Wydrukuj tę stronę
sobota, 23 styczeń 2021 23:14

Zmiana miejsca używania kasy – jakich formalności dopełnić przy przeniesieniu kasy fiskalnej?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Instalacja kasy fiskalnej zobowiązuje podatnika do dokonania odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego – podaje w nim m.in. miejsce, w którym urządzenie będzie stosowane. Oczywiście przepisy nie zabraniają przeniesienia urządzenia do nowego punktu. Zmiana miejsca używania kasy wymaga jednak dopełnienia pewnych formalności, a także przeprogramowania nagłówka paragonu.

Zmiana lokalu, przeniesienie jednej z kilku kas do nowego sklepu, zamknięcie punktu stacjonarnego i rozpoczęcie sprzedaży internetowej – to niektóre z sytuacji, które w praktyce zdarzają się przedsiębiorcom. Przenosząc urządzenie musimy pamiętać, iż zmiana miejsca używania kasy musi być zgłoszona do urzędu skarbowego.

 

Zmiana miejsca używania kasy – formalności

Zasady dokonywania zmiany miejsca używania kasy fiskalnej zostały określone w § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816).

Zgodnie z tym przepisem, przeniesienie kasy z jednego punktu sprzedażowego do drugiego wymaga złożenia w urzędzie skarbowym aktualizacji zgłoszenia danych dotyczących kas. Wzór tego dokumentu znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Należy w nim podać m.in. nazwę placówki oraz nowe miejsce używania kasy. Na złożenie tego dokumentu podatnik ma 7 dni licząc od dnia dokonania zmiany.

Jak wskazuje wspomniany przepis, zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytu pamięci fiskalnej.

 

Zmiana miejsca używania kasy – dane w nagłówku

Nagłówek paragonu zawiera przede wszystkim informacje o podatniku oraz adresie punktu sprzedaży. W przypadku zmiany miejsca używania kasy z oczywistych przyczyn dane to muszą zostać uaktualnione. Odpowiednie adnotacje należy też wprowadzić w książce kasy fiskalnej.

A co w przypadku kas mobilnych, wykorzystywanych w terenie lub w kilku punktach sprzedaży? Jeśli kasa fiskalna nie ma jednego określonego miejsca używania, w nagłówku paragonu podaje się adres siedziby podatnika. Taka sytuacja ma miejsce np. u lekarzy odwiedzających pacjentów w ich domach lub świadczących usługi medyczne w kilku różnych prywatnych gabinetach. Podobnie w handlu obwoźnym czy chociażby akwizycji.

Zawsze pamiętajmy, iż obowiązki związane z użytkowaniem kasy fiskalnej nałożone przez ustawodawcę muszą być bezwzględnie przestrzegane. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca musiałby liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Właściciel kasy fiskalnej musi być zawsze na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 17868 razy

Artykuły powiązane