Wydrukuj tę stronę
wtorek, 03 wrzesień 2019 20:19

Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT to przywilej przysługujący przedsiębiorcom, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła kwoty 200.000 zł. Zwolnienie z VAT to mniej formalności i obowiązków, dlatego wielu drobnych przedsiębiorców się na nie decyduje. Od 1 września 2019 r. grono podatników, którym przysługuje prawo do zwolnienia z VAT, znacznie się uszczupliło. Wszystko przez zmiany, które zostały wprowadzone w art. 113 ustawy o VAT.

Rozszerzono katalog czynności, których wykonywanie pozbawia podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT – niezależnie od wartości sprzedaży. Nowe regulacje obowiązują już od 1 września 2019 r., a ustawodawca nie przewidział w tym zakresie żadnych przepisów przejściowych.

 

Utrata prawa do zwolnienia z VAT w 2019 r.

W art. 113 ustawy o VAT znalazły się nowe zapisy: między innymi ust. 13 pkt 1 lit. f i g oraz pkt 2 lit. d. Pierwsza grupa podatników, którzy od 1 września 2019 r. nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, to dostawcy towarów prowadzący sprzedaż za pośrednictwem Internetu lub telefonu. Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f, ze zwolnienia z VAT nie korzystają dostawcy:

f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),

- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),

- urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),

- maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

 

Natomiast w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy, zwolnienie z VAT od 1 września 2019 r. nie dotyczy dostawców:

g) hurtowych i detalicznych części do:

- pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),

- motocykli (PKWiU 45.4);

 

Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem Internetu lub telefonu, czy jest bezpośrednia – np. w stacjonarnym sklepie.

 

Z kolei w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. d znowelizowanej ustawy o VAT czytamy, iż zwolnienie z VAT nie dotyczy podatników:

2) świadczących usługi:

(...)

d) ściągania długów, w tym factoringu;

 

Wystawianie faktur po utracie prawa do zwolnienia z VAT w 2019 r.

Od 1 września 2019 r. podatnik, który wykona jakąkolwiek z wymienionych wyżej czynności, staje się czynnym podatnikiem VAT. Nie przewidziano w tym względzie żadnych przepisów przejściowych. Zmiana objęła wszystkie powyższe branże. Ustawa nowelizacyjna reguluje natomiast sposób postępowania w przypadku otrzymania zaliczki przez 1 września 2019 r. Zgodnie z nowymi przepisami, ta część zapłaty może podlegać zwolnieniu z VAT. Natomiast pozostała – otrzymana już po nowelizacji ustawy, musi zostać opodatkowana właściwą stawką VAT.

 

Więcej o zmianach w VAT od 1 września 2019 r. czytaj w Poradniku

Czytany 10907 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 wrzesień 2019 20:31

Artykuły powiązane