Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 lipiec 2020 20:58

Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży?

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Od marca do maja zamknięte były salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, prywatne przychodnie i wiele innych punktów. Podatnicy nie mieli sprzedaży, nie wystawiali paragonów, a więc nie sporządzali też raportów dobowych i miesięcznych. Czy słusznie? Sprawdź, czy musisz wystawiać raporty z kasy fiskalnej przy braku sprzedaży.

Jednym z podstawowych obowiązków użytkownika kasy fiskalnej jest sporządzanie raportów fiskalnych. To ważne dokumenty, które służą przede wszystkim za dowody księgowe – pozwalają poprawnie obliczyć podatek ze sprzedaży rejestrowanej na kasie. W praktyce jednak kwestia raportów wzbudza nieraz wątpliwości przedsiębiorców. Zastanawiają się oni między innymi nad koniecznością sporządzania raportów dobowych i miesięcznych w przypadku braku sprzedaży.

 

Kiedy drukować raporty z kas fiskalnej

Obowiązek sporządzania raportów z kasy fiskalnej został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). W § 6 ust. 1 pkt 3 i 4 tego aktu prawnego czytamy:

  • § 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:

    (…)

    3) wystawiają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym;

    4) wystawiają raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu; w przypadku kas on-line zamiast raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego) podatnicy mogą wystawić łączny raport fiskalny okresowy (miesięczny);

 

Na koniec każdego dnia należy sprzedaży należy wystawić raport dobowy. Najpóźniej można to zrobić przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Natomiast po zakończeniu każdego miesiąca wystawiany jest raport miesięczny (okresowy). W praktyce rzadko zdarzają się sytuacje, by przez cały dzień sprzedawca nie wystawił żadnego paragonu – szczególnie jeśli dostarcza on towary lub świadczy usługi głównie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Jednak takie sytuacje mają miejsce. Obecnie częściej niż kiedyś ze względu na panującą epidemię. Podatnicy, którzy przez kilka miesięcy w ogóle nie wystawiali paragonów zastanawiają się, czy zrobili prawidłowo, nie sporządzając raportów z kasy fiskalnej.

 

Nie ma sprzedaży – nie ma raportu

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy posłużyć się definicją raportu określoną w § 2 pkt 27 rozporządzenia:

  • § 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

    (…)

    27) raporcie fiskalnym dobowym, raporcie fiskalnym okresowym, w tym miesięcznym, raporcie fiskalnym rozliczeniowym, łącznym raporcie fiskalnym okresowym, w tym miesięcznym, i łącznym raporcie fiskalnym rozliczeniowym - rozumie się przez to odpowiednio pełny lub skrócony raport fiskalny zawierający w szczególności dane sumaryczne o wartości sprzedaży i wysokości podatku w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz wartości sprzedaży zwolnionej od podatku odpowiednio za daną dobę, wybrany okres lub cały okres pracy kasy;

 

Powyższa definicja wskazuje, iż raport z kasy fiskalnej jest dokumentem zawierającym w szczególności dane sumaryczne o wartości sprzedaży i wysokości podatku. Jeśli nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej, nie ma też obowiązku wystawiania raportu – ani dobowego, ani okresowego.

Podstawa opodatkowania i wysokość podatku należnego w takim wypadku mają wartość zerową. Taki stan rzeczy potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 października 2017 r., nr0111-KDIB3-2.4012.348.2017.1.MN).

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online – nowe terminy wymiany

Czytany 15330 razy

Artykuły powiązane