Wydrukuj tę stronę
czwartek, 28 wrzesień 2017 18:34

Będą kasy fiskalne online w 2018 r. – nowy projekt Ministerstwa

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Dla niektórych branż obowiązkowo już od 1 stycznia 2019 roku – kasy fiskalne online zrewolucjonizują system kasowy w Polsce. Nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT i ustawy – Prawo o miarach przewiduje też m.in. zwiększenie kwoty ulgi na kasę, zniesienie obowiązku zgłaszania urządzenia w urzędzie skarbowym i wprowadzenie możliwości stosowania kasy użytkowanej na podstawie np. umowy najmu.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Cel projektu z 18 września 2017 r. pokrywa się z celem, który miało spełniać nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Zmienione przepisy zmodernizują system kas fiskalnych w Polsce – wprowadzają długo oczekiwane kasy fiskalne online, które przesyłają dane o wystawionych paragonach do tzw. Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przesz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Gromadzenie i przetwarzanie danych z kas fiskalnych ma przeciwdziałać szarej strefie, a co za tym idzie także zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Przeprowadzanie kontroli ma być łatwiejsze i bardziej skuteczne. Korzyści mają też odnieść podatnicy – zniknie m.in. obowiązek zgłoszenia kasy do naczelnika urzędu skarbowego w obecnie stosowanej formie.

 

Dane przesyłane przez kasę online

Do Centralnego Repozytorium Kas w sposób automatyczny przesyłane będą dane o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Dzięki nim możliwe będzie ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru lub usługi oraz czasu i miejsca instalacji kasy.

 

Przesył danych odbywał się będzie za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Dzięki temu, że dane z kas będą przesyłane do repozytorium w sposób ciągły i automatyczny, zniknie obowiązek zgłaszania urządzenia do naczelnika urzędu skarbowego – będzie ono fiskalizowane w momencie podłączenia do systemu resortu finansów. Automatycznie będą wysyłane także informacje o dokonywanych przeglądach technicznych.

Wśród osób uprawnionych do korzystania ze zgromadzonych danych będą: Minister Finansów, dyrektorzy izb skarbowych, naczelnicy urzędów skarbowych i celnych.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy obowiązkowe?

Podobnie jak to zakładał projekt rozporządzenia z 2016 r., wymiana kas fiskalnych na online ma przebiegać stopniowo. Podatnicy nie muszą się obawiać konieczności zakupienia nowego urządzenia z dniem 1 stycznia 2018 r.

Kasy fiskalne „starego” typu będzie można użytkować do czasu wygaśnięcia ich homologacji. Kasy fiskalne z papierową kopią paragonu będzie można sprzedawać do końca 2018 r., natomiast kasy „starego” typu z kopią elektroniczną – do końca 2022 roku. W przypadku kas z papierową kopią paragonu niemożliwa jednak będzie wymiana pamięci fiskalnej po jej zapełnieniu – urządzenie będzie musiało zostać wymienione na kasę z kopią elektroniczną lub nowego typu, działającą online.

 

Ministerstwo planuje jednak wcześniejsze wprowadzenie obowiązku stosowania kas fiskalnych online w niektórych branżach. Mają to być branże najbardziej podatne na nadużycia podatkowe. Najwcześniej wymiany urządzeń na kasy online mają dokonać stacje paliw oraz firmy świadczące usługi wulkanizacyjne i motoryzacyjne – do 1 stycznia 2019 r. Podmioty z branży gastronomicznej i budowlanej będą musiały wymienić kasy do 1 lipca 2019 r., natomiast podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, hotelowe oraz fitness – do 1 stycznia 2020 r.

 

Wyższa ulga na kasę online

Nowy projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje też zwiększenie kwoty ulgi na kasę fiskalną, którą będzie można odliczyć od podatku przy zakupie urządzenia nowego typu. Ulga taka ma wynosić 90% wartości kasy, nie więcej niż 1.000 zł – obecnie jest to max. 700 zł.

Prawo do podwyższonej ulgi na kasę będzie jednak dotyczyło wyłącznie nowych użytkowników kas oraz grup, które obejmie obowiązkowa wymiana kas na urządzenia online.

 

Faktura tylko do paragonu zawierającego NIP nabywcy

Wprowadzone mają również zostać inne przepisy uszczelniające. Na przykład fakturę do transakcji udokumentowanej paragonem będzie można wystawić wyłącznie wtedy, gdy paragon ten zawierał będzie numer NIP nabywcy. W ten sposób faktury zostaną powiązane z konkretnymi paragonami, co zapobiegnie m.in. nieuczciwej praktyce wystawiania przez zaprzyjaźnione firmy faktur do paragonów nieodebranych przez klientów.

 

Konsumenci pozostaną anonimowi

Jedną z największych wątpliwości, jakie wzbudzał projekt rozporządzenia z 2016 r., była możliwość gromadzenia przez administrację skarbową informacji o wydatkach konsumentów. Jak podkreślają twórcy nowego projektu ustawy nowelizacyjnej, po wprowadzeniu kas online konsumenci mają zostać w pełni anonimowi. Szef KAS będzie dysponował informacjami o sprzedaży dokonywanej przez podatnika, jednak nie będzie miał żadnych informacji o danych poszczególnych nabywców. Osoby prywatne nie muszą więc obawiać się żadnej inwigilacji ze strony organów podatkowych.

 

Kasa w leasingu

Dużą nowością ma być wprowadzenie możliwości ewidencjonowania sprzedaży nie tylko na kasie będącej własnością podatnika, ale też za pomocą urządzenia używanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp. Warunkiem ma być posiadanie przez kasę w dniu fiskalizacji ważnej homologacji.

 

Projekt ustawy nowelizacyjnej został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji dnia 18 września 2017 r. Obecnie dokument jest na etapie opiniowania.

 

Zobacz też: Paragon fiskalny czy rachunek – co wydać za usługę gastronomiczną?

Czytany 3664 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 wrzesień 2017 18:49

Artykuły powiązane