Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 lipiec 2019 14:34

Nowa matryca stawek VAT – zmiany w kasach fiskalnych obowiązkowo od 1 sierpnia 2019 r.!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Posiadasz kasę zafiskalizowaną przed 1 maja 2019 r.? Do końca lipca musisz zmienić oznaczenia literowe przyporządkowane do poszczególnych stawek VAT i sprzedaży zwolnionej! Sprawdź, jak wygląda nowa matryca stawek VAT i czy potrzebna jest do tego pomoc serwisanta.

Od 1 maja 2019 r. obowiązuje nowa matryca stawek VAT w kasach fiskalnych. Zmiany objęły nie tylko użytkowników kas fiskalnych online, ale też podatników korzystających z tradycyjnych urządzeń – kas z elektroniczną oraz papierową kopią paragonu. Aktualne zasady przyporządkowania oznaczeń literowych do odpowiednich stawek VAT i sprzedaży zwolnionej zostały określone w § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816).

 

Nowa matryca stawek VAT w kasach fiskalnych

Przepisy obowiązujące w poprzednim stanie prawnym dawały przedsiębiorcom dużą dowolność w zakresie przypisywania stawkom VAT oznaczeń literowych. Konieczne było przyporządkowanie literze „A” podstawowej stawki VAT 23%. Natomiast litery od „B” do „G” mogły być w dowolny sposób przypisane do pozostałych stawek VAT stosowanych na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku.

Od 1 maja 2019 r. takiej dowolności już nie ma. Podatnik musi trzymać się sztywno określonych zasad przyporządkowania stawkom VAT oznaczeń literowych. Według § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia:

 • § 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:
  (…)
  5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:
  a) literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  b) literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  c) literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  d) literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
  f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy;

 

Dokonanie zmian w kasie fiskalnej to obowiązek podatnika. W razie trudności może on też skorzystać z pomocy serwisanta kas. Należy pamiętać, iż zmianę wprowadzamy po wykonaniu raportu dobowego.

 

Zmiana oznaczeń literowych stawek VAT w kasach – terminy

Wszystkie urządzenia wprowadzane do użytku od 1 maja 2019 r. mają już zaprogramowaną nową matrycę stawek VAT. W kasach zafiskalizowanych przed tą datę konieczne jest wprowadzenie zmian. Podatnicy mają na to czas do końca lipca 2019 r. Od 1 sierpnia 2019r. wszyscy podatnicy mają obowiązek stosowania nowych zasad.

Wprowadzono też nową regulację - znajduje się ona w § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy prowadząc ewidencję:

6) przedstawiają, na żądanie organu podatkowego, przypisanie odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku lub zwolnienia od podatku, o których mowa w pkt 5;

 

Ważne!

Użytkujesz kasę zafiskalizowaną przed 1 maja 2019 r.? Musisz zmienić oznaczenia literowe stawek VAT w urządzeniu – masz na to czas tylko do środy 31 lipca 2019 r.

 

Obowiązek zmiany oznaczeń literowych dla stawek VAT spoczywa na podatniku.

 

O kasach fiskalnych online przeczytasz w naszym Poradniku

Czytany 3326 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 lipiec 2019 14:47

Artykuły powiązane