Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 lipiec 2019 19:08

Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące użytkowania kas fiskalnych. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Celem wprowadzenia nowego aktu prawnego było przede wszystkim dostosowanie bieżących regulacji do wymogów dotyczących kas fiskalnych online.

Wiele zmian objęło jednak użytkowników wszystkich kas fiskalnych – zarówno urządzeń online’owych, przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), jak i kas i drukarek fiskalnych tradycyjnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jedną z tych zmian jest nowa matryca stawek VAT zaprogramowana w kasie.

 

Nowa matryca stawek VAT w kasach – od kiedy obowiązkowa?

Zmiana oznaczeń literowych, jakim przyporządkowane są stawki VAT, to obowiązek spoczywający na podatniku będącym właścicielem kasy. Wszystkie urządzenia fiskalizowane po wejściu z życiu nowych przepisów mają już wprowadzoną matrycę stawek VAT odpowiadającą nowym wymogom.

W przypadku kas zafiskalizowanych przed 1 maja 2019 r. konieczne jest wprowadzenie zmiany oznaczeń literowych – podatnicy mają na to czas tylko do końca lipca 2019 r.

 

Ważne!

Zmiany matrycy stawek VAT w kasach fiskalnych należy dokonać najpóźniej do 31 lipca 2019 r. Od 1 sierpnia 2019 r. wszystkie urządzenia muszą mieć przyporządkowane nowe oznaczenia literowe.

 

Nowe oznaczenia literowe stawek VAT w kasach fiskalnych

Przed wejściem w życie nowych przepisów podatnik miał dużą dowolność w programowaniu stawek VAT w kasie fiskalnej. Literze „A” należało przyporządkować stawkę podstawową 23%. Natomiast literom od „B” do „G” – pozostałe stawki podatku stosowane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Od 1 maja 2019 r. przyporządkowanie stawek VAT do określonych oznaczeń literowych jest ścisłe – podatnik musi trzymać się wytycznych określonych § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia:

  • § 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:
    (…)
    5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:
    a) literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
    b) literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
    c) literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
    d) literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
    e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
    f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy;

 

Warto też wspomnieć o regulacji, która znalazła się w § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, na żądane organu podatkowego podatnik ma obowiązek przedstawić przypisania odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku VAT lub zwolnienia od podatku.

 

Zmiana oznaczeń literowych dla stawek VAT jest obowiązkiem podatnika, ale nasz zespół serwisantów jest do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu: tel. 698 673 940.

 

Czytaj też: Kasy fiskalne online – Poradnik

Czytany 11541 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2019 19:14

Artykuły powiązane