Wydrukuj tę stronę
środa, 23 grudzień 2020 13:34

Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nie tylko gastronomia i obiekty noclegowe, ale też podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu oraz m.in. koksu i półkoksu – od 1 stycznia 2021 r. branże te obejmie bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Ministerstwo Finansów przypomniało o zbliżającym się terminie i nie zamierza go przesuwać.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musi być dokonywana za pomocą kas fiskalnych online. Te urządzenia nowego typu funkcjonują w polskich sklepach i punktach usługowych już od maja 2019 r. – stopniowo mają wypierać starsze modele kas.

 

Kolejna branża z kasami online – składy opału

Ze względu na trwający kryzys gospodarczy i niekiedy wręcz dramatyczną sytuację przedsiębiorców, wiele mówi się o obowiązkowej wymianie kas fiskalnych na online’owe przez lokale gastronomiczne i obiekty noclegowe. Należy jednak pamiętać, iż od 1 stycznia 2021 r. kasy online musi stosować jeszcze jedna duża grupa podatników – to właściciele składów opału.

Od 1 stycznia 2021 r. kasy online muszą mieć 3 grupy podatników:

  • świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
     
  • świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
     
  • dokonujący sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Kasy online od 1 stycznia 2021 r. – przesunięcia terminu nie będzie

Początkowo wymienione powyżej branże miały rozpocząć pracę z kasami online od 1 lipca 2020 r. Tak przewidywał pierwotnie ustalony harmonogram. Jednak ze względu na panującą od marca 2020 r. epidemię i wprowadzone rządowe obostrzenia, za którymi przyszedł kryzys w gastronomii i hotelarstwie, termin ten zdecydowano się przesunąć o pół roku.

Zmiana została wprowadzona mocą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059). Przesunięto termin wprowadzenia kas online nie tylko dla gastronomii, obiektów noclegowych i składów opału, ale też dla pozostałych branż. Fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, firmy budowlane i kluby fitness początkowo mieli mieć kasy online od 1 stycznia 2021 r. Po zmianach – od 1 lipca 2021 r.

Odsunięcie terminu wymiany kas na online w gastronomii i hotelach oszczędziło firmom dodatkowego, uciążliwego obowiązku. Niestety, po stosunkowo spokojnych miesiącach wakacyjnych przyszła druga fala zachorowań. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, rząd rozpoczął działania mające na celu minimalizację zagrożenia funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Ponownie zamknięto m.in. restauracje i hotele.

Dnia 9 grudnia 2020 r. Opozycja przestawiła w Sejmie projekt ustawy, która miałaby przesunąć obecne terminy o kolejne 12 miesięcy. W objętych obowiązkiem branżach wzbudziło to duże nadzieje. Niestety, Sejm nawet nie wziął pod uwagę przedłożonego projektu. Podatnicy, którzy liczyli na ulgowe potraktowanie, mają już bardzo mało czasu na zakup kasy online. A muszą to zrobić, jeśli nie chcą stracić prawa do ulgi na kasę online i narazić się na kary finansowe.

Ważne!

Gastronomia, obiekty noclegowe i składy opału muszą mieć kasy online od 1 stycznia 2021 r. To ostateczny termin!

 

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

 

Kasy Online Warszawa – najpopularniejsze urządzenia nie tylko dla gastronomii!

Czytany 1446 razy

Artykuły powiązane