Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 styczeń 2020 11:56

Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zmiana wprowadzona przez resort finansów ma ułatwić podatnikom regulowanie zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT. Sprawdź, jak wygenerować mikrorachunek podatkowy i jak uniknąć pułapek zastawionych przez oszustów. Dowiedz się też, jakie korzyści przyniesie wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku dla każdego podatnika.

Mikrorachunek podatkowy to uproszczenie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy nie muszą już wybierać różnych numerów rachunków urzędów skarbowych, by uregulować swoje zobowiązania z tytułu PIT, CIT czy VAT. Wszystkie wpłacają na swój mikrorachunek podatkowy – numer tego rachunku nie zmieni się, nawet jeśli podatnik zmieni miejsce zamieszkania, siedzibę firmy czy nazwisko.

 

Mikrorachunek podatkowy – jak go wygenerować

Aby uzyskać swój indywidualny mikrorachunek podatkowy, wystarczy skorzystać z generatora dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl. Ministerstwo Finansów przestrzega przed korzystaniem z innych stron internetowych lub wpłacaniem należności na numery rachunków przesłane e-mailem lub SMS-em. Oszuści mogą bowiem próbować wykorzystywać wprowadzoną przez resort zmianę, by wyłudzić pieniądze od nieświadomych podatników.

 

Wygenerowanie poprawnego numeru mikrorachunku to obowiązek podatnika. W systemie musimy jedynie podać swój numer NIP lub PESEL.

  • Numer PESEL podają osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanym podatnikiem VAT;
  • Numer NIP podają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowanymi podatnikami VAT bądź są płatnikami podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

 

Z generatora można korzystać 24 h na dobę, z dowolnego miejsca, także przez tablet czy smartfon. Numer mikrorachunku podatkowego można generować wiele razy – zawsze będzie taki sam. Należy z niego korzystać, gdy po 1 stycznia 2020 r. wpłacamy należności podatkowe z tytułu PIT, CIT lub VAT. Upewnimy się w ten sposób, czy wykonujemy przelew na prawidłowy numer mikrorachunku.

 

Jakie podatki wpłacać na mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. na mikrorachunek podatkowy wpłacamy wszystkie należności z tytułu PIT, CIT i VAT, a także odsetki za zwłokę w płatności tych podatków i opłaty związane z kosztami upomnienia. Dotychczasowe numery rachunków urzędów skarbowych do wpłat tych podatków działały tylko do 31 grudnia 2019 r. Zwroty z podatków realizowane są na dotychczasowych zasadach – na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy podatnika.

Należności z tytułu innych podatków od 1 stycznia 2020 r. należy regulować na dotychczasowych zasadach – wpłat dokonujemy na rachunki urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem udostępnionym przez Krajową Administrację Skarbową.

 

A co z podatnikami, którzy oczekują na nadanie numeru PESEL lub NIP? W takim wypadku podatek wpłacamy na rachunek urzędu skarbowego zgodnie z wykazem udostępnionym od 1 stycznia 2020 r. przez Krajową Administrację Skarbową. W tytule przelewu należy podać numer dokumentu, np. dowodu osobistego lub paszportu. Dzięki temu urząd może zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

 

Korzyści z mikrorachunku podatkowego

Jak podkreśla resort finansów, prowadzenie mikrorachunku podatkowego ma ułatwić regulowanie zobowiązań podatkowych. Dzięki wpłatom na jeden indywidualny rachunek mniej ma być przelewów omyłkowo wykonanych na błędny rachunek. W razie braku zapisanego numeru, podatnik w każdej chwili może sprawdzić swój numer mikrorachunku za pomocą generatora. Mikrorachunek podatkowy ma też przyspieszyć i usprawnić obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Dzięki temu od 1 stycznia 2020 r. szybciej można otrzymać potrzebne zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach

Czytany 2076 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2020 12:01

Artykuły powiązane