Wydrukuj tę stronę
piątek, 06 listopad 2020 11:07

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej a płatność kartą

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od wiosny 2020 r. branża sprzedaży wysyłkowej przeżywa prawdziwy rozkwit. Konsumenci kupują przez internet wszystko – od elektroniki, przez odzież i obuwie, aż do środków czystości, a nawet żywności. Większość płaci przelewem lub kartą płatniczą. Część przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez internet ma wątpliwości czy płatność kartą nie pozbawia ich prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej.

Klient sklepu internetowego chce otrzymać towar tak szybko, jak to możliwe. Z tego względu rzadko kto decyduje się dziś na samodzielne wprowadzanie danych do przelewu w bankowości – większość korzystna z systemów szybkich płatności, w stylu PayU, DotPay czy Przelewy24. Dzięki temu rozwiązaniu sprzedawca otrzymuje należność praktycznie natychmiast i tak samo szybko może wysłać towar.

Innym sposobem płatności, który zyskał na popularności w ostatnim czasie, jest płatność kartą online. W systemie wystarczy podać numer karty i kod CVV, a następnie zweryfikować płatność kodem SMS, by dokonać zapłaty. Czy jednak taki rodzaj uregulowania należności nie pozbawia sprzedawcy prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej?

 

Zwolnienie z kasy dla sprzedaży wysyłkowej a płatność kartą

Zasady korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej zostały określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519).

 

W przepisie tym czytamy, iż zwolnieniu z kasy fiskalnej podlega:

36. Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

 

Prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w przypadku płatności kartą było przedmiotem kilku interpretacji indywidualnych organów podatkowych. Stanowiska te były zgodne. Należy jednak oddzielić płatność kartą dokonaną przez system elektroniczny, od płatności dokonanej z użyciem terminala płatniczego.

 

Płatność kartą online

Dokonanie płatności kartą debetową czy kredytową za pośrednictwem popularnych w ostatnich latach systemów płatności online spełnia warunki określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas. Ta forma zapłaty traktowana jest tak samo, jak dokonanie przelewu w systemach PayU, DotPay itp.

Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja 2020 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.82.2020.2.KP). Czytamy w niej m.in.:

(…) zostały spełnione łącznie wszystkie warunki umożliwiające zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży przez Wnioskodawcę towarów w systemie wysyłkowym oraz sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 36 i poz. 37 załącznika do rozporządzenia.

 

Płatność kartą przy użyciu terminala

Zupełnie inaczej traktowana jest płatność kartą przy bezpośrednim kontakcie sprzedającego i nabywcy. Płatności dokonywane przy użyciu terminala płatniczego spełniają bowiem kryteria płatności gotówkowych – pozbawiają więc podatnika prawa do skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla takiej sprzedaży.

W cytowanej wcześniej interpretacji Dyrektora KIS czytamy również:

(…) tym samym sprzedaż towarów i usług, za które Klient ureguluje kartą płatniczą z użyciem terminala, będzie podlegała obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej Wnioskodawcy. Przy czym nie ma znaczenia fakt, że płatność dokonywana będzie zdalnie poprzez wprowadzenie danych Klienta przez pracownika Spółki a nie bezpośrednio przez Klienta na miejscu np. w sklepie.

 

Kluczowe okazuje się więc użycie (bądź nie) terminala płatniczego. Nawet jeśli dane karty zostaną przekazane przez nabywcę, a sprzedawca sam je wprowadzi do terminala (bez osobistego kontaktu z nabywcą), powinien zarejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej.

 

Warto też podkreślić, iż niektóre towary podlegają ewidencji na kasie fiskalnej bez względu na sposób dostawy. Zostały one wymienione w § 4 rozporządzenia. Wyłączenie ze zwolnień z kas dotyczy m.in. sprzedaży sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, zapisanych i niezapisanych nośników danych, sprzętu fotograficznego, części do silników czy perfum.

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych czytaj w Poradniku

Czytany 2807 razy

Artykuły powiązane