Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 październik 2020 10:21

Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wraz z nową strukturą JPK_V7 weszły też w życie nowe oznaczenia. Jedno z nich dotyczy faktur do paragonów z kasy fiskalnej. Sprawdź, w jakim okresie i jak prawidłowo ująć je w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, czy takie same zasady dotyczą paragonów będących fakturami uproszczonymi.

Nowe jednolite pliki kontrole JPK_V7 obowiązują począwszy od rozliczeń za okresy od 1 października 2020 r. Wprowadziły one w życie przedsiębiorców spore uproszczenie – stanowią bowiem połączenie plików JPK_VAT z deklaracjami VAT-7 lub VAT-7K. Łatwiej mają zarówno firmy, jak i obsługujące je biura rachunkowe. Zamiast dwóch wysyłanych dokumentów wysyłamy jeden. Poza tym odchodzi problem powielania tych danych z deklaracji i JPK.

 

Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7

Nowe pliki JPK_V7 wzbudziły jednak pewne wątpliwości przedsiębiorców. Jedno z zadawanych pytań dotyczy ujmowania w nowych plikach JPK_V7 faktur do paragonów w przypadku, gdy nabywcą jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT.

Przede wszystkim faktury takie należy opatrzyć dodatkowym oznaczeniem „FP – faktura do paragonu”. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie podwójnej płatności podatku z danej sprzedaży – wynikającego z paragonu oraz z wystawionej do niego faktury.

Ponadto, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT, faktury do paragonów ujmowane są w okresie, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w tej ewidencji. Należy bowiem pamiętać, iż taka sprzedaż została już zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i ujęta w raporcie dobowym oraz miesięcznym. Raporty te dotyczą okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wprowadzenie takiego rozwiązania w JPK_V7 pozwala uniknąć korekt za okresy wcześniejsze.

 

W objaśnieniu wydanym przez Ministerstwo Finansów podkreślono, iż w sumach kontrolnych ewidencji w zakresie podatku należnego nie uwzględnia się wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług udokumentowanych fakturami.

 

W objaśnieniach resortu finansów znajdujemy też odpowiedź na pytanie o faktury wystawione przed 1 października 2020 r., ale wykazywane w czasie obowiązywania nowej struktury. Zgodnie z udzielonym wyjaśnieniem, takie dokumenty również należy oznaczyć symbolem „FP”.

 

Faktura uproszczona w nowym pliku JPK_V7

Wątpliwości wzbudza też kwestia ujmowania w nowym JPK_V7 faktur uproszczonych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za fakturę uproszczoną uznaje się paragon fiskalny zawierający nr NIP nabywcy. Dotyczy to faktur do kwoty 100 euro lub 450 zł.

Paragony będące fakturami uproszczonymi należy wykazywać wyłącznie w raporcie zbiorczym z kasy fiskalnej. Jeśli przepisy nie ulegną zmianie z dniem 1 stycznia 2021 r. faktury uproszczone będzie trzeba wykazywać także w pliku JPK_V7.

 

Zobacz też: Plik JPK_VAT z deklaracją – od kiedy obowiązuje?

Czytany 7603 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 listopad 2020 12:21

Artykuły powiązane