Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 czerwiec 2017 10:02

JPK z wyciągami bankowymi codziennie od 1 września 2017 r.

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Po ewidencji zakupu i sprzedaży VAT przyszedł czas na wyciągi bankowe – rząd planuje wprowadzenie obowiązku codziennego przesyłania plików JPK_WB. Obecnie przekazuje się je wyłącznie na wezwanie organu podatkowego. Sprawdź, na kim będzie spoczywał obowiązek przesyłania plików JPK_WB, kogo ominą planowane zmiany i kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Szykują się kolejne zmiany w przepisach dotyczących przekazywania Szefowi Administracji Skarbowej danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Planowana nowelizacja ustawy – Ordynacja podatkowa ma wprowadzić obowiązek codziennego przekazywania wyciągów z rachunków bankowych w pliku JPK_WB.

Zmiany mają pozwolić na szybszą identyfikację podejrzanych transakcji oraz weryfikację zgodności deklarowanych przez podatnika przychodów i kosztów z jego rzeczywistymi obrotami wykazanymi w rachunkach bankowych.

Obowiązek przekazywania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej.

 

JPK_WB codziennie – dla kogo?

Nowy obowiązek ma objąć małych, średnich oraz tzw. dużych przedsiębiorców. Nie będzie natomiast dotyczył najmniejszych podmiotów – spełniających wymagania do zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obowiązek ten ominie również jednostki sektora finansów publicznych.

Codzienne przesyłanie plików JPK_WB będzie realizowane przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których przedsiębiorcy posiadają rachunki. Bezpośrednio natomiast pliki JPK_WB mają przekazywać podatnicy posiadający rachunek w banku, którego adres siedziby bądź oddziału znajduje się poza terytorium Polski.

 

Nowe przepisy dotyczące dobowego przesyłania JPK_WB mają wejść w życie już 1 września 2017 r.

 

Wyciągi bankowe w plikach JPK

Obecnie pliki JPK_WB przekazuje się elektronicznie lub na nośniku danych wyłącznie na żądanie organu podatkowego. Bez wezwania przesyła się natomiast pliki JPK_VAT – do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Od 1 lipca 2016 r. dane z ewidencji VAT w formie plików JPK obligatoryjnie przesyłają największe podmioty, tzw. duzi przedsiębiorcy. Małych i średnich przedsiębiorców obowiązek ten objął 1 stycznia 2017 r., natomiast mikroprzedsiębiorców obejmie od 1 stycznia 2018 r. 

Szacuje się, iż planowana zmiana przepisów zwiększy wpływy do budżetu państwa nawet o 11,5 mld zł.

 

Czytaj też: Jednolity Plik Kontrolny JPK; definicje – duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

Czytany 13320 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 czerwiec 2017 10:17

Artykuły powiązane