgodnie z nowymi przepisami, każda kasa fiskalna będzie musiała posiadać interfejs komunikacyjny do terminala płatniczego i zapewniać zgodność z opracowanym przez FROB (Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego) standardem terminali płatniczych.

Urządzenia fiskalne otrzymujące homologację po wejściu w życie nowych przepisów będą posiadały protokół komunikacyjny kasa-terminal. Zmiany te mają zwiększyć akceptację płatności elektronicznych i ukrócić praktykę ukrywania dochodów przez nieuczciwych przedsiębiorców.

 

Kres papierowej kopii paragonów

Od 2018 r. kopie paragonów fiskalnych będą zapisywane wyłącznie w postaci elektronicznej. Projekt rozporządzenia wprowadza nowe pojęcie pamięci chronionej, sparowanej z pamięcią fiskalną i pełniącej wobec niej funkcje pomocnicze. Pamięć chroniona ma zapewnić zapis wszystkich kopii paragonów w formie cyfrowej.

W praktyce oznacza to wycofanie z rynku kas i drukarek fiskalnych z dwiema rolkami papieru kasowego. Zmiana ta przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w zakresie zakupu papieru kasowego i zlikwiduje problem przechowywania wielu zadrukowanych rolek kopii paragonów.

 

Kasa fiskalna online przesyła dane do repozytorium Ministerstwa Finansów

Ustawodawca już na etapie wprowadzania struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zapowiadał, iż w przyszłości planowane jest także określenie struktury logicznej dla paragonów fiskalnych. Właśnie w tym formacie kasy fiskalne będą przesyłały dane do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów.

Repozytorium to system informatyczny gromadzący i przetwarzający dane z kas fiskalnych oraz komunikujący się z urządzeniami w celu ich konfiguracji oraz realizowania zadań kontrolnych i analitycznych. Kasy fiskalne online będą wysyłać do repozytorium pakiety danych: paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych i raportów dobowych.

 

Każda kasa fiskalna będzie obowiązkowo wyposażona w interfejs komunikacyjny umożliwiający połączenie z centralnym repozytorium. Komunikacja taka może odbywać się za pomocą tradycyjnego łącza internetowego lub przez sieć GSM. Użytkownik będzie więc musiał zapewnić kasie dostęp do sieci lub zakupić modem GPRS i skorzystać z usług dostawcy mobilnego internetu.

 

Stworzenie centralnego repozytorium i wprowadzenie wymogu komunikacji kas online z tym systemem ma na celu zmniejszenie szarej strefy i sprawniejsze wykrywanie nadużyć. Uczciwi podatnicy nie muszą jednak obawiać się nowego systemu kas online – w istocie ma on zmniejszyć ilość tradycyjnych kontroli przy jednoczesnym zwiększeniu ich skuteczności. Podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych mają być typowane trafniej, dzięki czemu poprawią się warunki funkcjonowania uczciwych przedsiębiorców.  

 

Więcej o kasach online w 2018 r. czytaj w Poradniku

 

Aktualizacja!

W dniu 30 grudnia 2018 r. ustawa o kasach fiskalnych online nadal jest na etapie projektu. Brak nowych przepisów to też brak urządzeń online’owych na rynku. Obowiązek stosowania kas fiskalnych online na pewno więc nie obejmie pierwszej grupy podatników od 1 stycznia 2019 r. Czekamy na opublikowanie nowego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

kasy online zrzut

Kliknij po najnowsze informacje o kasach online!

Czytany 4709 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 grudzień 2018 21:23

Artykuły powiązane