Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 kwiecień 2021 22:42

Przekroczenie limitu 20.000 zł – kiedy wprowadzić kasę fiskalną?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej jest najbardziej popularną tego typu preferencją. Korzysta z niej dość szerokie grono podatników osiągających niski obrót ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Niestety, przekroczenie limitu 20.000 zł lub niższego liczonego w proporcji na zawsze pozbawia prawa do tego zwolnienia. Przedsiębiorca musi kupić kasę fiskalną. Sprawdź, ile ma na to czasu!

Regulacje prawne dotyczące możliwości prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych bez kasy fiskalnej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519) określono szczegółowe warunki korzystania z tych zwolnień.

Przekroczenie limitu 20.000 zł – kasa w ciągu 2 miesięcy

Podatnik kontynuujący sprzedaż na rzecz wymienionych wcześniej osób może korzystać z limitu do zwolnienia z kasy w wysokości 20.000 zł. Natomiast rozpoczynający tego typu sprzedaż w danym roku kalendarzowym limit liczy w proporcji do okresu jej wykonywania. Przykładowo, jeśli rozpoczął sprzedaż 15 marca 2021 r., jego limit wynosi 16.000 zł (20.000 zł / 365 dni x 292 dni prowadzenia sprzedaży).

Po przekroczeniu limitu podatnik ma 2 miesiące na zakup i wprowadzenie w działalności kasy fiskalnej. Przy czym termin ten liczymy od końca miesiąca, w którym limit został przekroczony.

Przykład 1.

Spółka ABC przekroczyła limit do zwolnienia z kasy fiskalnej dnia 9 kwietnia 2021 r. Kasę fiskalną musi stosować od 1 lipca 2021 r.

Przykład 2.

Pani Janina przekroczyła limit do zwolnienia z kasy fiskalnej dnia 27 maja 2021 r. Kasę fiskalną musi stosować od 1 sierpnia 2021 r.

Należy przy tym pamiętać, iż w wyznaczonym dla podatnika terminie kasa fiskalna musi być już zakupiona w serwisie fiskalnym, zgłoszona w urzędzie skarbowym i zafiskalizowana. Najlepiej więc rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem przynajmniej miesiąc wcześniej. Jeśli podatnik będzie pierwszy raz pracował z tego typu kasą, warto skorzystać ze szkolenia z obsługi oraz przetestować działanie urządzenia jeszcze przed fiskalizacją.

Uwaga!

Terminu instalacji kasy fiskalnej podatnik musi pilnować sam. Nie dostanie informacji z urzędu skarbowego o przekroczeniu limitu. Trzeba więc na bieżąco sprawdzać wysokość rocznego obrotu ze sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów.

 

Ulga do 700 zł na kasę po przekroczenie limitu 20.000 zł

Po przekroczeniu limitu 20.000 zł lub proporcjonalnego podatnik może skorzystać z ulgi do 700 zł. Warunkiem jest m.in. terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania, uregulowanie całej należności za sprzęt oraz wybór kasy fiskalnej online. Ulga do 700 zł nie przysługuje na kasy „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu. W ten sposób resort finansów chce zachęcić przedsiębiorców do stosowania kas online’owych.

 

Więcej o kasach fiskalnych w 2021 r. czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne Warszawa - zobacz naszą ofertę!

Czytany 14206 razy

Artykuły powiązane