Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 lipiec 2017 20:44

Płatnik 10.01.001: Nie wyślesz deklaracji DRA z Windows XP

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pracujesz na komputerze z zainstalowanym starszym systemem operacyjnym, np. Windows XP? Po najnowszych aktualizacjach programu Płatnik ZUS nie wyślesz już deklaracji DRA elektronicznie! Wszystko za sprawą nowych mechanizmów weryfikacji certyfikatów. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w systemie Płatnik i co zrobić, by w dalszym ciągu móc wysyłać dokumenty elektronicznie.

Na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiło się kilka nowych komunikatów dotyczących najnowszych aktualizacji programu Płatnik 10.01.001. Dotyczą one m.in. wdrożenia nowych metryk i sposobu postępowania w wypadku wystąpienia błędów. Opublikowano także informacje bardzo ważne dla użytkowników systemu operacyjnego Windows XP.

 

Prawidłowe korzystanie z systemu Płatnik wymaga znajomości wprowadzanych do tego systemu zmian. Każdy użytkownik powinien być na bieżąco z aktualnymi zmianami w programie.

 

Masz Windowsa XP? Nie wyślesz już deklaracji DRA!

Po pobraniu i zainstalowaniu pakietu aktualizacji nr 104 lub nowszej programu Płatnik weryfikacja certyfikatów wykonywana jest w oparciu o nowe mechanizmy. Zgodnie z Rozporządzeniem (eIDAS) Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r., mechanizmy te muszą działać w oparciu o aktualne listy TSL. To nowość w systemie Płatnik – wcześniej mechanizmy weryfikacyjne nie używały list TSL. Zmianę tę odczują podatnicy pracujący w systemie operacyjnym Windows XP – nie daje on bowiem możliwości pobrania list TSL, a co za tym idzie nie pozwala na weryfikację certyfikatów.

Pobranie aktualnych list TSL wymaga zestawienia sesji SSL – dochodzi wtedy do wykorzystania algorytmów dostarczonych przez producenta systemu operacyjnego. System Windows XP nie zapewnia wsparcia algorytmu AES256, a to powoduje brak możliwości poprawnego zestawienia sesji SSL z serwerem, na którym zlokalizowana jest unijna lista TSL, a co za tym idzie pobrania tych list. Firma Microsoft nie rozwija już Windows XP i nie zapewnia wsparcia technicznego dla tego systemu. Nie należy się spodziewać, by zaszły jeszcze jakieś zmiany w tym względzie.

 

W praktyce oznacza to, że użytkownik korzystający z systemu operacyjnego Windows XP z zainstalowanym i włączonym .NET Framework 4.0 może przygotować i wydrukować dokumenty ubezpieczeniowe, ale nie wyśle ich elektronicznie do ZUS. Dotyczy to nie tylko Windowsa XP, ale także Windowsa 2000, Windowsa ME oraz Windowsa 98 SE.

 

Podatnicy, którzy chcą dalej wysyłać deklaracje DRA elektronicznie z programu Płatnik, muszą zaopatrzyć się w nowszy system operacyjny. Żadna przyszła aktualizacja systemu nie wprowadzi już możliwości elektronicznej wysyłki dokumentów z komputerów z zainstalowanymi tymi systemami.

 

Użytkownicy starszych systemów operacyjnych od 1 lipca 2017 r. nie mogą też wysyłać dokumentów podatkowych przez e-Deklaracje oraz Uniwersalną Bramkę Dokumentów. Taki komunikat pojawił się w ostatnich tygodniach na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Dotyczy to systemów Windows XP, Windows Vista oraz Windows Server 2003 i 2008. Jak widać, zmiany w stosowanych technologiach wymagają od podatników dostosowania stosowanych rozwiązań do nowych wymogów.

 

Więcej: Od 1 lipca 2017 r. nie wyślesz e-deklaracji z systemów Windows XP lub Vista!

 

Nowe metryki w programie Płatnik

Aktualizacja systemu Płatnik 10.01.001 wprowadza nowe metryki 107 i 108. Po pobraniu pakietu 107 pojawia się komunikat o wymaganym restarcie komputera. Po jego ponownym uruchomieniu pakiet 108 pobiera się w tle.

Usunięto też błędy pojawiające się w poprzednich wersjach. Dla zestawów dokumentów ubezpieczeniowych wysłanych przed pobraniem metryk od 103 można już pobierać potwierdzenia. Można również pobrać pakiet z nośnika (w trybie offline), gdy pobieranie pakietu z sieci zakończy się niepowodzeniem.

 

Więcej: Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017 r.

Czytany 3070 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 lipiec 2017 20:52

Artykuły powiązane