Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 wrzesień 2020 21:49

Otwierasz warsztat samochodowy? Musisz mieć kasę online!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Mechanicy i wulkanizatorzy już kilka lat temu zostali wyłączeni z możliwości korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych. Obecnie przy otwarciu nowego warsztatu musisz mieć kasę już od początku działalności. Co więcej, musi to być kasa online’owa – taki wymóg nakładają na podatników aktualne. przepisy.

Każdego roku w Polsce powstają dziesiątki nowych warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacyjnych. Otwierając tego typu działalność warto pamiętać, że mechaników obowiązuje wymóg ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej – i to już od pierwszego przyjętego klienta! Co więcej, od początku 2020 r. kasa zakupiona przez mechanika bezwzględnie musi być kasą online’ową.

 

Kasa w warsztacie samochodowym

Niezależnie od tego, czy mechanik świadczy drobne usługi w przydomowym garażu, czy otworzył kilkustanowiskowy warsztat i zatrudnia pracowników, już od początku działalności musi mieć kasę fiskalną. Zgodnie bowiem z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c i d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519), podatników świadczących usługi:

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

 

nie obejmuje m.in. zwolnienie podmiotowe z kas, przysługujące ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów.

 

Kasa online dla mechanika

Kasy fiskalne online zostały wprowadzone na rynek jeszcze w 2019 r. Stopniowo mają wypierać starsze typy urządzeń – kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. Ustawodawca wyznaczył pewne grupy podatników, którzy obowiązkowo muszą wymienić kasy na online’owe w określonych terminach. Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw zrobili to na przełomie 2019 i 2020 r. Obecnie każda firma rozpoczynająca świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, usług w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zajmująca się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych, musi mieć kasę online już od początku działalności.

 

Ulga na kasę online dla mechanika

Tak naprawdę jednak nowym firmom nie opłaca się obecnie kupowanie kas z elektroniczną kopią paragonu – nawet jeśli działają w branżach nieobjętych wymogiem stosowania urządzeń online’owych. Ulga do 700 zł przysługuje bowiem wyłącznie na kasy fiskalne online. A trzeba przyznać, iż jest to spore wsparcie finansowe – szczególnie dla małych firm, które dopiero rozpoczynają działalność.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 3681 razy

Artykuły powiązane