Wydrukuj tę stronę
środa, 25 marzec 2020 11:05

Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.

W 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktury do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym. Nowe regulacje początkowo spotkały się z obawą o konieczność wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych na kasy wyposażone w dodatkowe funkcje. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniło przedsiębiorców o braku takiego obowiązku, wielu użytkowników wciąż ma wątpliwości, jak prawidłowo wystawiać faktury na podstawie paragonów. Szczególnie w obliczu zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych w 2020 r.

 

Faktura na podstawie paragonu w 2020 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fakturę do paragonu można wystawić wyłącznie w przypadku, gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy. Przy czym należy pamiętać, iż prawidłowo wystawiony paragon ma zamieszczony numer NIP w części fiskalnej paragonu (a nie np. w stopce lub na dodatkowym wydruku).

Nieprzestrzeganie nowych zasad wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Kary za wystawienie faktury do paragonu bez NIP dotyczą zarówno podatnika, jak i nabywcy, który ujmie taką fakturę w ewidencji.

Omówione powyżej regulacje dotyczą faktur wystawianych dla podmiotów gospodarczych – podatników podatku lub podatku od wartości dodanej. Nie odnoszą się natomiast do faktur wystawianych dla konsumentów – osób nieprowadzących działalności gospodarczej. W ich wypadku zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów nie zmieniły się.

 

Faktura na podstawie paragonu dla konsumenta

W zakresie wystawiania faktur do paragonów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej stosuje się zasady określone w art. 106b ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, nabywca w ciągu 3 miesięcy może żądać wystawienia faktury do paragonu. Termin ten liczy się od końca miesiąca, w którym paragon został wydany.

Faktura na podstawie paragonu dla konsumenta może zostać wystawiona, pomimo iż paragon taki nie zawiera numeru NIP nabywcy.

 

Kasa bez NIP – czy trzeba wymienić?

A co z urządzeniami, które nie mają technicznej możliwości zamieszczenia numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu? Nie trzeba ich wymieniać! Zasada, zgodnie z którą fakturę można wystawić tylko do paragonu zawierającego numer NIP, ogranicza się do kas posiadających taką funkcjonalność. Użytkownicy starszych modeli urządzeń wystawiają wtedy nabywcy od razu fakturę.

Nowe zasady nakładają też pewien wymóg na przedsiębiorców będących nabywcami – muszą oni już w momencie dokonywania transakcji zdecydować, czy nabywają towar bądź usługę jako podatnicy, czy jako konsumenci. W rzeczywistości nie jest to jednak żadna nowość. Przepisy podatkowe już wcześniej nie przewidywały zmiany charakteru nabywanego towaru czy usługi już po zakupie.

Wprowadzenie zasady, iż faktura może zostać wystawiona tylko do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy, nie stanowi dla sprzedawców czy usługodawców dużego obciążenia. Nie muszą oni wymieniać urządzeń ani „dodawać” nowych funkcjonalności do obecnych (w rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak dodanie funkcji zamieszczania numeru NIP nabywcy na paragonie!). Po prostu muszą pamiętać o nowych zasadach w 2020 r.

 

Więcej o fakturach do paragonów z numerem NIP wkrótce w Poradniku!

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 8812 razy

Artykuły powiązane