Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 18 czerwiec 2018 10:00

Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT wiąże się z koniecznością dostosowania obowiązujących druków deklaracji VAT do nowych realiów po 1 lipca 2018 r. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz skróconej deklaracji VAT-12. Dowiedz się też więcej o podzielonej płatności VAT.

Z dniem 1 lipca 2018 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 856), a także rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 27 kwietnia 2018 r. w sprawie wzoru skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu (Dz. U. z 2018 r. poz. 837). Te dwa akty prawne określają nowe wzory deklaracji VAT.

 

Zmiany w deklaracjach VAT mają związek z wprowadzeniem od 1 lipca 2018 r. podzielonej płatności VAT (tzw. split payment). Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe już otwierają swoim klientom dodatkowe rachunki VAT – wkrótce nabywcy będą mogli zdecydować, czy skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności VAT przy dokonywaniu płatności za towar czy usługę. W takim wypadku wynikającą z faktury wartość sprzedaży netto wpłacać będą na główny rachunek sprzedawcy, natomiast kwotę VAT – na jego specjalny rachunek VAT.

 

Podzielona płatność VAT – co zmieni się w drukach deklaracji

Nowe rozporządzenia zmieniają wzory druków deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, a także wzór skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12.

 

Wśród zmian dokonanych w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K można wymienić m.in. wprowadzenie w części E „Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu” pole 58 dot. zwrotu VAT o treści „na rachunek VAT”, a także nowe pole 67 z opisem „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy” w części F „Informacje dodatkowe”. Do wprowadzonych zmian zostały również dostosowane Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług.

 

Ważne!

Od 1 lipca 2018 r. obowiązywać będą następujące wersje druków deklaracji VAT:

VAT-7(18) – Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-7K(12) - Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-8(9) - Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-9M(8) - Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-12(4) – Skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu

 

Nowe wzory miesięcznych deklaracji VAT będzie trzeba stosować począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r., natomiast kwartalnych – od rozliczenia za III kwartał 2018 r. Natomiast „stare” wzory deklaracji miesięcznych będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczeń za wrzesień 2018 r., z kolei deklaracji kwartalnych – nie dłużej niż do rozliczeń za III kwartał 2018 r.

 

Określony w poprzednim rozporządzeniu wzór skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12 będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za grudzień 2018 r.

 

WIĘCEJ O PODZIELONEJ PŁATNOŚCI VAT CZYTAJ W PORADNIKU

 

Kliknij po aktualne druki deklaracji VAT

Czytany 5821 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 lipiec 2018 21:49

Artykuły powiązane