Wydrukuj tę stronę
piątek, 09 listopad 2018 07:12

E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od 2016 r. Z czasem to wygodne i szybkie rozwiązanie zyskało na popularności – lekarze wystawiają obecnie około 50% e-zwolnień. Obowiązek założenia profilu na PUE ZUS w celu pobierania zwolnień w formie elektronicznej część podmiotów objął już w 2015 r. Dotyczyło to podatników zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Docelowo e-zwolnienia miały stać się obowiązkowe dla wszystkich. Ze względu jednak na nieprzygotowanie pracodawców i gabinetów lekarskich, termin wprowadzenia nowego wymogu dwukrotnie przekładano. Ostatecznie jednak obowiązek stosowania e-zwolnień przez wszystkie podmioty wejdzie w życie 1 grudnia 2018 r.

 

E-zwolnienia – ułatwienie dla pracodawców i lekarzy

Zarówno lekarze, jak i płatnicy składek muszą do końca listopada 2018 r. założyć profil na platformie PUE ZUS. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie ZLA wystawiane będą wyłącznie w formie elektronicznej. Dla lekarza będzie to spore ułatwienie i oszczędność czasu – wystarczy bowiem, iż wpisze on numer PESEL pacjenta, a system uzupełni pozostałe dane. Pozostanie tylko weryfikacja ich poprawności, ewentualnie wybranie miejsca zamieszkania z dostępnej listy.

E-zwolnienie automatycznie trafia do ZUS, skąd najpóźniej następnego dnia roboczego zostaje wysłane do płatnika składek. Pacjent nie ma więc obowiązku dostarczać go pracodawcy w ciągu 7 dni. To duże ułatwienie dla pracowników, którzy często musieli jechać do firmy chorzy lub z chorym dzieckiem, tylko aby dostarczyć dokument.

Pracodawca szybko dowiaduje się o zwolnieniu wystawionym dla swojego pracownika. Przy czym nie uzyskuje on informacji o numerze statystycznym choroby.

 

Lekarze nie będą już mieli obowiązku przechowywania wystawionych zwolnień przez 3 lata. Co więcej, od 23 października 2018 r. zwolnienie w mieniu lekarza mogą wystawić pielęgniarka, sekretarka medyczna czy ratownik medyczny. Przy czym o samym fakcie wystawienia zwolnienia decyduje lekarz – asystent ułatwia mu jedynie techniczne wykonanie czynności.

 

Ważne!

Do końca listopada 2018 r. wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek muszą założyć profile na PUE ZUS. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie wystawiać można wyłącznie w formie elektronicznej.

 

Rząd zainwestuje w e-zwolnienia

Wprowadzenie e-zwolnienia i e-recepty to krok Ministerstwa Zdrowia do informatyzacji całego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, elektroniczny obieg dokumentów jest nie do uniknięcia w krajach rozwiniętych. Resort planuje przeznaczenie 50 mln zł na wdrożenie nowego rozwiązania w środowisku medycznym – zakup oprogramowania, sprzętu komputerowego, a także przeprowadzenie szkoleń dla lekarzy POZ. To szczególnie istotne w małych miejscowościach, gdzie wciąż praktykowane są bardzo tradycyjne rozwiązania.

 

E-zwolnienia to mniej obowiązków dla firm

Polscy przedsiębiorcy już nie pierwszy raz muszą zmierzyć się z cyfryzacją pewnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie przedsiębiorstwa muszą m.in. prowadzić ewidencje VAT wyłącznie w formie elektronicznej i wysyłać każdego miesiąca pliki JPK_VAT. Odbieranie zwolnień lekarskich w formie dokumentów e-ZLA nie powinno być więc dla nich dużym utrudnieniem.

Płatnik składek nie będzie już miał obowiązku przekazywania zwolnień lekarskich do ZUS. W przypadku, gdy to ZUS jest zobowiązany do wypłacania pracownikowi zasiłku, płatnik przekazuje do ZUS zaświadczenie Z-3 wraz z niezbędnymi dokumentami – to również może wykonać drogą elektroniczną przez system PUE ZUS. Zaświadczenie takie traktowane jest jednocześnie jako wniosek pracownika o zasiłek – nie musi on już składać wniosku w ZUS.

 

Zmiany te pozwolą też na szybszą weryfikację zasadności zwolnienia lekarskiego wystawionego pracownikowi. Wystarczy złożyć przez PUE ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości zwolnienia – system automatycznie uzupełni go danymi i przekaże do ZUS.

Płatnik składek ma w systemie PUE ZUS podgląd wszystkich wystawionych swoim pracownikom e-zwolnień. Może je eksportować i zapisać na komputerze lub nośniku zewnętrznym. Powiadomienia o otrzymaniu e-zwolnienia można też otrzymywać SMS-em lub mailem – wystarczy odznaczyć odpowiednią rubrykę w ustawieniach PUE ZUS.

 

Więcej: E-zwolnienia i profil PUE ZUS w praktyce - Poradnik

Czytany 3782 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 listopad 2018 13:17

Artykuły powiązane